zavřít
Bohumil Trnka

literární kritik, český anglista, český jazykovědec

Narození:
3. 6. 1895 , Kletečná
Úmrtí:
14. 2. 1984  ve věku 88 let,  Praha  †
Znamení:
blíženci  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Bohumil Trnka byl český anglista, literární kritik, český jazykovědec, autor řady učebnic. Bohumil Trnka byl zakládajícím členem Pražského lingvinistického kroužku, který byl založen v roce 1926. PLK je spolek českých a zahraničních ligvinistů. Úředně byl PLK zaregistrován v roce 1930. Vedle Bohumila Trnky byli zakládajícími členy Jan Mukařovský, Vilém Mathesius a Bohumil Havránek. Ze zahraničí s PLK spolupracovali Roman Jakobson, Sergej Karcevskij a Nikolaj Sergejevič Trubeckoj. Od roku 1938 byl Bohumil Trnka profesorem anglického jazyka na Filozofické fakultě UK. Byl průkopníkem kvantitativních metod jazykové fonetické analýzy. Dílo Bohumila Trnky: Morfologie slovních druhů a tvoření slov - 1954 Vlastivědný sborník Pelhřimovska Učebnice nizozemštiny Učebnice angličtiny Čech mezi Angličany Dějiny anglické literatury …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Bohumil Trnka byl český anglista, literární kritik, český jazykovědec, autor řady učebnic.

Bohumil Trnka byl zakládajícím členem Pražského lingvinistického kroužku, který byl založen v roce 1926. PLK je spolek českých a zahraničních ligvinistů. Úředně byl PLK zaregistrován v roce 1930. Vedle Bohumila Trnky byli zakládajícími členy Jan Mukařovský, Vilém Mathesius a Bohumil Havránek. Ze zahraničí s PLK spolupracovali Roman Jakobson, Sergej Karcevskij a Nikolaj Sergejevič Trubeckoj.

Od roku 1938 byl Bohumil Trnka profesorem anglického jazyka na Filozofické fakultě UK. Byl průkopníkem kvantitativních metod jazykové fonetické analýzy.

Dílo Bohumila Trnky:

Morfologie slovních druhů a tvoření slov - 1954
Vlastivědný sborník Pelhřimovska
Učebnice nizozemštiny
Učebnice angličtiny
Čech mezi Angličany
Dějiny anglické literatury