zavřít
Cleanth Brooks

literární vědec

Narození:
16. 10. 1906 , Murray, Kentucky, USA
Úmrtí:
10. 5. 1994  ve věku 87 let,  USA  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Cleanth Brooks byl americký literární vědec. Cleanth Brooks v letech 1932 – 47 vyučoval na Louisianské univerzitě. Tam se poznal se skupinou jižanských literátů, kteří se nazývali „ The Fugitives“, tj. Blíženci. Ti se postupně přichylovali ke kritice a literární teorii a k reakční linii regionálních Jižanů, protiseveřanských a protiprůmyslových. Proto jim bylo přezdíváno „agrárníci“. Jejich různorodým názorům se Brooks snažil dát pevný systém. Shrnul jej v trojici knih: Understanding Poetry – spolu s R. P. Warrenem – 1938, Jak rozumět poezii. Undersstanding Fiction - rovněž s Warrenem – 1943, Jak rozumět próze Understanding Drama – spolu s R. Heilmanem – 1947, Jak rozumět dramatu. Tyto vysokoškolské příručky doplnil a ilustroval vlastními esejemi: Modern Poetry and the Tradition – 1939, Moderní poezie a tradice. The Well – Wrought Urn – 1947, Krásně vykroužená urna. Řada jiných autorů se snažila o napodobení a tak vznikl směr „New Criticism“, tj. nová kritika. Tento směr na téměř dvě desetiletí ovlivnil vyučování na vysokých školách.“ Nová kritika“ se zaměřuje na důkladnou analýzu literárního textu a odmítá informace o autorovi. Postupně byl tento směr korigován dalšími badateli, ale vždy opět v nějakém idealistickém směru. Od roku 1947 vyučoval Brooks na Yaleově univerzitě. Napsal rovněž - Krátké dějiny literární kritiky – 1957 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Cleanth Brooks byl americký literární vědec.

Cleanth Brooks v letech 1932 – 47 vyučoval na Louisianské univerzitě. Tam se poznal se skupinou jižanských literátů, kteří se nazývali „ The Fugitives“, tj. Blíženci. Ti se postupně přichylovali ke kritice a literární teorii a k reakční linii regionálních Jižanů, protiseveřanských a protiprůmyslových. Proto jim bylo přezdíváno „agrárníci“.

Jejich různorodým názorům se Brooks snažil dát pevný systém. Shrnul jej v trojici knih:
Understanding Poetry – spolu s R. P. Warrenem – 1938, Jak rozumět poezii.
Undersstanding Fiction - rovněž s Warrenem – 1943, Jak rozumět próze
Understanding Drama – spolu s R. Heilmanem – 1947, Jak rozumět dramatu.

Tyto vysokoškolské příručky doplnil a ilustroval vlastními esejemi:
Modern Poetry and the Tradition – 1939, Moderní poezie a tradice.
The Well – Wrought Urn – 1947, Krásně vykroužená urna.

Řada jiných autorů se snažila o napodobení a tak vznikl směr „New Criticism“, tj. nová kritika. Tento směr na téměř dvě desetiletí ovlivnil vyučování na vysokých školách.“ Nová kritika“ se zaměřuje na důkladnou analýzu literárního textu a odmítá informace o autorovi.

Postupně byl tento směr korigován dalšími badateli, ale vždy opět v nějakém idealistickém směru.
Od roku 1947 vyučoval Brooks na Yaleově univerzitě.
Napsal rovněž - Krátké dějiny literární kritiky – 1957