zavřít
Bohumila Grögerová

překladatelka, publicistka, autorka poezie

Narození:
7. 8. 1921 , Praha, Československo
Úmrtí:
22. 8. 2014  ve věku 93 let  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Bohumila Grögerová je publicistka, překladatelka a především autorka poezie, od padesátých let dlouholetá spoluautorka s Josefem Hiršalem. V dubnu roku 2009 při udílení cen Magnesia Litera v pražském Stavovském divadle se její básnická sbírka Rukopis stala knihou roku. Její rukopis dokončila téměř nevidomá. Zároveň se stala absolutní vítězkou. Bohumila Grögerová maturovala v roce 1940 a po odborné nástavbě pracovala jako sekretářka. Na pražské Filozofické fakultě studovala češtinu a ruštinu, studia ale nedokončila. Jako dokumentaristka pracovala několik let v nakladatelství Naše vojsko. Z politických důvodů musela z místa odejít a byla zařazena mezi ineditní autory. Působila jako redaktorka Ústředí vědeckých, technických a ekonomických informací. Přispívala časopisecky do Plamene, Literárních novin, Tváře, Sešitů aj. Dílo Bohumily Grögerové: Literární tvorba Bohumily Grögerové je spojena s „experimentální poezií“ a osobně s Josefem Hiršalem, s nímž začala spolupracovat v padesátých letech. Slovo, písmo, akce, hlas – K estetice kultury technického věku – 1967. Sborník studií, esejů a statí o experimentální poezii, který přeložili spolu s J. Hiršalem. JOB – BOJ – 1968, je spoluautorkou reprezentativního svazku experimentální poezie. Další spolupráce obou autorů vyústila v triptych Trojcestí: Preludium Mlýn Kolotoč – vydaný na konci 70. let v samizdatu, jinak v roce 1991. V tomto triptychu se již autoři odklánějí od původní koncepce, tak jako v memoriálovém díle: Let, let – samizdat 1987 – 88, později 1993 – 94. Bohumila Grögerová je autorkou knih: Zivilisationsschemata – 1970, česky Meanndry – 1996 Branka z pantů – 1968, autorčina nejvýraznější próza s autobiografickými prvky. Pro děti: O podivné záhadě na poštovním úřadě Co se slovy všechno poví Grögerová se uplatňovala i v oblasti organizačního života experimentální poezie, při pořádání výstav, sympozií, mezinárodních akcí aj. Je autorkou řady překladů a několika rozhlasových pořadů spolu s J. Hiršalem. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Bohumila Grögerová je publicistka, překladatelka a především autorka poezie, od padesátých let dlouholetá spoluautorka s Josefem Hiršalem. V dubnu roku 2009 při udílení cen Magnesia Litera v pražském Stavovském divadle se její básnická sbírka Rukopis stala knihou roku. Její rukopis dokončila téměř nevidomá. Zároveň se stala absolutní vítězkou.

Bohumila Grögerová maturovala v roce 1940 a po odborné nástavbě pracovala jako sekretářka. Na pražské Filozofické fakultě studovala češtinu a ruštinu, studia ale nedokončila.
Jako dokumentaristka pracovala několik let v nakladatelství Naše vojsko. Z politických důvodů musela z místa odejít a byla zařazena mezi ineditní autory. Působila jako redaktorka Ústředí vědeckých, technických a ekonomických informací. Přispívala časopisecky do Plamene, Literárních novin, Tváře, Sešitů aj.

Dílo Bohumily Grögerové:

Literární tvorba Bohumily Grögerové je spojena s „experimentální poezií“ a osobně s Josefem Hiršalem, s nímž začala spolupracovat v padesátých letech.

Slovo, písmo, akce, hlas – K estetice kultury technického věku – 1967. Sborník studií, esejů a statí o experimentální poezii, který přeložili spolu s J. Hiršalem.

JOB – BOJ – 1968, je spoluautorkou reprezentativního svazku experimentální poezie.

Další spolupráce obou autorů vyústila v triptych Trojcestí:
Preludium
Mlýn
Kolotoč
– vydaný na konci 70. let v samizdatu, jinak v roce 1991. V tomto triptychu se již autoři odklánějí od původní koncepce, tak jako v memoriálovém díle:
Let, let – samizdat 1987 – 88, později 1993 – 94.

Bohumila Grögerová je autorkou knih:
Zivilisationsschemata – 1970, česky Meanndry – 1996
Branka z pantů – 1968, autorčina nejvýraznější próza s autobiografickými prvky.

Pro děti:
O podivné záhadě na poštovním úřadě
Co se slovy všechno poví


Grögerová se uplatňovala i v oblasti organizačního života experimentální poezie, při pořádání výstav, sympozií, mezinárodních akcí aj. Je autorkou řady překladů a několika rozhlasových pořadů spolu s J. Hiršalem.

  • Daniela Hodrová: V podstatě jsem intuitivní autor

    Novinky, 7. 4. 2016 Točité věty je román Daniely Hodrové, který byl hodnocen nejvýše v patnáctém ročníku soutěže Magnesia litera. Širokou porotu zaujala osobní zpověď o přátelství se spisovatelkou Bohumilou Grögerovou a výtvarnicí Adrienou Šimotovou doplněná obrazy reálných situací i světa alegorických a snových zážitků. … více

  • Recenze: Projít kruhy labyrintu a dál obdivovat jeho kouzlo

    Bleskově, 28. 9. 2014 Poslední kniha Bohumily Grögerové Můj labyrint je jedním z nejlepších titulů české literatury posledních let. … více

  • Rodina a přátelé se rozloučili s básnířkou Grögerovou

    Novinky, 29. 8. 2014 Blízcí přátelé i zástupci literárního světa se přišli na Olšanské hřbitovy rozloučit s básnířkou, literární experimentátorkou a překladatelkou Bohumilou Grögerovou, která před týdnem zemřela ve svých 93 letech. Kromě květin a věnců od rodiny a přátel zdobily smuteční obřadní síň i pozdravy třeba od Památníku národního písemnictví. Vyprovodit ženu, která tvořila do posledních let svého života, přišli také někteří nakladatelé, spisovatelé či literární vědci a teoretici. … více

Hledáte také jako: Bohumila Gröger
Rychlá navigace:novinky |diskuse