zavřít
Dodie Smithová

prozaička, dramatička

Narození:
3. 5. 1896 , Withefild, Anglie
Úmrtí:
24. 11. 1990  ve věku 94 let,  Doylestown, Pelsylvánie, USA  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Dodie Smithová byla anglická dramatička a prozaička. Dodie Smithová prožila své dětství u prarodičů v Manchesteru, kam se s matkou po smrti otce přestěhovaly. Zde přišla také poprvé do styku s divadlem. V roce 1910 odešla do Londýna, kde pracovala jako vedoucí oddělení a nákupčí hraček v obchodním domě. Ze služební cesty do Německa si Dodie Smithová přivezla i inspiraci pro své divadelní hry. Ty po dřívějších jejích neúspěších v dramatické tvorbě získaly uznání diváků i kritiky. Nejvýrazněji ji však ovlivnilo přátelství a později manželství s Alecem Beesllyem, vášnivým milovníkem dalmatinů. Během 2. světové války se spolu odstěhovali do USA. Dílo Dodie Smithové: Dodie Smithová napsala pět divadelních her, které byly hodnoceny jako úspěšné: Ocún - 1931, romantická komedie Volej to denně - 1935 Drahá chobotnice - 1938 Próza: Dobývám zámek - 1948, první novela inspirovaná steskem po rodné Anglii. Sto a jeden dalmatinec - 1956, česky 1995. Novela je napínavým příběhem o psí solidaritě, věrnosti a přátelství. Začíná zmizením všech štěňat dalmatinů a líčí strastiplnou cestu psích rodičů Ponga a Slečiny, za zmizelými štěňaty a jejich šťastný návrat domů. Za zločinem stála Kruťanda z Ďáblovic, Která toužila po plášti z kožichů dalmatinů. Popularitu knihy zvýšilo její animované zpracování z dílny Walta Disneye roku 1959. Psí hvězda - 1967, volné pokračování minulé novely. Během 80. let se stal součástí autorčiny tvorby pro dospělé i děti její čtyřsvazkový životopis: Ohlédnutí s láskou - 1974 Ohlédnutí se smíšenými pocity - 1978 Ohlédnutí s údivem - 1979 Ohlédnutí s vděčností - 1985 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Dodie Smithová byla anglická dramatička a prozaička.

Dodie Smithová prožila své dětství u prarodičů v Manchesteru, kam se s matkou po smrti otce přestěhovaly. Zde přišla také poprvé do styku s divadlem. V roce 1910 odešla do Londýna, kde pracovala jako vedoucí oddělení a nákupčí hraček v obchodním domě.

Ze služební cesty do Německa si Dodie Smithová přivezla i inspiraci pro své divadelní hry. Ty po dřívějších jejích neúspěších v dramatické tvorbě získaly uznání diváků i kritiky. Nejvýrazněji ji však ovlivnilo přátelství a později manželství s Alecem Beesllyem, vášnivým milovníkem dalmatinů. Během 2. světové války se spolu odstěhovali do USA.

Dílo Dodie Smithové:

Dodie Smithová napsala pět divadelních her, které byly hodnoceny jako úspěšné:

Ocún - 1931, romantická komedie
Volej to denně - 1935
Drahá chobotnice - 1938

Próza:
Dobývám zámek - 1948, první novela inspirovaná steskem po rodné Anglii.

Sto a jeden dalmatinec - 1956, česky 1995. Novela je napínavým příběhem o psí solidaritě, věrnosti a přátelství. Začíná zmizením všech štěňat dalmatinů a líčí strastiplnou cestu psích rodičů Ponga a Slečiny, za zmizelými štěňaty a jejich šťastný návrat domů. Za zločinem stála Kruťanda z Ďáblovic, Která toužila po plášti z kožichů dalmatinů. Popularitu knihy zvýšilo její animované zpracování z dílny Walta Disneye roku 1959.

Psí hvězda - 1967, volné pokračování minulé novely.

Během 80. let se stal součástí autorčiny tvorby pro dospělé i děti její čtyřsvazkový životopis:
Ohlédnutí s láskou - 1974
Ohlédnutí se smíšenými pocity - 1978
Ohlédnutí s údivem - 1979
Ohlédnutí s vděčností - 1985

Hledáte také jako: Dodie Smith
Rychlá navigace:novinky |diskuse