zavřít
Doris Lessingová

spisovatelka

Věk:
101
Narození:
22. 10. 1919 , Írán
Znamení:
váhy   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Doris Lessingová je britská spisovatelka, nositelka Nobelovy ceny za literaturu v roce 2007. Doris Lessingová se narodila jako Doris May Taylerová britským rodičům na území Íránu. V roce 1925 se rodina přestěhovala do Afriky na území Jižní Rhodesie - dnešní Zimbabwe, která byla v té době kolonií britského impéria. Otec si myslel, že zde zbohatne, sny o úspěšné farmě se ale nenaplnily. V roce 1949 se Doris Lessingová přestěhovala do Británie. V mládí byla Doris Lessingová kritičkou apartheidu, později se hodně zasazovala o emancipaci a zrovnoprávnění žen a kritizovala nukleární zbraně. V 50. letech byla členkou britské komunistické strany. Doris Lessingová vystřídala řadu zaměstnání. Dvakrát se vdala a dvakrát rozvedla. Dílo Doris Lessingové: Prózy Doris Lessingové zpracovávají témata autobiografická i sociální a politické zápasy. Psala i psychologické thrillery a science fiction. Doris Lessingová je autorka, která s ženskou zkušeností zkoumá rozdělenou civilizaci se skepticismem, zápalem a vizionářskou sílou. Tráva zpívá - 1950, románová prvotina vypráví o dětství autorky v Africe. Dílo líčí osudy rodiny bílých farmářů a jejich černošského sluhy v Jižní Rhodesii. Je to tragický příběh o lásce, vraždě, rasových předsudcích a životě v africké pustině. Children of Violence - Děti násilí, částečně autobiografická pentalogie o autorčině dospívání a příklonu ke komunismu Nejslavnější díla Doris Lessingové: The Golden Notebook - 1962, Zlatý zápisník, román, díky němuž je autorka považována za feministickou spisovatelku. Ona sama se ale od feministického hnutí distancovala. Román je považován za jakousi „učebnici chování nezávislé ženy“. Memoirs of a Survivor - 1981, sci-fi o kronikářce budoucnosti, jíž vladnou dětské gangy terorizující ulice The Summer Before the Dark The Cleft - 2007, o mýtickém světě žen, do kterého proti všem opatřením vstoupí muži Česky vyšlo: Africké povídky - česky 1961, výbor povídkových souborů vychází z autorčiných zkušeností a vzpomínek na Afriku. Popisuje komplikovaný vztah černých a bílých. Mraveniště - česky 1961, šest povídek, africká realita se setkává s poválečným evropským Západem. Hra s tygrem Muž a dvě ženy - 1963, česky 1970, deset povídek o ženských pocitech, touhách, prožitcích, konfliktech a rolích. Bylo zfilmováno: Tráva zpívá - 1981, švédský filmový přepis se točil v Zambii Memoirs of a Surivor - 1981, britský film Muž a dvě ženy - 1981, francouzský film …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Doris Lessingová je britská spisovatelka, nositelka Nobelovy ceny za literaturu v roce 2007.

Doris Lessingová se narodila jako Doris May Taylerová britským rodičům na území Íránu. V roce 1925 se rodina přestěhovala do Afriky na území Jižní Rhodesie - dnešní Zimbabwe, která byla v té době kolonií britského impéria. Otec si myslel, že zde zbohatne, sny o úspěšné farmě se ale nenaplnily. V roce 1949 se Doris Lessingová přestěhovala do Británie.

V mládí byla Doris Lessingová kritičkou apartheidu, později se hodně zasazovala o emancipaci a zrovnoprávnění žen a kritizovala nukleární zbraně. V 50. letech byla členkou britské komunistické strany.

Doris Lessingová vystřídala řadu zaměstnání. Dvakrát se vdala a dvakrát rozvedla.

Dílo Doris Lessingové:

Prózy Doris Lessingové zpracovávají témata autobiografická i sociální a politické zápasy. Psala i psychologické thrillery a science fiction. Doris Lessingová je autorka, která s ženskou zkušeností zkoumá rozdělenou civilizaci se skepticismem, zápalem a vizionářskou sílou.

Tráva zpívá - 1950, románová prvotina vypráví o dětství autorky v Africe. Dílo líčí osudy rodiny bílých farmářů a jejich černošského sluhy v Jižní Rhodesii. Je to tragický příběh o lásce, vraždě, rasových předsudcích a životě v africké pustině.

Children of Violence - Děti násilí, částečně autobiografická pentalogie o autorčině dospívání a příklonu ke komunismu

Nejslavnější díla Doris Lessingové:

The Golden Notebook - 1962, Zlatý zápisník, román, díky němuž je autorka považována za feministickou spisovatelku. Ona sama se ale od feministického hnutí distancovala. Román je považován za jakousi „učebnici chování nezávislé ženy“.

Memoirs of a Survivor - 1981, sci-fi o kronikářce budoucnosti, jíž vladnou dětské gangy terorizující ulice

The Summer Before the Dark

The Cleft - 2007, o mýtickém světě žen, do kterého proti všem opatřením vstoupí muži

Česky vyšlo:
Africké povídky - česky 1961, výbor povídkových souborů vychází z autorčiných zkušeností a vzpomínek na Afriku. Popisuje komplikovaný vztah černých a bílých.

Mraveniště - česky 1961, šest povídek, africká realita se setkává s poválečným evropským Západem.

Hra s tygrem

Muž a dvě ženy - 1963, česky 1970, deset povídek o ženských pocitech, touhách, prožitcích, konfliktech a rolích.

Bylo zfilmováno:
Tráva zpívá - 1981, švédský filmový přepis se točil v Zambii
Memoirs of a Surivor - 1981, britský film
Muž a dvě ženy - 1981, francouzský film

Hledáte také jako: Doris Lessing
Rychlá navigace:novinky |diskuse

Události – Doris Lessingová

| celý kalendář
  • 102. narozeniny