zavřít
Derek Walcott

dramatik, básník

Věk:
93
Narození:
23. 1. 1930 , Castries, ostrov Svatá Lucie
Znamení:
vodnář   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Derek Walcott je karibský básník a dramatik píšící anglicky, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Darek Walcott se narodil na Sv. Lucii v souostroví Malých Antil. Studoval v Castries a na Jamajce. Poté působil jako učitel. Při pobytu na trinidadu založil divadelní soubor. V roce 1981 odešel natrvalo do USA. Derek Walcott je prvním karibským umělcem, kterému v roce 1992 byla udělena Nobelova cena. Dílo Dereka Walcotta: Derek Walcott je autorem reflexivní lyriky, jejímž hlavním tématem je izolace člověka.První báseň publikoval již jako čtrnáctiletý. Poezie: Trosečník a jiné básně – 1965. Ve sbírce se autor zamýšlí nad kulturním a historickým dopadem izolace ostrova. Crusoeův ostrov: Crusoevův deník - básně, v nichž symbolické postavy Robinsona Crusoea a Pátka představují důsledky kolonialismu. Blues – 1969 Jiný život – 1973 - autobiografické básně naznačující složité rasové vztahy. Království hvězdnatého jablka – 1979, sbírka zachycuje současnost na Jamajce na pozadí koloniální minulosti. Problémům v současném světě a životě v karibské oblasti se věnoval ve sbírkách: Šťastný cestovatel – 1981 Letní slunovrat – 1984 Omeros – 1990, rozsáhlá skladba zachycuje minulost a současnost Karibiku. Obvzlášť se zaměřuje na významné mezilidské vztahy.Při zpodobování postav se inspiroval Homérovými básněmi. Dramata: Walcottova dramata čerpají rovněž ze života ostrovanů. Napsal dvacet osm dramat, z nichž k nejznámějším patří soubor čtyř her, vycházejících z místního folkloru: Sen na Opičí hoře a jiné hry – 1970 Napsal i dva muzikály: Šprýmař ze Sevilly – 1974 Ó, Babylone! – 1976 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Derek Walcott je karibský básník a dramatik píšící anglicky, nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Darek Walcott se narodil na Sv. Lucii v souostroví Malých Antil. Studoval v Castries a na Jamajce. Poté působil jako učitel. Při pobytu na trinidadu založil divadelní soubor. V roce 1981 odešel natrvalo do USA.

Derek Walcott je prvním karibským umělcem, kterému v roce 1992 byla udělena Nobelova cena.

Dílo Dereka Walcotta:

Derek Walcott je autorem reflexivní lyriky, jejímž hlavním tématem je izolace člověka.První báseň publikoval již jako čtrnáctiletý.

Poezie:
Trosečník a jiné básně – 1965. Ve sbírce se autor zamýšlí nad kulturním a historickým dopadem izolace ostrova.

Crusoeův ostrov:
Crusoevův deník - básně, v nichž symbolické postavy Robinsona Crusoea a Pátka představují důsledky kolonialismu.

Blues – 1969
Jiný život – 1973 - autobiografické básně naznačující složité rasové vztahy.

Království hvězdnatého jablka – 1979, sbírka zachycuje současnost na Jamajce na pozadí koloniální minulosti.

Problémům v současném světě a životě v karibské oblasti se věnoval ve sbírkách:
Šťastný cestovatel – 1981
Letní slunovrat – 1984

Omeros – 1990, rozsáhlá skladba zachycuje minulost a současnost Karibiku. Obvzlášť se zaměřuje na významné mezilidské vztahy.Při zpodobování postav se inspiroval Homérovými básněmi.

Dramata:
Walcottova dramata čerpají rovněž ze života ostrovanů. Napsal dvacet osm dramat, z nichž k nejznámějším patří soubor čtyř her, vycházejících z místního folkloru:

Sen na Opičí hoře a jiné hry – 1970

Napsal i dva muzikály:
Šprýmař ze Sevilly – 1974
Ó, Babylone! – 1976

  • Hvězdami DeLillo i Walcott

    Novinky, 18. 4. 2011 Americký prozaik Don DeLillo, karibský básník a dramatik Derek Walcott, turecký prozaik a kritik Nedim Gürsel nebo čeští prozaici Vladimír Páral, Petra Hůlová, básnířka Sylva Fischerová či překladatel Tomáš Kafka jsou hvězdami 21. ročníku Festivalu spisovatelů Praha, který od neděle do středy hostí Nová scéna Národního divadla. … více