zavřít
Eugene Gladstone O´Neill

dramatik

Narození:
16. 10. 1888 , New York, USA
Úmrtí:
27. 11. 1953  ve věku 65 let,  Boston, USA  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Eugene Gladstone O´Neill byl americký dramatik, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Eugene Gladstone O´Neill se narodil v rodině herce irského původu. Vysokoškolská studia nedokončil a střídal různá zaměstnání, např. zlatokop nebo námořník. Žil jako bohém, od roku 1912 začal pracovat jako reportér, ale onemocněl tuberkulózou. Léčil se v sanatoriích a při tom začal psát svá první dramata, především aktovky. Eugene Gladstone O´Neill spolupracoval s malými divadly, ve dvacátých letech se jeho hry začaly hrát i na Broadwayi. Od té doby se trvale věnoval dramatické tvorbě. V roce 1936 mu byla jako prvnímu americkému dramatikovi udělena Nobelova cena za literaturu. Dílo Eugena Gladstone O´Neilla: O´Neillem začíná slavné období moderního amerického dramatu. Jeho dramatické dílo obsahuje téměř padesát her. Náměty čerpal Eugene Gladstone O´Neill ze života námořníků, spodiny, proletářských vrstev, života farmářů i inteligence. Jeho tvorba se rozpíná od naturalizujících aktovek přes hry expresionistické, psychoanalystické až k filozofujícím podobenstvím a alegoriím. Celým dílem prostupuje autobiografický motiv. Prvních patnáct her O´Neillových uvedl amatérský soubor Provincetown Players: Císař Jones - 1920, expresionistické drama o útěku a strachu černošského diktátora Chlupatá opice - 1922, o marné touze někam náležet Všecky boží děti mají křídla - 1924, tragický příběh manželství černocha s běloškou Farma pod jilmy - 1924 v obou hrách se autor zabývá tématem souboje pohlaví Velký bůh Brown - 1926, drama je založeno na rozporu hercovy tváře bez masky a s maskou Od roku 1928 byly téměř všechny premiéry autorových her realizovány v Theatre Guild na Broadwayi. Podivná mezihra - 1928 Milionový Marko - 1928, satirická pseudohistorická komedie Smutek sluší Elektře - 1931, jedna z nejvýznamnějších her, rozpracovávající příběh Aischylovy Oresteie v prostředí Nové Anglie v době po skončení občanské války Severu proti Jihu. Světový úspěch dramatu spočívá především v pokusu o nalezení aspektů moderního tradična. Dny bez konce - 1933, hra s hrdinou rozdvojeným do postavy faustovské a mefistofelské Popelář přichází - 1939, uvedeno 1946 Příběh vlastníků, kteří se sami vyvlastnili - cyklus dramat který autor koncipoval při delší vydavatelské odmlce. Dokončena však byla jen tragikomedie: Tak trochu básník - 1942, premiéra 1957 V závěru svého života psal O´Neill realistická psychologická dramata: Měsíc pro smolaře - 1947, inspirací pro jeho hrdinu mu byl jeho starší bratr James Cesta dlouhého dne do noci - 1941, v dramatu rozvíjí autor několik témat, jako antagonistický vztah syna k otci, složitý vztah k matce, téma iluzí a snů či touhu někam náležet. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Eugene Gladstone O´Neill byl americký dramatik, nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Eugene Gladstone O´Neill se narodil v rodině herce irského původu. Vysokoškolská studia nedokončil a střídal různá zaměstnání, např. zlatokop nebo námořník. Žil jako bohém, od roku 1912 začal pracovat jako reportér, ale onemocněl tuberkulózou. Léčil se v sanatoriích a při tom začal psát svá první dramata, především aktovky.

Eugene Gladstone O´Neill spolupracoval s malými divadly, ve dvacátých letech se jeho hry začaly hrát i na Broadwayi. Od té doby se trvale věnoval dramatické tvorbě. V roce 1936 mu byla jako prvnímu americkému dramatikovi udělena Nobelova cena za literaturu.

Dílo Eugena Gladstone O´Neilla:

O´Neillem začíná slavné období moderního amerického dramatu. Jeho dramatické dílo obsahuje téměř padesát her.

Náměty čerpal Eugene Gladstone O´Neill ze života námořníků, spodiny, proletářských vrstev, života farmářů i inteligence. Jeho tvorba se rozpíná od naturalizujících aktovek přes hry expresionistické, psychoanalystické až k filozofujícím podobenstvím a alegoriím. Celým dílem prostupuje autobiografický motiv.

Prvních patnáct her O´Neillových uvedl amatérský soubor Provincetown Players:

Císař Jones - 1920, expresionistické drama o útěku a strachu černošského diktátora
Chlupatá opice - 1922, o marné touze někam náležet

Všecky boží děti mají křídla - 1924, tragický příběh manželství černocha s běloškou
Farma pod jilmy - 1924
v obou hrách se autor zabývá tématem souboje pohlaví

Velký bůh Brown - 1926, drama je založeno na rozporu hercovy tváře bez masky a s maskou

Od roku 1928 byly téměř všechny premiéry autorových her realizovány v Theatre Guild na Broadwayi.
Podivná mezihra - 1928
Milionový Marko - 1928, satirická pseudohistorická komedie

Smutek sluší Elektře - 1931, jedna z nejvýznamnějších her, rozpracovávající příběh Aischylovy Oresteie v prostředí Nové Anglie v době po skončení občanské války Severu proti Jihu. Světový úspěch dramatu spočívá především v pokusu o nalezení aspektů moderního tradična.

Dny bez konce - 1933, hra s hrdinou rozdvojeným do postavy faustovské a mefistofelské
Popelář přichází - 1939, uvedeno 1946

Příběh vlastníků, kteří se sami vyvlastnili - cyklus dramat který autor koncipoval při delší vydavatelské odmlce. Dokončena však byla jen tragikomedie:
Tak trochu básník - 1942, premiéra 1957

V závěru svého života psal O´Neill realistická psychologická dramata:
Měsíc pro smolaře - 1947, inspirací pro jeho hrdinu mu byl jeho starší bratr James

Cesta dlouhého dne do noci - 1941, v dramatu rozvíjí autor několik témat, jako antagonistický vztah syna k otci, složitý vztah k matce, téma iluzí a snů či touhu někam náležet.