zavřít
Dario Fo

herec, dramatik

Věk:
97
Narození:
24. 3. 1926 , San Giano, Italie
Znamení:
beran   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Dario Fo je italský dramatik, herec, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Dario Fo vystudoval architekturu, ale věnoval se divadlu. Se svou ženou založil divadelní společnost, v níž od počátku působil jako autor, režisér a herec. V roce 1997 mu byla udělena Nobelova cena. Z divadelní tvorby Daria Fo: Dario Fo ve své rozsáhlé divadelní tvorbě vyjadřuje odpor k oficiální kultuře, chce být „novinami lidu.“ Vytváří frašky a grotesky, používá improvizaci. Navazuje na tradice antických satiriků, lidové středověké frašky a commedie dell´arte. Z pozice šaška či potulného komedianta se stává mluvčím lidových vrstev.Tématem jsou aktální politické a společenské události. Využívá různé avantgardní formy. Výběr z četných divadelních her: Závěrečná groteska – 1959 Archandělé nehrají biliár – 1959 Izabela, tři karavely a sedmilhář – 1963 Dáma je na vyhození – 1967 Komické mysterium – 1969, vyd. 1973. Tímto představením získal autor světovou proslulost. Jde o divadlo jednoho herce, v němž hrál všechny role. Náhodná smrt anarchisty – 1974 Papež a čarodějnice – 1989 Svatý komediant František – 1999 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Dario Fo je italský dramatik, herec, nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Dario Fo vystudoval architekturu, ale věnoval se divadlu. Se svou ženou založil divadelní společnost, v níž od počátku působil jako autor, režisér a herec. V roce 1997 mu byla udělena Nobelova cena.

Z divadelní tvorby Daria Fo:

Dario Fo ve své rozsáhlé divadelní tvorbě vyjadřuje odpor k oficiální kultuře, chce být „novinami lidu.“ Vytváří frašky a grotesky, používá improvizaci. Navazuje na tradice antických satiriků, lidové středověké frašky a commedie dell´arte. Z pozice šaška či potulného komedianta se stává mluvčím lidových vrstev.Tématem jsou aktální politické a společenské události. Využívá různé avantgardní formy.

Výběr z četných divadelních her:
Závěrečná groteska – 1959
Archandělé nehrají biliár – 1959
Izabela, tři karavely a sedmilhář – 1963
Dáma je na vyhození – 1967

Komické mysterium – 1969, vyd. 1973. Tímto představením získal autor světovou proslulost. Jde o divadlo jednoho herce, v němž hrál všechny role.

Náhodná smrt anarchisty – 1974
Papež a čarodějnice – 1989
Svatý komediant František – 1999

Mohli by vás také zajímat…