zavřít
František Němec

básník, prozaik, publicista, fejetonista

Narození:
12. 5. 1902 , Žižkov
Úmrtí:
29. 8. 1963  ve věku 61 let,  Praha  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

6 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

František Němec byl básník wolkerovské generace, publicista, fejetonista a prozaik, který považoval soudničku jako osobitý žánr humoristicko - satirické literatury. František Němec se narodil na Žižkově v rodině krejčovského tovaryše. Vystudoval šest tříd gymnázia, ale pro předstírané oběšení musel se svým spoluviníkem Jaroslavem Seifertem školu opustit. Začal se věnovat žurnalistice, krátce působil v redakci Svobody na Kladně, poté se uplatnil jako soudní zpravodaj v Tribuně. Nakonec v letech 1923 - 43 zakotvil v listech Melantricha. František Němec psal do Českého slova a deníku A - Zet. Po 2. světové válce pracoval v kulturní rubrice Práce. Byl rovněž zpravodajem z norimberských procesů s hlavními válečnými zločinci. V roce 1959 odešel do invalidního důchodu. Dílo Františka Němečka: Poezie: Do literatury vstoupil František Němeček jako básník. V jeho básních se mísí vlivy Neumannovy poezie. S první fází proletářské poezie jej spojuje prokletí války a láska k životu a mj. touha po sociální spravedlnosti. Po debutu v Mladém socialistovi se stal František Němec spolupracovníkem Neumannova Června. V roce 1919 byl jedním ze zakladatelů Socialistické rady osvětových dělníků. Sebe i vás - 1920, první básnická prvotina Zelené demonstrace - 1921 Próza: Obrat k próze signalizoval cyklus čtyř na sebe navazujících próz: Holátko Max - 1922, beletristická studie s autobiografickými prvky, historie psychického vývoje dítěte a chlapce z předměstí. Alibi - 1931, románová groteska, která je karikaturou světa žižkovské periférie s jejími zlodějíčky, podvodníky apod. Soudničky: Soudničky psal Němec již od počátku 20. let jako novinář. Později je však zařadil k beletristické tvorbě, v níž je zařadil k žánru humoristicko - satirické literatury. Čerpal hlavně z prostředí pražské perférie a drobných měšťáčků. Soudničky - 1936, první kniha tohoto žánru, v níž převažuje laskavý humor Člověk manželský - 1944, kniha navazuje na Soudničky a podává groteskní příběh o životě v pavlačovém domě Likajdovič tetička - 1943, fraška jež je satirou na lidské sudičství a hašteřivost. Ze soudniček vznikla také dvě dramatická pásma divadla Větrník v Praze: Sentimentální romance - 1943 Romance nesementální - 1945 Po válce svou klasickou knihu autor rozšířil a místy upravil: Soudničky aneb Loučení s Roškrtem - 1948 Paničky a dámy aneb Druhá kniha soudniček - 1973, posmrtný soubor upravila a vydala Blanka Škutová - Němcová. Obsahuje rovněž některé práce, dříve knižně nepublikované. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

František Němec byl básník wolkerovské generace, publicista, fejetonista a prozaik, který považoval soudničku jako osobitý žánr humoristicko - satirické literatury.

František Němec se narodil na Žižkově v rodině krejčovského tovaryše. Vystudoval šest tříd gymnázia, ale pro předstírané oběšení musel se svým spoluviníkem Jaroslavem Seifertem školu opustit. Začal se věnovat žurnalistice, krátce působil v redakci Svobody na Kladně, poté se uplatnil jako soudní zpravodaj v Tribuně. Nakonec v letech 1923 - 43 zakotvil v listech Melantricha.

František Němec psal do Českého slova a deníku A - Zet. Po 2. světové válce pracoval v kulturní rubrice Práce. Byl rovněž zpravodajem z norimberských procesů s hlavními válečnými zločinci. V roce 1959 odešel do invalidního důchodu.

Dílo Františka Němečka:

Poezie:
Do literatury vstoupil František Němeček jako básník. V jeho básních se mísí vlivy Neumannovy poezie. S první fází proletářské poezie jej spojuje prokletí války a láska k životu a mj. touha po sociální spravedlnosti.

Po debutu v Mladém socialistovi se stal František Němec spolupracovníkem Neumannova Června. V roce 1919 byl jedním ze zakladatelů Socialistické rady osvětových dělníků.

Sebe i vás - 1920, první básnická prvotina
Zelené demonstrace - 1921

Próza:
Obrat k próze signalizoval cyklus čtyř na sebe navazujících próz:

Holátko Max - 1922, beletristická studie s autobiografickými prvky, historie psychického vývoje dítěte a chlapce z předměstí.

Alibi - 1931, románová groteska, která je karikaturou světa žižkovské periférie s jejími zlodějíčky, podvodníky apod.

Soudničky:
Soudničky psal Němec již od počátku 20. let jako novinář. Později je však zařadil k beletristické tvorbě, v níž je zařadil k žánru humoristicko - satirické literatury. Čerpal hlavně z prostředí pražské perférie a drobných měšťáčků.

Soudničky - 1936, první kniha tohoto žánru, v níž převažuje laskavý humor

Člověk manželský - 1944, kniha navazuje na Soudničky a podává groteskní příběh o životě v pavlačovém domě

Likajdovič tetička - 1943, fraška jež je satirou na lidské sudičství a hašteřivost.

Ze soudniček vznikla také dvě dramatická pásma divadla Větrník v Praze:
Sentimentální romance - 1943
Romance nesementální - 1945

Po válce svou klasickou knihu autor rozšířil a místy upravil:
Soudničky aneb Loučení s Roškrtem - 1948

Paničky a dámy aneb Druhá kniha soudniček - 1973, posmrtný soubor upravila a vydala Blanka Škutová - Němcová. Obsahuje rovněž některé práce, dříve knižně nepublikované.

  • Česká televize: Tatínek z komedií Marie Poledňákové oslavil 75 let

    Parlamentnílisty.cz, 3. 9. 2018 Populární tatínek z filmů Marie Poledňákové, doktor Řehoř z Nemocnice na kraji města i legendární Hamlet v režii Miroslava Macháčka – František Němec - v srpnu oslavil jubileum. Čerstvý pětasedmdesátník ve filmovém portrétu Jiřího Stracha bilancuje svou bohatou hereckou kariéru. Premiéru dokumentu Život herce: František Němec uvede ČT2 v úterý 4. září ve 20.55 hodin. … více

  • Herec František Němec: Bojí se, že už nedostane práci!

    Blesk, 28. 8. 2018 Proslavily ho filmy filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku či Jak dostat tatínka do polepšovny, ani dnes ale František Němec (75) nemá o příležitosti nouze. Jenže i tak má herec obavy, že už si nezahraje! Proč? … více

  • František Ringo Čech: Proč tu zůstanu

    Parlamentnílisty.cz, 20. 1. 2018 Nejsme hrdý národ. Jenže jsme tu furt. Přišel Němec, pobyl a zase odešel a my jsme tady furt. Přišel mužik, pobyl, odešel a my jsme tady ještě pořád furt. Přišla Unie, pobude a až se rozpadne, my tu zase budeme furt. … více