zavřít
František Martin Pelcl

spisovatel, historik a filolog

Narození:
11. 11. 1734 , Rychnov nad Kněžnou
Úmrtí:
24. 2. 1801  ve věku 66 let  †
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

7 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

František Martin Pelcl, též Pelzel (* 11. listopadu 1734 Rychnov nad Kněžnou; + 24. února 1801 Praha) byl český spisovatel, historik a filolog. Studoval v jezuitské škole, poté studoval v Praze filosofii, teologii a práva. Roku 1757 odešel studovat do Vídně, kde studoval estetiku a historii. V letech (1761–1769) byl vychovatel hrabat ze Šternberka, poté působil jako vychovatel u Nosticů. Od r. 1773 vyučuje češtinu a dějepis ve Vídni. Roku 1793 se stává profesorem češtiny na pražské univerzitě. Dílo Františka Martina Pelcla - Kurzegefasste Geschichte der Böhemen von den ältesten bis auf die itzigen Zeiten – praktiky se jedná o poznámky k výkladu u Nosticů. - Kaiser Karl der Vierte, könig in Böhmen dvousvazkové dílo o Karlu IV. - Nová kronika česká – čtyřdílná, začíná rokem 1434. Stala se vzorem pro mnoho národních buditelů. Dále napsal celou řadu knih (vesměs v němčině), většinou se zabývá českou historií, nebo řečí. Vydal i několik knih, které dříve nemohly být vydány. Např. Balbínovu obranu českého jazyka. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

František Martin Pelcl, též Pelzel (* 11. listopadu 1734 Rychnov nad Kněžnou; + 24. února 1801 Praha) byl český spisovatel, historik a filolog. Studoval v jezuitské škole, poté studoval v Praze filosofii, teologii a práva. Roku 1757 odešel studovat do Vídně, kde studoval estetiku a historii.

V letech (1761–1769) byl vychovatel hrabat ze Šternberka, poté působil jako vychovatel u Nosticů. Od r. 1773 vyučuje češtinu a dějepis ve Vídni. Roku 1793 se stává profesorem češtiny na pražské univerzitě.

Dílo Františka Martina Pelcla
- Kurzegefasste Geschichte der Böhemen von den ältesten bis auf die itzigen Zeiten – praktiky se jedná o poznámky k výkladu u Nosticů.
- Kaiser Karl der Vierte, könig in Böhmen dvousvazkové dílo o Karlu IV.
- Nová kronika česká – čtyřdílná, začíná rokem 1434. Stala se vzorem pro mnoho národních buditelů.

Dále napsal celou řadu knih (vesměs v němčině), většinou se zabývá českou historií, nebo řečí.
Vydal i několik knih, které dříve nemohly být vydány. Např. Balbínovu obranu českého jazyka.