zavřít
Betty McDonald

spisovatelka

Narození:
26. 3. 1908 , Boulder-Colorado
Úmrtí:
7. 2. 1958  ve věku 49 let,  Saettle- Washington  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

35 se líbí, 8 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Americká spisovatelka Betty MacDonaldová se narodila 26. března 1908 v Coloradu, v městečku Boulder. Její otec byl důlním inženýrem, proto se rodina často stěhovala. Betty MacDonaldová byla z početné rodiny, měla ještě čtyři sestry a bratra. O svých sourozencích také často píše ve svých knihách. Také její starší sestra Mary Bardová napsala několik románů ze života. Betty Byla dvakrát vdaná, z prvního manželství měla dvě dcery. Napsala čtyři veselé romány pro dospělé a čtyři knížky pro děti. Její kniha Vejce a já si získala srdce čtenářů hned po prvním vydání v roce 1945. Dva roky nato vyšla česky a od té doby se každé další vydání setkává s mimořádným zájmem a přízní. MacDonaldová čerpá náměty pro svá díla výhradně z vlastního života. Přivádí k životu nesčetné množství lidí, s nimiž se setkala třeba jen krátce, nebo ať už její osudy ovlinili významněji. Ať už Betty MacDonaldovou potkává cokoli, nikdy nepropadá beznadějně do sebelítosti. Vždy žije s vírou a nadějí, že vše dobře skončí. Právě pro tuto schopnost přenášet svou nezdolnou víru v člověka, který se nevzdává a dokáže překonat všechny překážky, sklidila MacDonaldová tak nevídaný úspěch, který trvá až do dnešní doby. Betty MacDonaldová zemřela 7. února 1958 v městě Saettle ve státě Washington. Seznam děl: Vejce a já – 1945, autorka popisuje život mladé městské ženy na slepičí farmě uprostřed hlubokých lesů Co život dal a vzal – obsahuje tři humorné romány 1. Kdokoli může dělat cokoli – 1948, spisovatelka s nadsázkou popisuje řadu zaměstnání, kterou prošla v době hospodářské krize 2. Morová rána – 1950, vypráví o svém pobytu v tuberkulózním sanatoriu. Tento díl je nejsilnější a nejvýraznější z trilogie 3. Dusím se ve vlastní šťávě – 1955, spisovatelka nás seznamuje se svým manželem a dětmi a s novým životem v novém domě na pláži Paní Láryfáry – 1947, první díl povídek pro děti o paní Láryfáry, která má ráda děti a umí vyléčit jejich různé neduhy Čáry paní Láryfáry – druhé pokračování povídek pro děti Farma paní Láryfáry – třetí povídání Haló, paní Láryfáry! – 1957, čtvrte setkání …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Americká spisovatelka Betty MacDonaldová se narodila 26. března 1908 v Coloradu, v městečku Boulder.

Její otec byl důlním inženýrem, proto se rodina často stěhovala.

Betty MacDonaldová byla z početné rodiny, měla ještě čtyři sestry a bratra. O svých sourozencích také často píše ve svých knihách. Také její starší sestra Mary Bardová napsala několik románů ze života.

Betty Byla dvakrát vdaná, z prvního manželství měla dvě dcery. Napsala čtyři veselé romány pro dospělé a čtyři knížky pro děti. Její kniha Vejce a já si získala srdce čtenářů hned po prvním vydání v roce 1945. Dva roky nato vyšla česky a od té doby se každé další vydání setkává s mimořádným zájmem a přízní.

MacDonaldová čerpá náměty pro svá díla výhradně z vlastního života. Přivádí k životu nesčetné množství lidí, s nimiž se setkala třeba jen krátce, nebo ať už její osudy ovlinili významněji.

Ať už Betty MacDonaldovou potkává cokoli, nikdy nepropadá beznadějně do sebelítosti. Vždy žije s vírou a nadějí, že vše dobře skončí. Právě pro tuto schopnost přenášet svou nezdolnou víru v člověka, který se nevzdává a dokáže překonat všechny překážky, sklidila MacDonaldová tak nevídaný úspěch, který trvá až do dnešní doby.

Betty MacDonaldová zemřela 7. února 1958 v městě Saettle ve státě Washington.

Seznam děl:

Vejce a já – 1945, autorka popisuje život mladé městské ženy na slepičí farmě uprostřed
hlubokých lesů
Co život dal a vzal – obsahuje tři humorné romány
1. Kdokoli může dělat cokoli – 1948, spisovatelka s nadsázkou popisuje řadu
zaměstnání, kterou prošla v době hospodářské
krize
2. Morová rána – 1950, vypráví o svém pobytu v tuberkulózním sanatoriu.
Tento díl je nejsilnější a nejvýraznější z trilogie
3. Dusím se ve vlastní šťávě – 1955, spisovatelka nás seznamuje se svým
manželem a dětmi a s novým životem v novém
domě na pláži
Paní Láryfáry – 1947, první díl povídek pro děti o paní Láryfáry, která má ráda děti a umí
vyléčit jejich různé neduhy
Čáry paní Láryfáry – druhé pokračování povídek pro děti
Farma paní Láryfáry – třetí povídání
Haló, paní Láryfáry! – 1957, čtvrte setkání

Hledáte také jako: Betty McDonaldová
Rychlá navigace:fotogalerie |novinky |diskuse