zavřít
Chiny Miéville
přidej profesi
Věk:
47
Narození:
1972 , Norwichi, Velká Británie
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Chiny Miéville je britský spisovatel, jeden z králů fantasy. Je zařazen k autorům, kteří se snaží bořit hranice mezi fantasy, hororem a science fiction. China Miéville vystudoval antropologii v Cambridgi, poté rok na Harvardu a také byl na stáži v Africe.Koncem 90. let se začal věnovat psaní románů. Dílo China Miévilla: China Miéville posunul hranice fantasy do říše hororu a novináři ho nazvali mýtotvůrcem nejvyšší třídy. Romány: Král Krysa – 1998, román získal dvě žánrové ceny v kategorii hororů. Kritika ho označila za hudební román inspirovaný stylem drum § bass. Je to příběh neprávem uvězněného hrdiny, kterého zachrání Král Krysa jen proto, aby vypátral sériového vraha uprostřed Londýna. V dalších dvou románech se objevují světy a bytosti tak nadpřirozené, že je těžké hned napoprve si zapamatovat jejich jména (kaktusíci, raci, trubkouni, cheprijky) Nádraží Perdido –2000, za tento román získal autor Cenu Artura C. Clarka a British Fantasy Award. Vytvořil v něm a detalně propracoval město Nový Krobuzon. Jizva –2002, volné pokračování Nádraží Perdido. Autor v něm přesunul děj do pirátskho města Armada, obojí se nachází ve světě Bas–lag. Železná rada – 2004, další pokračování volné trilogie. Velkou zásluhu na překladu volné trilogie má Milan Žáček, který dílo nejen přeložil, ale pro podivná stvoření vymyslel české ekvivalenty jmen. Další díla: Un Lun Dun Pátrání po Jakeovi a jiné příběhy Amalgám - povídky vydané časopisecky Chiny Miéville je přesvědčen, že nejlepší fantasy se týká odmítnutí útěchy a vrcholem fantasy jsou surrealisté. I když se odvolává na svoji lásku k tradici, pustil se v době tolkienovské filmové mánie do kritiky Tolkiena a jeho pozitivního příběhu Středozemě. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Chiny Miéville je britský spisovatel, jeden z králů fantasy. Je zařazen k autorům, kteří se snaží bořit hranice mezi fantasy, hororem a science fiction.

China Miéville vystudoval antropologii v Cambridgi, poté rok na Harvardu a také byl na stáži v Africe.Koncem 90. let se začal věnovat psaní románů.

Dílo China Miévilla:

China Miéville posunul hranice fantasy do říše hororu a novináři ho nazvali mýtotvůrcem nejvyšší třídy.

Romány:
Král Krysa – 1998, román získal dvě žánrové ceny v kategorii hororů. Kritika ho označila za hudební román inspirovaný stylem drum § bass. Je to příběh neprávem uvězněného hrdiny, kterého zachrání Král Krysa jen proto, aby vypátral sériového vraha uprostřed Londýna.

V dalších dvou románech se objevují světy a bytosti tak nadpřirozené, že je těžké hned napoprve si zapamatovat jejich jména (kaktusíci, raci, trubkouni, cheprijky)

Nádraží Perdido –2000, za tento román získal autor Cenu Artura C. Clarka a British Fantasy Award. Vytvořil v něm a detalně propracoval město Nový Krobuzon.

Jizva –2002, volné pokračování Nádraží Perdido. Autor v něm přesunul děj do pirátskho města Armada, obojí se nachází ve světě Bas–lag.

Železná rada – 2004, další pokračování volné trilogie.

Velkou zásluhu na překladu volné trilogie má Milan Žáček, který dílo nejen přeložil, ale pro podivná stvoření vymyslel české ekvivalenty jmen.

Další díla:
Un Lun Dun
Pátrání po Jakeovi a jiné příběhy

Amalgám - povídky vydané časopisecky

Chiny Miéville je přesvědčen, že nejlepší fantasy se týká odmítnutí útěchy a vrcholem fantasy jsou surrealisté. I když se odvolává na svoji lásku k tradici, pustil se v době tolkienovské filmové mánie do kritiky Tolkiena a jeho pozitivního příběhu Středozemě.

Události – Chiny Miéville

| celý kalendář
  • 48. narozeniny