zavřít
Ezra Pound

překladatel, básník, prozaik, esejista

Narození:
30. 10. 1885 , Hailey, Idaho, USA
Úmrtí:
1. 11. 1972  ve věku 87 let,  Benátky, Itálie  †
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ezra Pound byl americký básník. Ezra Pound studoval na různých univerzitách, studia však nikdy nedokončil. Cestoval po Evropě, žil v Anglii, Francii a nejdéle v Itálii. Přispíval do literárněteoretických publikací, psal manifesty a veřejné dopisy. Podporoval avantgardu. Zajímal se rovněž o ekonomii, vydal řadu polemických statí. Bohužel se stal stoupencem Mussoliniho názorů, některé myšlenky fašismu dovedl až do obecné aplikace. Po skončení války byl souzen pro velezradu a hospitalizován pod státním dozorem v ústavuu pro choré zločince ve Washingtonu. Po propuštění v roce 1958 odjel do Itálie. Dílo Ezry Pounda: Próza: Na počátku své tvorby byl Ezra Pound výrazným představitelem imagismu (v letech 1912 - 1920 angloamerický básnický směr zdůrazňující přirozený,exatně obrazný jazyk a volný verš). Využíval různé inspirační zdroje z nejrůznějších kultur světa, zachytil problematiku lidských dějin od starověku až po moderní dějiny USA. Hugh Selwyn Mauberley - 1920, cyklus satirických básní, zaměřený na degradaci kultury následkem korupce a komercialismu. Zpěvy - 1905 - 1965, životní autorovo dílo. Jde o cyklus 117 lyrickoepických básní nestejné délky, psaných volným rytmizovaným veršem. Úplná verze sbírky vyšla posmrtně v roce 1975. Závěrečná část Zpěvů shrnuje autorovy postoje k dějinám, umění a vlastnímu životu. Pound ve svém díle používá citace v různých jazycích, čínské znaky, uplatnění rozličných jazykových vrstev a prostředků. Dílo je básnikovým vyjádřením souvislostí kulturních jevů v odlišných oblastech a epochách: Od řecké a římské antiky - asociace Odysseovy bludné pouti, Ovidiovy proměny starověké Číny - Čínské zpěvy, přes evropský středověk a renesanci - Cid, Roland,Dantova Božská komedie, až k současnosti - Zpěvy z americké historie, Zpěvy lichvy Pisánské zpěvy - osobní zpověď básníka, vězněného v americkém zajateckém táboře v Pise. Ezra Pound napsal i řadu literárněteoretických prací o poezii, ekonomických a politických statí. Překládal z francouzštiny, italštiny, čínštiny a řečtiny.Přes rozporuplné hodnocení přes odmítání k uznání Poundova díla, platí, že jeho tvorba inspirovala další generace amerických básníků. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ezra Pound byl americký básník.

Ezra Pound studoval na různých univerzitách, studia však nikdy nedokončil. Cestoval po Evropě, žil v Anglii, Francii a nejdéle v Itálii. Přispíval do literárněteoretických publikací, psal manifesty a veřejné dopisy. Podporoval avantgardu. Zajímal se rovněž o ekonomii, vydal řadu polemických statí. Bohužel se stal stoupencem Mussoliniho názorů, některé myšlenky fašismu dovedl až do obecné aplikace. Po skončení války byl souzen pro velezradu a hospitalizován pod státním dozorem v ústavuu pro choré zločince ve Washingtonu. Po propuštění v roce 1958 odjel do Itálie.

Dílo Ezry Pounda:

Próza:
Na počátku své tvorby byl Ezra Pound výrazným představitelem imagismu (v letech 1912 - 1920 angloamerický básnický směr zdůrazňující přirozený,exatně obrazný jazyk a volný verš). Využíval různé inspirační zdroje z nejrůznějších kultur světa, zachytil problematiku lidských dějin od starověku až po moderní dějiny USA.

Hugh Selwyn Mauberley - 1920, cyklus satirických básní, zaměřený na degradaci kultury následkem korupce a komercialismu.

Zpěvy - 1905 - 1965, životní autorovo dílo. Jde o cyklus 117 lyrickoepických básní nestejné délky, psaných volným rytmizovaným veršem. Úplná verze sbírky vyšla posmrtně v roce 1975. Závěrečná část Zpěvů shrnuje autorovy postoje k dějinám, umění a vlastnímu životu.
Pound ve svém díle používá citace v různých jazycích, čínské znaky, uplatnění rozličných jazykových vrstev a prostředků. Dílo je básnikovým vyjádřením souvislostí kulturních jevů v odlišných oblastech a epochách:
Od řecké a římské antiky - asociace Odysseovy bludné pouti, Ovidiovy proměny
starověké Číny - Čínské zpěvy,
přes evropský středověk a renesanci - Cid, Roland,Dantova Božská komedie,
až k současnosti - Zpěvy z americké historie, Zpěvy lichvy


Pisánské zpěvy - osobní zpověď básníka, vězněného v americkém zajateckém táboře v Pise.

Ezra Pound napsal i řadu literárněteoretických prací o poezii, ekonomických a politických statí. Překládal z francouzštiny, italštiny, čínštiny a řečtiny.Přes rozporuplné hodnocení přes odmítání k uznání Poundova díla, platí, že jeho tvorba inspirovala další generace amerických básníků.

Mohli by vás také zajímat…