zavřít
Donald Barthelme

spisovatel

Narození:
7. 4. 1931 , Philadelphia, Pennsylvania, USA
Úmrtí:
23. 7. 1989  ve věku 58 let,  Houston, Texas, USA  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Donald Barthelme byl americký spisovatel, představitel postmoderny. Narodil se ve Philadelphii, ale jeho rodiče se velmi brzy přestěhovali do Pennsylvanie a poté do Houstonu v Texasu. Po střední škole nastoupil na universitu, kde pracoval též jak novinový reportét pro Houston Post. Roku 1953 byl odveden do armády do války v Korei, jelikož byl podepsán mír, působil zde krátce jako editor armádních novin a poté se vrátil do civilu, kde pokračoval ve studiích až do r. 1957. V letech 1961 – 1962 byl ředitelem muzea moderních umění v Houstonu. Později přednášel na několika amerických universitách. Roku 1989 zemřel v USA na rakovinu. Dílo Donalda BarthelmehoVe svých dílech využívá prvky mnoho stylů (např. surrealismu, popartu, atp.), které vzájemně kombinuje. Dalším, pro něj, typickým znakem je využívání poměrně širokého spektra literárních útvarů - parodie, pohádky, atd. Typickým znakem jeho tvorby je hojné využívání ironie, sarkasmu. - Vraťte se, dr. Caligari - 1967 - Sněhurka - 1967 - Nebožtík otec - 1975 - Ráj - 1986 - Král - 1991, jedná se o humorný román pojednávající o králi Artušovi, děj je zasazen do druhé světové války. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Donald Barthelme byl americký spisovatel, představitel postmoderny. Narodil se ve Philadelphii, ale jeho rodiče se velmi brzy přestěhovali do Pennsylvanie a poté do Houstonu v Texasu.
Po střední škole nastoupil na universitu, kde pracoval též jak novinový reportét pro Houston Post.

Roku 1953 byl odveden do armády do války v Korei, jelikož byl podepsán mír, působil zde krátce jako editor armádních novin a poté se vrátil do civilu, kde pokračoval ve studiích až do r. 1957.
V letech 1961 – 1962 byl ředitelem muzea moderních umění v Houstonu. Později přednášel na několika amerických universitách. Roku 1989 zemřel v USA na rakovinu.

Dílo Donalda Barthelmeho
Ve svých dílech využívá prvky mnoho stylů (např. surrealismu, popartu, atp.), které vzájemně kombinuje. Dalším, pro něj, typickým znakem je využívání poměrně širokého spektra literárních útvarů - parodie, pohádky, atd. Typickým znakem jeho tvorby je hojné využívání ironie, sarkasmu.

- Vraťte se, dr. Caligari - 1967
- Sněhurka - 1967
- Nebožtík otec - 1975
- Ráj - 1986
- Král - 1991, jedná se o humorný román pojednávající o králi Artušovi, děj je zasazen do druhé světové války.

Mohli by vás také zajímat…