zavřít
Christian Morgenstern

básník, novinář, dramaturg

Narození:
6. 5. 1871 , Mnichov, Německo
Úmrtí:
31. 3. 1914  ve věku 42 let  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

13 se líbí, 5 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Spisovatel známý jako Christian Morgenstern měl ve skutečnosti o tři jména více, jeho celé jméno znělo: Christian Otto Josef Wolfgang Morgenstern. Morgenstern pocházel z movité rodiny, jeho otec - Carl Ernst Morgenstern - byl malířem krajin, matka Charlotta vyrůstala taktéž v umělecké rodině. Kvůli častému onemocnění byl chlapec vyučován především soukromými učiteli. Po smrti jeho matky, v roce 1881, jej otec poslal do Hamburku, ke Christianovu kmotrovi, kde nastoupil do internátní školy. O tři roky později se opět stěhoval zpátky k otci, tentokrát do Wroclawi. Otec se mezitím znovu oženil, a tak žil v Polsku s novou manželkou - Natálií von Dall´Armi. Christian zde dokončil gymnázium a nastoupil na studia národohospodářství na Wroclawské univerzitě. Následovně se při studiích již věnoval žurnalistice a poezii, díky znalosti jazyků překládal knihy. S otcem, který se rozvedl a po roce opět oženil, se rozešel ve zlém. V roce 1898 vyšla Christianova prvotina - "Ich und die Welt" (Já a svět), zrovna ve chvíli, kdy cestoval po Norsku. Christian se bohužel za svého života dočkal jen trošky uznání. Opravdové "slávy" se mu dostalo až po jeho smrti, která následovala dlouhé léčení tuberkolózy v italském sanatoriu. Morgensternovy absurdní básně jsou založeny na humoru a lingvistických hrátkách. Jeho poezie se řadí do dadaismu, hravého literárního směru, který se vyznačuje právě hravostí, a ta byla spisovateli velmi blízká. Například báseň "Noční rybí zpěv", jejíž "verše" sestávají pouze z pomlk a obloučků. Žádná slova. Jak by taky mohla? Vždyť je to rybí zpěv a ryby slova neznají. Poezie ale také nese prvky surrealismu, poetismu a expresionismu. Tvorba Morgensterna byla ovlivněna například Arthurem Schopenhauerem a Friedrichem Nietzschem. Do podvědomí čtenářů se spisovatel mohl dostat nejen abstraktní poezií, ale také díky hudbě. Kapela Precedens, v níž zářila v počátcích své kariéry Bára Basiková, zhudebnila některé Morgensternovy básně, například známou "Veliké lalulá". Morgensterna překládá dodnes mnoho českých umělců. Mezi jeho nejznámější překladatele patřili například Josef Hiršal nebo Egon Bondy. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Spisovatel známý jako Christian Morgenstern měl ve skutečnosti o tři jména více, jeho celé jméno znělo: Christian Otto Josef Wolfgang Morgenstern.

Morgenstern pocházel z movité rodiny, jeho otec - Carl Ernst Morgenstern - byl malířem krajin, matka Charlotta vyrůstala taktéž v umělecké rodině.

Kvůli častému onemocnění byl chlapec vyučován především soukromými učiteli. Po smrti jeho matky, v roce 1881, jej otec poslal do Hamburku, ke Christianovu kmotrovi, kde nastoupil do internátní školy. O tři roky později se opět stěhoval zpátky k otci, tentokrát do Wroclawi. Otec se mezitím znovu oženil, a tak žil v Polsku s novou manželkou - Natálií von Dall´Armi. Christian zde dokončil gymnázium a nastoupil na studia národohospodářství na Wroclawské univerzitě.

Následovně se při studiích již věnoval žurnalistice a poezii, díky znalosti jazyků překládal knihy. S otcem, který se rozvedl a po roce opět oženil, se rozešel ve zlém.

V roce 1898 vyšla Christianova prvotina - "Ich und die Welt" (Já a svět), zrovna ve chvíli, kdy cestoval po Norsku.

Christian se bohužel za svého života dočkal jen trošky uznání. Opravdové "slávy" se mu dostalo až po jeho smrti, která následovala dlouhé léčení tuberkolózy v italském sanatoriu.

Morgensternovy absurdní básně jsou založeny na humoru a lingvistických hrátkách. Jeho poezie se řadí do dadaismu, hravého literárního směru, který se vyznačuje právě hravostí, a ta byla spisovateli velmi blízká. Například báseň "Noční rybí zpěv", jejíž "verše" sestávají pouze z pomlk a obloučků. Žádná slova. Jak by taky mohla? Vždyť je to rybí zpěv a ryby slova neznají. Poezie ale také nese prvky surrealismu, poetismu a expresionismu.

Tvorba Morgensterna byla ovlivněna například Arthurem Schopenhauerem a Friedrichem Nietzschem.

Do podvědomí čtenářů se spisovatel mohl dostat nejen abstraktní poezií, ale také díky hudbě. Kapela Precedens, v níž zářila v počátcích své kariéry Bára Basiková, zhudebnila některé Morgensternovy básně, například známou "Veliké lalulá".

Morgensterna překládá dodnes mnoho českých umělců. Mezi jeho nejznámější překladatele patřili například Josef Hiršal nebo Egon Bondy.