zavřít
Dimitris Nollas

prozaik

Věk:
80
Narození:
1940 , Adriani, Řecko
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Dimitris Nollas je řecký spisovatel , označován za „mistra krátké prózy. S Dimitrisem Nollasem se mohli naši čtenáři setkat v minulých letech na Festivalu spisovatelů Praha. Koncem 60. let odešel Nollas do exilu kvůli vojenskému puči v Řecku. Žil v Německu, Nizozemsku i v Jižní Americe. Vlastní exilové zkušenosti zúročil i ve svých dílech. Po letech emigrace se vrátil do Řecka. Dílo Dimitrise Nollase: Je přirozené, že sympatie Dimitrise Nollase patří všem emigrantům, lidem bez domova či vyvržencům na pokraji společnosti.Ve svých precizních textech se projevuje jako bystrý pozorovatel. V roce 2009 vyšel v češtině výbor z povídek – Dávný nepřítel. Athénská víla – 1974, novela vydaná v Amsterodamu – literární debut. Nollas tematizuje dětství, smrt a hrůzy občanské války ( povídky Hebká kůže či Rudý kruh). Hebká kůže – 1982, sbírka povídek, která vynesla autorovi první Státní cenu za literaturu Hrobka u moře – 1993, román rovněž oceněný Státní cenou Dávný nepřítel: Na stejném místě – 2007, chronologicky nejmladší text sbírky Nejstarší představují čtyři texty ze sbírky Hebká kůže. Jiný tematický okruh sbírky Dávný nepřítel tvoří tři povídky, v nichž se objevují náměty z každodenního života v Řecku. S citem pro detail líčí autor jednotlivé události, ať se odehrávají v hotelu, na nádraží nebo za volantem náklaďáku: Přes zamžené sklo Dávný nepřítel (stejnojmenný titul sbírky) Nic víc než půda –v této povídce se výrazné role dostává také ženám. Hlavní hrdinka Eleftheria (řecky vítězství) odmítne prodat pozemek a přestěhovat se s rodinou do města. Listy tabáku – 2005, kulturně politické eseje. Dimitris Nollas pracoval pro televizi a rozhlas. K jeho významným spolupracovníkům na scénářích k filmům patřila řecká režisérská esa (v čele s Theodorem Angelopulosem). …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Dimitris Nollas je řecký spisovatel , označován za „mistra krátké prózy.

S Dimitrisem Nollasem se mohli naši čtenáři setkat v minulých letech na Festivalu spisovatelů Praha.

Koncem 60. let odešel Nollas do exilu kvůli vojenskému puči v Řecku. Žil v Německu, Nizozemsku i v Jižní Americe. Vlastní exilové zkušenosti zúročil i ve svých dílech.
Po letech emigrace se vrátil do Řecka.

Dílo Dimitrise Nollase:

Je přirozené, že sympatie Dimitrise Nollase patří všem emigrantům, lidem bez domova či vyvržencům na pokraji společnosti.Ve svých precizních textech se projevuje jako bystrý pozorovatel.

V roce 2009 vyšel v češtině výbor z povídek – Dávný nepřítel.

Athénská víla – 1974, novela vydaná v Amsterodamu – literární debut.

Nollas tematizuje dětství, smrt a hrůzy občanské války ( povídky Hebká kůže či Rudý kruh).

Hebká kůže – 1982, sbírka povídek, která vynesla autorovi první Státní cenu za literaturu
Hrobka u moře – 1993, román rovněž oceněný Státní cenou

Dávný nepřítel:
Na stejném místě – 2007, chronologicky nejmladší text sbírky
Nejstarší představují čtyři texty ze sbírky Hebká kůže.

Jiný tematický okruh sbírky Dávný nepřítel tvoří tři povídky, v nichž se objevují náměty z každodenního života v Řecku. S citem pro detail líčí autor jednotlivé události, ať se odehrávají v hotelu, na nádraží nebo za volantem náklaďáku:

Přes zamžené sklo
Dávný nepřítel
(stejnojmenný titul sbírky)

Nic víc než půda –v této povídce se výrazné role dostává také ženám. Hlavní hrdinka Eleftheria (řecky vítězství) odmítne prodat pozemek a přestěhovat se s rodinou do města.

Listy tabáku – 2005, kulturně politické eseje.

Dimitris Nollas pracoval pro televizi a rozhlas. K jeho významným spolupracovníkům na scénářích k filmům patřila řecká režisérská esa (v čele s Theodorem Angelopulosem).

Události – Dimitris Nollas

| celý kalendář
  • 81. narozeniny

Mohli by vás také zajímat…