zavřít
Bohuslav Reynek

překladatel, básník, malíř

Narození:
31. 5. 1892 , Petrkov u Havlíčkova Brodu
Úmrtí:
29. 8. 1971  ve věku 79 let,  Petrkov u Havlíčkova Brodu, Československo  †
Znamení:
blíženci  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

22 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Bohuslav Reynek byl básník křesťanského zaměření, překladatel a vydavatel poezie, grafik. Bohumil Reynek se narodil v rodině statkáře v Petrkově. S Petrkovem spojil téměř celý život. Vystudoval reálku, začal studovat techniku, ale větší zájem měl o poezii a malířství. Proto studium vzdal a vrátil se do Petrkova. Spolupracoval s vydavatelem J. Florianem na jeho edicích, účastnil se na nich překlady, svými pracemi i grafikou. Sám vydával bibliofilskou edici Sešity poezie. Po studiích reálky žil Bohuslav Reynek ve Francii, kde se oženil s francouzskou básnířkou Suzanne Renaudovou a pravidelně žil s rodinou půl roku v Petrkově a půl roku ve Francii. Od roku 1936 žili trvale v Petrkově, a to i po znárodnění statku po roce 1948. Bohuslav Reynek žil křesťansky pokorným životem, do roku 1957 pracoval jako zemědělský dělník. Potom se věnoval psaní poezie a grafické tvorbě. Dílo Bohuslava Reyneka: Bohuslav Reynek byl básníkem neokázalým, nestavěl se na odiv, hledal smysl poezie kolem sebe, ve svém nejbližším okolí a v námětech biblických a jinak nábožensky založených. Básnické sbírky: Raná Reynkova tvorba byla ovlivněna expresionismem. Ve sbírkách jsou časté motivy smutku a melanchonie, rozpadu a smrti, ale pro Reyneka je i takový svět zasažen křesťanskou duchovností: Žízně - 1921 Rybí šupiny - 1922, básně v próze Smutek země - 1924 Had na sněhu - 1924, básně v próze Rty a zuby - 1925 V dalších sbírkách se objevuje motiv rodného kraje, místo smrti a rozpadu nastupuje smrt - vykupitelka. Součástí autorovy poezie se stává příroda rodné Vysočiny viděna událostmi křesťanského roku a jako dějiště biblických příběhů: Setba samot - 1936 Pieta - 1940 Podzimní motýli - 1946 Sníh na zápraží - 1945 - 50, vydáno 1969 Mráz v okně - 1950 - 55, vydáno 1969 Odlet vlaštovek - sbírka obsahuje básně z let 1969 - 71. Nesměla být v té době vydána, vyšla v Mnichově posmrtně až v roce 1980. Značné úspěchy získával Reynek i ve svém grafickém díle. Jeho práce byly několikrát vystaveny ve Francii, v Čechách teprve v šedesátých letech. Samostatnou, ale důležitou oblastí jeho tvorby jsou četné překlady, hlavně z francouzštiny. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Bohuslav Reynek byl básník křesťanského zaměření, překladatel a vydavatel poezie, grafik.

Bohumil Reynek se narodil v rodině statkáře v Petrkově. S Petrkovem spojil téměř celý život.
Vystudoval reálku, začal studovat techniku, ale větší zájem měl o poezii a malířství. Proto studium vzdal a vrátil se do Petrkova. Spolupracoval s vydavatelem J. Florianem na jeho edicích, účastnil se na nich překlady, svými pracemi i grafikou. Sám vydával bibliofilskou edici Sešity poezie.

Po studiích reálky žil Bohuslav Reynek ve Francii, kde se oženil s francouzskou básnířkou Suzanne Renaudovou a pravidelně žil s rodinou půl roku v Petrkově a půl roku ve Francii. Od roku 1936 žili trvale v Petrkově, a to i po znárodnění statku po roce 1948.

Bohuslav Reynek žil křesťansky pokorným životem, do roku 1957 pracoval jako zemědělský dělník. Potom se věnoval psaní poezie a grafické tvorbě.

Dílo Bohuslava Reyneka:
Bohuslav Reynek byl básníkem neokázalým, nestavěl se na odiv, hledal smysl poezie kolem sebe, ve svém nejbližším okolí a v námětech biblických a jinak nábožensky založených.

Básnické sbírky:
Raná Reynkova tvorba byla ovlivněna expresionismem. Ve sbírkách jsou časté motivy smutku a melanchonie, rozpadu a smrti, ale pro Reyneka je i takový svět zasažen křesťanskou duchovností:

Žízně - 1921
Rybí šupiny - 1922, básně v próze
Smutek země - 1924
Had na sněhu - 1924, básně v próze
Rty a zuby - 1925

V dalších sbírkách se objevuje motiv rodného kraje, místo smrti a rozpadu nastupuje smrt - vykupitelka. Součástí autorovy poezie se stává příroda rodné Vysočiny viděna událostmi křesťanského roku a jako dějiště biblických příběhů:

Setba samot - 1936
Pieta - 1940
Podzimní motýli - 1946
Sníh na zápraží - 1945 - 50, vydáno 1969
Mráz v okně - 1950 - 55, vydáno 1969

Odlet vlaštovek - sbírka obsahuje básně z let 1969 - 71. Nesměla být v té době vydána, vyšla v Mnichově posmrtně až v roce 1980.

Značné úspěchy získával Reynek i ve svém grafickém díle. Jeho práce byly několikrát vystaveny ve Francii, v Čechách teprve v šedesátých letech.

Samostatnou, ale důležitou oblastí jeho tvorby jsou četné překlady, hlavně z francouzštiny.

Bohuslav Reynek v našich článcích

  • Zemřel spisovatel a historik Jaroslav Med. Bylo mu 85 let

    Blesk, 15. 2. 2018 Ve věku 85 let zemřel ve středu spisovatel, literární kritik a historik Jaroslav Med. Na svém facebookovém profilu o tom informoval mimo jiné Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, kde byl Med dlouholetým porotcem. V Havlíčkově Brodě se 19. dubna 1932 narodil. Věnoval se hlavně české katolicky orientované literatuře, připravil také edice básní Bohuslava Reynka nebo Jana Zahradníčka. … více

  • Bohuslav Reynek: Grafik a básník, na něhož se mělo zapomenout

    Tiscali, 15. 6. 2017 Grafik, překladatel a básník, který měl být zapomenut. To byl Bohuslav Reynek, jedna z nejvýraznějších osobností české katolické kultury dvacátého století. Vydání svého vrcholného díla se přitom už nedočkal. … více

  • Módní masáž z Varů: Královna krásy se nechala obléct profesionály

    iDnes.cz, 30. 3. 2017 Česká Miss 2015 Nikol Švantnerová byla na zahájení letošního festivalu v Karlových Varech za zlatou bohyni. Druhý den pak vyrazila na charitativní akci výrobce sektu, jež letos slaví 150 let od svého vzniku. Pro karlovarskou Módní masáž královna krásy popsala svůj outfit. … více