zavřít
Frigyes Karinthy

dramatik, spisovatel, novinář

Narození:
24. 6. 1887 , Budapešť, Maďarsko
Úmrtí:
29. 8. 1938  ve věku 51 let,  Siófok, Maďarsko  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Frigyes Karinthy byl maďarský spisovatel, novinář, dramatik a překladatel. Karinthy začal psát velmi brzy, už v patnácti letech mu v populárním časopise Magyar Képes Világ (Maďarský ilustrovaný svět) vycházel na pokračování román Svatební cesta do středu Země. Po absolvování gymnázia v Budapešti nějaký čas zkoušel studovat na univerzitě různé obory (matematiku, filozofii, lékařství), ale nakonec dal přednost novinářské a spisovatelské dráze. Po zbytek svého života byl úzce spjat s literárním časopisem Nyugat (Západ), v němž publikoval své básně a povídky. Jestliže před první světovou válkou byl znám především jako humorista, karikující své kolegy spisovatele, mnohá jeho další díla jsou hořkou satirou na válečné hrůzy; Karinthy ve své době patřil k nejpřednějším kritikům války i poválečné společnosti. Jeho povídky často spadají do žánru utopie až science fiction, v tomto směru mají velmi blízko k tvorbě jeho současníka Karla Čapka. Karinthyho povídky vyhrocují běžné situace do absurdity, mnoha jeho díly prosvítá obdiv k úspěchům vědy a víra v racionální uspořádání budoucího světa. Operace mozkového nádoru, kterou podstoupil ve Stockholmu v roce 1936, byla částečně úspěšná, nakonec však této nemoci podlehl. Frigyes Karinthy mj. přeložil do maďarštiny populární příhody Medvídka Pú. Jako první v jedné ze svých povídek přišel s myšlenkou šesti stupňů odloučení, podle níž jsou prostřednictvím řetězu pouhých několika známých propojeni všichni lidé na Zemi (1929). Jeho syn Ferenc Karinthy (1921-1992) patřil též k předním maďarským spisovatelům 20. století. Dílo Frigyese Karinthyho - 1912 Így írtok ti (Tak píšete vy) - Sbírka literárních parodií na Karinthyho přátele a kolegy. - 1912 Görbe tükör (Křivé zrcadlo) - Sbírka humoresek. - 1915 Két hajó (Dvě lodě) - Sbírka povídek. - 1915 Utazás Faremidóba (Cesta do Faremida) - Sci-fi cestopis, psaný jako pokračování Gulliverových cest Jonathana Swifta. Hlavní hrdina se z krvavého bojiště světové války ocitá v harmonické zemi mechanických tvorů, dorozumívajících se tóny hudby. - 1916 Tanár úr, kérem (Prosím, pane profesore) - Humoristická sbírka ze školního prostředí. - 1918 Krisztus vagy Barabbás (Kristus nebo Barabáš) - Protiválečná satira. - 1918 A bűvös szék (Kouzelná židle) - Divadelní hra. - 1921 Capillária (Kapilárie) - Další pokračování Gullivera. Satirický sci-fi román o zemi, kde žijí výhradně ženy. - 1937 Utazás a koponyám körül (Cestování kolem mé lebky) - Popis vlastních zážitků kolem nemoci a operace. - 1938 Üzenet a palackban (Vzkaz v láhvi) - Posmrtně vydaná sbírka veršů. Česky - Manzel trumbera (DILIA, 1960) - Velky klenotnik (DILIA, 1958) - Capillaria (SNKL, 1960) - Kolombovo jablko (DILIA, 1963) - Prosim, pane professore (Ceskoslovensky Spis., 1960) - Zelva aneb kdo je vlastne blázen (DILIA, 1959) - Putováni kolem mé lebky (Odeon, 1981) - Cesta de Faremido (SNKL, 1960) …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Frigyes Karinthy byl maďarský spisovatel, novinář, dramatik a překladatel.

Karinthy začal psát velmi brzy, už v patnácti letech mu v populárním časopise Magyar Képes Világ (Maďarský ilustrovaný svět) vycházel na pokračování román Svatební cesta do středu Země. Po absolvování gymnázia v Budapešti nějaký čas zkoušel studovat na univerzitě různé obory (matematiku, filozofii, lékařství), ale nakonec dal přednost novinářské a spisovatelské dráze. Po zbytek svého života byl úzce spjat s literárním časopisem Nyugat (Západ), v němž publikoval své básně a povídky. Jestliže před první světovou válkou byl znám především jako humorista, karikující své kolegy spisovatele, mnohá jeho další díla jsou hořkou satirou na válečné hrůzy; Karinthy ve své době patřil k nejpřednějším kritikům války i poválečné společnosti. Jeho povídky často spadají do žánru utopie až science fiction, v tomto směru mají velmi blízko k tvorbě jeho současníka Karla Čapka. Karinthyho povídky vyhrocují běžné situace do absurdity, mnoha jeho díly prosvítá obdiv k úspěchům vědy a víra v racionální uspořádání budoucího světa. Operace mozkového nádoru, kterou podstoupil ve Stockholmu v roce 1936, byla částečně úspěšná, nakonec však této nemoci podlehl.

Frigyes Karinthy mj. přeložil do maďarštiny populární příhody Medvídka Pú. Jako první v jedné ze svých povídek přišel s myšlenkou šesti stupňů odloučení, podle níž jsou prostřednictvím řetězu pouhých několika známých propojeni všichni lidé na Zemi (1929). Jeho syn Ferenc Karinthy (1921-1992) patřil též k předním maďarským spisovatelům 20. století.

Dílo Frigyese Karinthyho
- 1912 Így írtok ti (Tak píšete vy) - Sbírka literárních parodií na Karinthyho přátele a kolegy.
- 1912 Görbe tükör (Křivé zrcadlo) - Sbírka humoresek.
- 1915 Két hajó (Dvě lodě) - Sbírka povídek.
- 1915 Utazás Faremidóba (Cesta do Faremida) - Sci-fi cestopis, psaný jako pokračování Gulliverových cest Jonathana Swifta. Hlavní hrdina se z krvavého bojiště světové války ocitá v harmonické zemi mechanických tvorů, dorozumívajících se tóny hudby.
- 1916 Tanár úr, kérem (Prosím, pane profesore) - Humoristická sbírka ze školního prostředí.
- 1918 Krisztus vagy Barabbás (Kristus nebo Barabáš) - Protiválečná satira.
- 1918 A bűvös szék (Kouzelná židle) - Divadelní hra.
- 1921 Capillária (Kapilárie) - Další pokračování Gullivera. Satirický sci-fi román o zemi, kde žijí výhradně ženy.
- 1937 Utazás a koponyám körül (Cestování kolem mé lebky) - Popis vlastních zážitků kolem nemoci a operace.
- 1938 Üzenet a palackban (Vzkaz v láhvi) - Posmrtně vydaná sbírka veršů.

Česky
- Manzel trumbera (DILIA, 1960)
- Velky klenotnik (DILIA, 1958)
- Capillaria (SNKL, 1960)
- Kolombovo jablko (DILIA, 1963)
- Prosim, pane professore (Ceskoslovensky Spis., 1960)
- Zelva aneb kdo je vlastne blázen (DILIA, 1959)
- Putováni kolem mé lebky (Odeon, 1981)
- Cesta de Faremido (SNKL, 1960)

Mohli by vás také zajímat…