zavřít
Charles Waddell Chesnutt Chesnutt

černošský povídkář a romanopisec

Narození:
20. 6. 1858 , Cleveland, Ohio, USA
Úmrtí:
15. 11. 1932  ve věku 74 let,  Cleveland, Ohio, USA  †
Znamení:
blíženci  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Charles Chesnutt byl černošský povídkář a romanopisec. Charles Chesnut se narodil v Clevelandu, část dětství prožil v Severní Karolíně, kde v mládí působil i jako laický učitel. Po návratu do Clevelandu pracoval jako stenograf u soudu a poté sám vystudoval práva. V roce 1928 byl Charles Chesnutt vyznamenán Spingarnovou medailí NAACP za průkopnické literární zobrazení amerického černocha. Dílo Charlese Chesnutta: Výborná znalost černošské lidové kultury přispěla u Charlese Chesnutta k jazykové a myšlenkové autentičnosti jeho děl. Začarovaná vinice - 1887, povídka otištěná v časopise Atlantic Monthly zaznamenala první autorův významnější úspěch Zaříkávačka - 1899, sbírka sedmi povídek, mezi které je zařazena Začarovaná vinice. Jde o vyprávění psané dialektem. Ústřední vypravěčská postava strýčka Julia je realističtějším protějškem strýčka Remuse z knih J. Ch. Harrise. Žena jeho mládí a jiné příběhy z rasového pomezí - 1899, sbírka často melodramatizovaných povídek, čerpajících tematicky z rasové problematiky Jihu a Severu. Po odhalení utajované skutečnosti, že Chesnutt je černoch, byly tři romány, které vyšly po tomto odhalení nezaslouženě ignorovány: Dům za cedry - 1900, román je dramatizací tragického osudu hrdinky ze smíšené krve Síla tradice - 1901, konfrontace liberálního a radikálního postoje černochů k násilí bělochů během rasové bouře na malém městě Plukovníkův sen - 1905, v tomto románu naznačuje autor malé naděje na změny v jižanské situaci cestou reforem Další romány zůstaly jen v rukopisech. Chesnutt napsal také životopis F. Douglasse. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Charles Chesnutt byl černošský povídkář a romanopisec.

Charles Chesnut se narodil v Clevelandu, část dětství prožil v Severní Karolíně, kde v mládí působil i jako laický učitel. Po návratu do Clevelandu pracoval jako stenograf u soudu a poté sám vystudoval práva.

V roce 1928 byl Charles Chesnutt vyznamenán Spingarnovou medailí NAACP za průkopnické literární zobrazení amerického černocha.

Dílo Charlese Chesnutta:

Výborná znalost černošské lidové kultury přispěla u Charlese Chesnutta k jazykové a myšlenkové autentičnosti jeho děl.

Začarovaná vinice - 1887, povídka otištěná v časopise Atlantic Monthly zaznamenala první autorův významnější úspěch

Zaříkávačka - 1899, sbírka sedmi povídek, mezi které je zařazena Začarovaná vinice. Jde o vyprávění psané dialektem. Ústřední vypravěčská postava strýčka Julia je realističtějším protějškem strýčka Remuse z knih J. Ch. Harrise.

Žena jeho mládí a jiné příběhy z rasového pomezí - 1899, sbírka často melodramatizovaných povídek, čerpajících tematicky z rasové problematiky Jihu a Severu.

Po odhalení utajované skutečnosti, že Chesnutt je černoch, byly tři romány, které vyšly po tomto odhalení nezaslouženě ignorovány:

Dům za cedry - 1900, román je dramatizací tragického osudu hrdinky ze smíšené krve

Síla tradice - 1901, konfrontace liberálního a radikálního postoje černochů k násilí bělochů během rasové bouře na malém městě

Plukovníkův sen - 1905, v tomto románu naznačuje autor malé naděje na změny v jižanské situaci cestou reforem

Další romány zůstaly jen v rukopisech.

Chesnutt napsal také životopis F. Douglasse.