zavřít
Emil Artur Longen

herec, scénárista, dramatik, prozaik, výtvarník

Narození:
29. 7. 1885 , Pardubice
Úmrtí:
24. 4. 1936  ve věku 50 let,  Benesov, Československo ,  důvod: now Czech Republic
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Emil Artur Longen, vlastním jménem Emil Artur Pittermann, byl dramatik, autor životopisných próz, výtvarník, filmový scenárista, herec a režisér. Emil Artur Longen byl synem advokáta Pittermanna z Vlašimi. Studoval malířství na Akademii výtvarných umění, ale pro absenci byl vyloučen. Jeho největší vášní bylo divadlo. Už v patnácti letech utekl z domova a přidal se ke kočovné společnosti. Otec ho zato vydědil. Emil Artur Longen patřil k největším bouřlivákům prvních třiceti let 20. století, žil jako bohém, přátelil se s E. E. Kischem a Jaroslavem Haškem. Oženil se s herečkou Xenou Markovou. Longen využíval čas nejen na dobrodružství, jimiž dráždil měšťáky, ale hlavně na svou tvorbu. Jako výtvarník se podílel na založení malířské skupiny Osma. Jako herec, režisér a autor působil hlavně v kabaretu, prošel několika podniky. Několik scén sám založil, největší vážnost získala Revoluční scéna, která uváděla původní hry i novátorské výklady klasiky a inscenačně porušovala dobové konvence. Trvaleji, v letech 1923 - 30, působil v Divadle Vlasty Buriana. Pracoval zde jako herec, režisér, dramaturg, autor i překladatel. Dílo Emila Artura Longena: Mnohostranností svého zájmu se stal Emil Artur Longen předchůdcem naší umělecké avantgardy. Mimo jiné byl u zrodu několika kabaretů a divadel, hrál a psal hry, filmové scénáře i romány, maloval dekorace a natáčel filmy. Podle mínění některých badatelů měl Longen velkou zásluhu na úspěších Vlasty Buriana. Psal pro něj hry a scénáře např.: C.k. polní maršálek Hrdinný kapitán Korkorán Nezlobte dědečka Anton Špelec, ostrostřelec Náměty pro své satirické texty čerpal Longen z atmosféry Rakousko - Uherské monarchie i první republiky: Osud trůnu habsburského - 1927 František Ferdinand d´Este - 1927 Někdy kriminál nad svobodu - 1926 Přínosné byly Longenovy vzpomínky: na Vlastu Buriana - Král komiků - 1927, román Jaroslava Haška - Jaroslav Hašek - 1928 Xenu Longenovou - Herečka - 1929 Kritika i diváci si považovali i Longenových frašek. Dezertér z Volšan - nejznámější fraška, ve které manžel, nenapravitelný flamendr to přežene s koňakem a je považován za mrtvého. V rakvi ho odnesou na Olšany a k manželce se nastěhuje milenec. Jenže "umrlec" se v rakvi probudí a uteče na další flám. Když se vrací, je považován za ducha. Režisér a umělecký šéf Arény Ivan Krejčí se k Dezertérovi z Volšan vrací již podruhé.Po některých úpravách, zhudebnělých Gellnerových básní a posunutí děje blíž k předválečné bohémě, má Longenův Dezertér stále svoje kouzlo - nese v sobě atmosféru staré Prahy a jejího jazyka. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Emil Artur Longen, vlastním jménem Emil Artur Pittermann, byl dramatik, autor životopisných próz, výtvarník, filmový scenárista, herec a režisér.

Emil Artur Longen byl synem advokáta Pittermanna z Vlašimi. Studoval malířství na Akademii výtvarných umění, ale pro absenci byl vyloučen. Jeho největší vášní bylo divadlo. Už v patnácti letech utekl z domova a přidal se ke kočovné společnosti. Otec ho zato vydědil.

Emil Artur Longen patřil k největším bouřlivákům prvních třiceti let 20. století, žil jako bohém, přátelil se s E. E. Kischem a Jaroslavem Haškem. Oženil se s herečkou Xenou Markovou.

Longen využíval čas nejen na dobrodružství, jimiž dráždil měšťáky, ale hlavně na svou tvorbu. Jako výtvarník se podílel na založení malířské skupiny Osma. Jako herec, režisér a autor působil hlavně v kabaretu, prošel několika podniky. Několik scén sám založil, největší vážnost získala Revoluční scéna, která uváděla původní hry i novátorské výklady klasiky a inscenačně porušovala dobové konvence. Trvaleji, v letech 1923 - 30, působil v Divadle Vlasty Buriana. Pracoval zde jako herec, režisér, dramaturg, autor i překladatel.

Dílo Emila Artura Longena:

Mnohostranností svého zájmu se stal Emil Artur Longen předchůdcem naší umělecké avantgardy.
Mimo jiné byl u zrodu několika kabaretů a divadel, hrál a psal hry, filmové scénáře i romány, maloval dekorace a natáčel filmy.

Podle mínění některých badatelů měl Longen velkou zásluhu na úspěších Vlasty Buriana. Psal pro něj hry a scénáře např.:
C.k. polní maršálek
Hrdinný kapitán Korkorán
Nezlobte dědečka
Anton Špelec, ostrostřelec


Náměty pro své satirické texty čerpal Longen z atmosféry Rakousko - Uherské monarchie i první republiky:

Osud trůnu habsburského - 1927
František Ferdinand d´Este - 1927
Někdy kriminál nad svobodu - 1926

Přínosné byly Longenovy vzpomínky:
na Vlastu Buriana
- Král komiků - 1927, román

Jaroslava Haška
- Jaroslav Hašek - 1928

Xenu Longenovou
- Herečka - 1929

Kritika i diváci si považovali i Longenových frašek.

Dezertér z Volšan - nejznámější fraška, ve které manžel, nenapravitelný flamendr to přežene s koňakem a je považován za mrtvého. V rakvi ho odnesou na Olšany a k manželce se nastěhuje milenec. Jenže "umrlec" se v rakvi probudí a uteče na další flám. Když se vrací, je považován za ducha. Režisér a umělecký šéf Arény Ivan Krejčí se k Dezertérovi z Volšan vrací již podruhé.Po některých úpravách, zhudebnělých Gellnerových básní a posunutí děje blíž k předválečné bohémě, má Longenův Dezertér stále svoje kouzlo - nese v sobě atmosféru staré Prahy a jejího jazyka.

Emil Artur Longen v našich článcích

  • První představitelka Tonky Šibenice byla pronikavý talent, odešla však příliš brzy

    První představitelka Tonky Šibenice byla pronikavý talent, odešla však příliš brzy

    3. 8. 2021 08:22 Xena Longenová měla uhrančivé oči a dramatický i komediální talent. Excelovala na divadelních prknech,  kde jako první ztvárnila postavu prostitutky Tonky Šibenice, mnohé její umělecké ambice však zůstaly nenaplněny. Přesto se její herectví zapsalo do dějin tuzemského divadla. V soukromí se Longenová potýkala s potížemi, které ji dovedly až k osobní tragédii. Narodila se před 130 lety.… více

Mohli by vás také zajímat…