zavřít
Denis Diderot

spisovatel, filozof

Narození:
5. 10. 1713 , Langres, Francie
Úmrtí:
31. 7. 1784  ve věku 70 let,  Paříž, Francie  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

30 se líbí, 11 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Denis Diderot byl francouzský filozof a spisovatel, přední encyklopedista. Denis Diderot studoval na jezuitských kolejích a v Paříži získal titul magistra umění. Věnoval se filozofii, přírodním vědám a literární tvorbě. Významně se podílel na zpracování a vydání Encyklopedie, aneb Racionálního slovníku věd, umění a řemesel. Jeho spolupracovníkem byl matematik a fyzik d´Alembert. Prací na Encyklopedii se stal Diderot jedním z předních představitelů francouzského osvícenectví. Denis Diderot byl veřejně uznáván, oslavován, ale i odsuzován a to parlamentem a Sorbonnou. Ty odsoudily Encyklopedii jako kacířskou a ďábelskou práci. Diderot žil v hmotném nedostatku až do roku 1743, kdy jeho knihovnu zakoupila ruská carevna Kateřina II. a jmenovala jej jejím doživotním strážcem. Dílo Denise Diderota: Jako filozof dospěl Denis Diderot k materialistickému pojetí: Myšlenky filozofické - 1746 List o slepcích pro vidoucí - 1749 Přírodu chápal dynamicky: Myšlenky o výkladu přírody - 1754 Odmítal despotismus, byl přívržencem konstituční monarchie. Svými pracemi v oblasti umění přispěl k uznání estetiky jako vědecké disciplíny: Pojednání o kráse - 1751 Esej o malířství - 1796 Herecký paradox - 1830 Hlavní náplní Diderotova života byla práce na Encyklopedii. O vydání dalších svých prací neusiloval, proto jich většina byla vydána až po jeho smrti. Romány: Jakub Fatalista - 1796, autor řeší otázku, zda je člověk svobodný ve svém jednání, nebo zda je jeho osud předem určen. Rameauův synovec - 1805, románový dialog, jehož hrdinou je životní ztroskotanec. Jeptiška - 1796, břitká kritika klášterního života. Formou autobiografických dopisů se hrdinka Zuzana Simoninová svěřuje s nesnesitelnými poměry klášterního prostředí, ve kterémbyla přinucena žít. Dramata: Nemanželský syn - 1757 Otec rodiny - 1758 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Denis Diderot byl francouzský filozof a spisovatel, přední encyklopedista.

Denis Diderot studoval na jezuitských kolejích a v Paříži získal titul magistra umění. Věnoval se filozofii, přírodním vědám a literární tvorbě. Významně se podílel na zpracování a vydání Encyklopedie, aneb Racionálního slovníku věd, umění a řemesel. Jeho spolupracovníkem byl matematik a fyzik d´Alembert. Prací na Encyklopedii se stal Diderot jedním z předních představitelů francouzského osvícenectví.

Denis Diderot byl veřejně uznáván, oslavován, ale i odsuzován a to parlamentem a Sorbonnou. Ty odsoudily Encyklopedii jako kacířskou a ďábelskou práci.

Diderot žil v hmotném nedostatku až do roku 1743, kdy jeho knihovnu zakoupila ruská carevna Kateřina II. a jmenovala jej jejím doživotním strážcem.

Dílo Denise Diderota:

Jako filozof dospěl Denis Diderot k materialistickému pojetí:

Myšlenky filozofické - 1746
List o slepcích pro vidoucí - 1749

Přírodu chápal dynamicky:
Myšlenky o výkladu přírody - 1754

Odmítal despotismus, byl přívržencem konstituční monarchie. Svými pracemi v oblasti umění přispěl k uznání estetiky jako vědecké disciplíny:

Pojednání o kráse - 1751
Esej o malířství - 1796
Herecký paradox - 1830

Hlavní náplní Diderotova života byla práce na Encyklopedii. O vydání dalších svých prací neusiloval, proto jich většina byla vydána až po jeho smrti.

Romány:
Jakub Fatalista - 1796, autor řeší otázku, zda je člověk svobodný ve svém jednání, nebo zda je jeho osud předem určen.

Rameauův synovec - 1805, románový dialog, jehož hrdinou je životní ztroskotanec.

Jeptiška - 1796, břitká kritika klášterního života. Formou autobiografických dopisů se hrdinka Zuzana Simoninová svěřuje s nesnesitelnými poměry klášterního prostředí, ve kterémbyla přinucena žít.

Dramata:
Nemanželský syn - 1757
Otec rodiny - 1758

  • Zemánek (ČSSD): Teze k situaci ve stavebnictví – sesuv na D8

    Parlamentnílisty.cz, 15. 12. 2016 Aneb všímejte si ohnutých stromů, které lemují okolí budoucích dálnic a silnic. Citát: Nevěřte nikomu, kdo se rozhodl zavést pořádek. Předpisovat to neznamená nikdy nic jiného než povýšit se na pána druhých a omezovat je. Denis Diderot … více

  • Dámy, koukejte! Čerstvě rozvedený Etzler odhalil své sportem vypracované tělo. Takhle vypadá skoro nahý

    Super.cz, 9. 10. 2013 Herec Miroslav Etzler  (48) se čerstvě po rozvodu poprvé ukázal na divadelních prknech. A předvedl i své vymakané tělo, které si sportem a horolezectvím pěstuje. A že se bylo na co dívat! Ve hře Heslo Morálka hraje francouzského filozofa Denise Diderota, který má za úkol napsat příspěvek na téma morálka. Vzhledem k tomu, že Diderot sám se chová velmi nemorálně a není schopen odolat různým pokušením, má s tímto úkolem velký problém. … více

Mohli by vás také zajímat…