zavřít
Ernst Theodor Amadeus Hoffmann

básník, prozaik, hudební skladatel a malíř

Narození:
1776 , Köningsberg, Německo
Úmrtí:
25. 6. 1822  ve věku 46 let,  Berlin, Německo  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ernst Theodor Amadeus Hoffmann byl německý básník, prozaik, hudební skladatel a malíř. Ernst T. A. Hoffmann patřil k významným osobnostem literárního světa v Berlíně své doby. Vystudoval práva, prošel různými zaměstnáními, např. soudní úředník, kapelník, režisér, učitel hudby aj. Nejznámější jsou jeho prozaická díla. Dílo Ernsta T. A. Hoffmanna: Ernst T. A. Hoffmann tvořil v období mezi pozdním romantismem a raným realismem. Byl mimořádným vypravěčem s bohatou fantazií. Próza: Fantazie na způsob Callota – 1814, sbírka novel s alegoricko – fantastickým rámcem. Nejznámější novelou je Zlatý hrnec. Ďáblův elixír – 1815, román s prvky gotického románu Životní názory kocoura Moura spolu se zlomky života kapelníka Johanna Kreislera – 1820 – 22. Humoristickosatirický román. Na osudech kocoura Moura a příběhu kapelníka ukazuje svět, v němž největší hodnotu mají peníze a skutečným lidským hodnotám se nevěnuje pozornost. Slečna ze Scudéry – novela o vraždícím pařížském zlatníkovi. Dílo je předchůdcem moderního kriminálního románu. Světový ohlas získaly Hoffmannovy pohádky: Louskáček Myší král Mistr Blecha Hoffmannovo dílo inspirovalo některé hudební skladatele např. J. Offenbacha – opera Hoffmannovy povídky. Ovlivnilo i některé světové spisovatele jako byli Balzac, Poe či Scott. Někteří současníci ho ale odmítali, jako např. J. W. Goethe. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ernst Theodor Amadeus Hoffmann byl německý básník, prozaik, hudební skladatel a malíř.

Ernst T. A. Hoffmann patřil k významným osobnostem literárního světa v Berlíně své doby. Vystudoval práva, prošel různými zaměstnáními, např. soudní úředník, kapelník, režisér, učitel hudby aj. Nejznámější jsou jeho prozaická díla.

Dílo Ernsta T. A. Hoffmanna:

Ernst T. A. Hoffmann tvořil v období mezi pozdním romantismem a raným realismem. Byl mimořádným vypravěčem s bohatou fantazií.

Próza:
Fantazie na způsob Callota – 1814, sbírka novel s alegoricko – fantastickým rámcem. Nejznámější novelou je Zlatý hrnec.

Ďáblův elixír – 1815, román s prvky gotického románu

Životní názory kocoura Moura spolu se zlomky života kapelníka Johanna Kreislera – 1820 – 22. Humoristickosatirický román. Na osudech kocoura Moura a příběhu kapelníka ukazuje svět, v němž největší hodnotu mají peníze a skutečným lidským hodnotám se nevěnuje pozornost.

Slečna ze Scudéry – novela o vraždícím pařížském zlatníkovi. Dílo je předchůdcem moderního kriminálního románu.

Světový ohlas získaly Hoffmannovy pohádky:
Louskáček
Myší král
Mistr Blecha


Hoffmannovo dílo inspirovalo některé hudební skladatele např. J. Offenbacha – opera Hoffmannovy povídky. Ovlivnilo i některé světové spisovatele jako byli Balzac, Poe či Scott. Někteří současníci ho ale odmítali, jako např. J. W. Goethe.

Hledáte také jako: E. T. A. Hoffmann, Hoffmann
Rychlá navigace:novinky |diskuse