zavřít
Ettore Petrolini

herec, režisér, dramatik

Narození:
3. 1. 1886 , Řím, Itálie
Úmrtí:
29. 6. 1936  ve věku 50 let,  Řím, Itálie  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ettore Petrolini byl italský spisovatel, herec, dramatik a režisér. Pocházel z římských lidových vrstev. V patnácti letech, kdy utekl z domova, vystupoval v kabaretech, kde ve svých sólových vystoupeních předváděl dobové komické postavy. V letech 1905 - 07 projížděl Petrolini se svým turné Jižní Ameriku, kde měl velký úspěch. V roce 1914 založil vlastní hereckou společnost s typickým repertoárem. Ettore Petrolini byl výborným improvizátoerm a groteskním komikem. Hry pro jeho společnost psali Chiarelli, Simoni nebo Ojetti. Sám si také upravoval texty nebo je parodoval, např. Moliérovy. Své herecké nadání uplatinil i ve filmu. Literární dílo Ettore Petroliniho: Ettore Petrolini psal především divadelní texty pro svoji hereckou společnost. Venite a sentire! - 1915, Přijďte si poslechnout! Nerone - 1915, Nero Gastone - 1932 Chicchignola - 1932 Benedetto fra le donne - 1933, Benedetto mezi ženami Un po´per celia e un po´per mon morir - 1936, Trochu žertem a trochu, aby se neumřelo Al mio pubblico - 1937, vydáno posmrtně, Mým divákům …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ettore Petrolini byl italský spisovatel, herec, dramatik a režisér. Pocházel z římských lidových vrstev. V patnácti letech, kdy utekl z domova, vystupoval v kabaretech, kde ve svých sólových vystoupeních předváděl dobové komické postavy.

V letech 1905 - 07 projížděl Petrolini se svým turné Jižní Ameriku, kde měl velký úspěch. V roce 1914 založil vlastní hereckou společnost s typickým repertoárem.

Ettore Petrolini byl výborným improvizátoerm a groteskním komikem. Hry pro jeho společnost psali Chiarelli, Simoni nebo Ojetti. Sám si také upravoval texty nebo je parodoval, např. Moliérovy. Své herecké nadání uplatinil i ve filmu.

Literární dílo Ettore Petroliniho:

Ettore Petrolini psal především divadelní texty pro svoji hereckou společnost.

Venite a sentire! - 1915, Přijďte si poslechnout!
Nerone - 1915, Nero
Gastone - 1932
Chicchignola - 1932
Benedetto fra le donne - 1933, Benedetto mezi ženami
Un po´per celia e un po´per mon morir - 1936, Trochu žertem a trochu, aby se neumřelo
Al mio pubblico - 1937, vydáno posmrtně, Mým divákům