zavřít
Bohuš Balajka

literární historik a kritik

Narození:
13. 5. 1923 , Prštné u Zlína
Úmrtí:
7. 2. 1994  ve věku 70 let,  Praha, Československo  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

PhDr. Bohuš Balajka byl českým literárním historikem a kritikem. Balajka vyrůstal v Prštném u Zlína, což zobrazil v autobiografickém díle Už se tam nevrátím… . Vzpomíná na dětství v rodném Valašsku v poklidném ovzduší první republiky, které symbolicky končí (stejně jako republika) mobilizací. Byl totálně nasazen v Ostravě a po válce vystudoval Filosofickou fakultu UK (doktorát slovanské filologie - 1950). Později pracoval v antikvariátě, potom jako redaktor ve Státním pedagogickém nakladatelství (SPN). Po roce 1972 byl korektorem v tiskárně. Aktivně se účastnil literárního života - recenze, kritiky a glosy v Lidové demokracii, Práci, Světě práce, Novém životě, Literárních novinách, Plameni, Tvaru. V roce 1948 se oženil s Anettou Heczkovou, s níž má jednoho syna. Dílo Bohuše Balajky Jeho stěžejní dílo - Přehledné dějiny literatury /I/, /II/ - názorně a jadrně shrnuje literární dějepis společně s výtvarným a sochařským uměním od nejstarších písemných památek do 2. světové války. Autorovým cílem bylo předložit širší veřejnosti (spec. středoškolským studentům) ucelený pohled na myšlenkové proudy v dějinách, prohlubovat estetický vjem čtenářského prožitku a odlišit kvalitní díla od šedivého průměru. Dílo vyniká nad podobné publikace svým vytříbeným, přesným jazykem a ucelenými historickými souvislostmi. Publikace se rozšířila až v devadesátých letech 20. století, neboť předtím byla násilně vykázána ze škol (Balajka nebyl nikdy politicky angažován). Spoluautory 2. dílu se stali Ladislav Soldán a Emil Charous (zpracoval kapitoly o slovenské literatuře). K prvnímu dílu vyšla také Čítanka k Přehledným dějinám literatury. Balajka bohužel již neshrnul literaturu po 2. světové válce. Přehledné dějiny literatury /III/ přesto vznikly, a to záslouhou především Ladislava Soldána. Přehled - Nástin dějin starší české literatury (1955) - Stručné dějiny české a slovenské literatury (1958) - Přehledné dějiny literatury /I/ (1970) - Přehledné dějiny literatury /II/ (1971) - Spisovatelé deseti století (1974) - Jaroslav Vrchlický - monografie (1979) - Julius Zeyer - monografie (dosud nevydáno) - Jak táhla mračna (rozhlas. hra; 1984) - Už se tam nevrátím… (próza; Brněnský večerník 1993) - Mezi trůnem a oltářem (román; Mladá fronta 1998) …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

PhDr. Bohuš Balajka byl českým literárním historikem a kritikem.

Balajka vyrůstal v Prštném u Zlína, což zobrazil v autobiografickém díle Už se tam nevrátím… . Vzpomíná na dětství v rodném Valašsku v poklidném ovzduší první republiky, které symbolicky končí (stejně jako republika) mobilizací. Byl totálně nasazen v Ostravě a po válce vystudoval Filosofickou fakultu UK (doktorát slovanské filologie - 1950). Později pracoval v antikvariátě, potom jako redaktor ve Státním pedagogickém nakladatelství (SPN). Po roce 1972 byl korektorem v tiskárně. Aktivně se účastnil literárního života - recenze, kritiky a glosy v Lidové demokracii, Práci, Světě práce, Novém životě, Literárních novinách, Plameni, Tvaru.

V roce 1948 se oženil s Anettou Heczkovou, s níž má jednoho syna.

Dílo Bohuše Balajky

Jeho stěžejní dílo - Přehledné dějiny literatury /I/, /II/ - názorně a jadrně shrnuje literární dějepis společně s výtvarným a sochařským uměním od nejstarších písemných památek do 2. světové války. Autorovým cílem bylo předložit širší veřejnosti (spec. středoškolským studentům) ucelený pohled na myšlenkové proudy v dějinách, prohlubovat estetický vjem čtenářského prožitku a odlišit kvalitní díla od šedivého průměru. Dílo vyniká nad podobné publikace svým vytříbeným, přesným jazykem a ucelenými historickými souvislostmi.

Publikace se rozšířila až v devadesátých letech 20. století, neboť předtím byla násilně vykázána ze škol (Balajka nebyl nikdy politicky angažován). Spoluautory 2. dílu se stali Ladislav Soldán a Emil Charous (zpracoval kapitoly o slovenské literatuře). K prvnímu dílu vyšla také Čítanka k Přehledným dějinám literatury.
Balajka bohužel již neshrnul literaturu po 2. světové válce. Přehledné dějiny literatury /III/ přesto vznikly, a to záslouhou především Ladislava Soldána.

Přehled
- Nástin dějin starší české literatury (1955)
- Stručné dějiny české a slovenské literatury (1958)
- Přehledné dějiny literatury /I/ (1970)
- Přehledné dějiny literatury /II/ (1971)
- Spisovatelé deseti století (1974)
- Jaroslav Vrchlický - monografie (1979)
- Julius Zeyer - monografie (dosud nevydáno)
- Jak táhla mračna (rozhlas. hra; 1984)
- Už se tam nevrátím… (próza; Brněnský večerník 1993)
- Mezi trůnem a oltářem (román; Mladá fronta 1998)