zavřít
Čingiz Ajtmatov

spisovatel, prozaik, publicista

Věk:
94
Narození:
12. 12. 1928 , Sheker, Sovětský Svaz
Znamení:
střelec   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

15 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Čingis Ajtmatov, kirgizsky a rusky píšící prozaik, dramatik, publicista, veřejný činitel a diplomat, se narodil 12. prosince 1928 ve vesnici Seker v Kirgizštinu. Dětství Ajtmatova poznamenala otcova smrt – byl obětí politických represí třicátých let min. stol. V 16 letech se stal tajemníkem šekerského vesnického sovětu. Po válce absolvoval vysokou školu zemědělskou. Pracoval na pokusné živočišné farmě Kirgizského vědecko-výzkumného institutu. Ajtmatov vystudoval Literární institut v Moskvě a věnoval se zprvu novinářské a poté spisovatelské tvorbě. Později působil jako velvyslanec Ruské federace v Lucembursku, poté jako velvyslanec Kirgizie v Belgii, Holandsku a Lucembursku. Pro Ajtmatovu prózu jsou příznačné dramaticky a tragicky vypjaté kolize, témata mravního hledání, romantičnost příběhů i dějová poutavost. Jeho tvorba vyznačuje myšlenkové hloubky a pramenící v hledání pravdy, dobra a krásy na cestách mytologického vidění světa. Dílo Čingise Ajtmatova: Džamila – 1958 – novela, kterou francouzský spisovatel L. Argon nazval nejkrásnější novelou o lásce. Je to poetický příběh mladé ženy z kirgizské vesnice v době války. Můj topolek v rudém šátku – 1962 Mateřské pole – 1962 Vojákův syn – 1962 Sbohem živote – 1965 Bílá loď – 1970 Jeřábi v předjaří – 1975 Strakatý pes na břehu – 1977 – mytologická novela Den delší než století – 1982 – v románu se pojí mýty, legendy i science fiction Popraviště – 1986 – román, rekviem prodchnutý mytickým viděním světa Výstup na Fudžijamu – 1972 – drama Znamení Kasandry – 1994 V roce 1990 byla publikována tzv. zakázána kapitola z díla Bílý oblak Čingischána. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Čingis Ajtmatov, kirgizsky a rusky píšící prozaik, dramatik, publicista, veřejný činitel a diplomat, se narodil 12. prosince 1928 ve vesnici Seker v Kirgizštinu.

Dětství Ajtmatova poznamenala otcova smrt – byl obětí politických represí třicátých let min. stol. V 16 letech se stal tajemníkem šekerského vesnického sovětu. Po válce absolvoval vysokou školu zemědělskou. Pracoval na pokusné živočišné farmě Kirgizského vědecko-výzkumného institutu.

Ajtmatov vystudoval Literární institut v Moskvě a věnoval se zprvu novinářské a poté spisovatelské tvorbě. Později působil jako velvyslanec Ruské federace v Lucembursku, poté jako velvyslanec Kirgizie v Belgii, Holandsku a Lucembursku.

Pro Ajtmatovu prózu jsou příznačné dramaticky a tragicky vypjaté kolize, témata mravního hledání, romantičnost příběhů i dějová poutavost. Jeho tvorba vyznačuje myšlenkové hloubky a pramenící v hledání pravdy, dobra a krásy na cestách mytologického vidění světa.

Dílo Čingise Ajtmatova:

Džamila – 1958 – novela, kterou francouzský spisovatel L. Argon nazval nejkrásnější
novelou o lásce. Je to poetický příběh mladé ženy z kirgizské vesnice v době války.

Můj topolek v rudém šátku – 1962
Mateřské pole – 1962
Vojákův syn – 1962
Sbohem živote – 1965
Bílá loď – 1970
Jeřábi v předjaří – 1975
Strakatý pes na břehu – 1977 – mytologická novela
Den delší než století – 1982 – v románu se pojí mýty, legendy i science fiction
Popraviště – 1986 – román, rekviem prodchnutý mytickým viděním světa
Výstup na Fudžijamu – 1972 – drama
Znamení Kasandry – 1994

V roce 1990 byla publikována tzv. zakázána kapitola z díla Bílý oblak Čingischána.