zavřít
Benjamin Klička

básník, prozaik

Narození:
20. 11. 1897 , Praha
Úmrtí:
26. 12. 1943  ve věku 46 let,  Praha  †
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Benjamin Klička, vlastním jménem Benjamin Fragner, byl prozaik, autor sociálně psychologických povídek a románů, básník. Benjamin Klička se narodil na Malé Straně ve staré zámožné lékárnické rodině jako Benjamin Fragner. Rodinné prostředí vytvářelo všechny předpoklady, aby on a jeho dva bratři dosáhli nejlepšího vzdělání a významného společenského postavení. Starší bratr Benjamina Kličky, Richard Fragner (1893 - 1954, se rovněž věnoval literatuře pod pseudonymem Richard Broj. Mladší Jaroslav Fragner (1898 - 1967) byl vynikajícím architektem. Rodinné kulturní prostředí bylo především zásluhou jejich matky, v jejímž literárním a uměleckém saloně se scházela vybraná pražská společnost. Benjamin Klička absolvoval gymnázium. V 1. světové válce bojoval krátce na východní frontě. Začal studovat lékařství a v roce 1921 promoval. Přestože byl hmotně zajištěn, zařídil si na Smíchově praxi. Chtěl pro svoji literární práci těsnější spojení se životem. Stal se rovněž osobním lékařem F. X. Šaldy. Benjamin Klička zemřel předčasně na chorobu srdce. Dílo Benjamina Kličky: Benjamin Klička vstupoval do literatury jako lyrický básník inspirován Wolkerovou sbírkou Host do domu a jako autor lyrických próz se stále vzrůstající tendencí, v nichž se blížil V. Vančurovi, příteli již od studentských let a F. Šrámkovi. Jiný svět - 1921, sbírka básní Vzpoura nosičů - 1925, próza Tulák Jeroným a jiné osudy - 1925, próza Další próza: Muž, který chtěl ABCDE - 1928, drobné prózy prozrazující vliv poetismu Pestré osmero - 1928, povídkový soubor směřuje k próze sociálně psychologické Kličkovy exotické a sociální romány rovněž prozrazují rysy poetismu a blízkost V. Vančury. Divoška Jaja - 1925, nejbarvitější a pro současného čtenáře nejvděčnější román. Je to příběh mladé černošky, která se po válce dostává do Paříže a vyrovnává se s evropskou civilizací. V současné době, kdy se tolik hovoří o třetím světě, globalizaci atd., dostává toto Kličkovo dílo pozoruhodný ráz jasnozřivosti. Brody - 1926, román zachycující sociální a mravní atmosféru průmyslového maloměsta Generace - generační třídílný cyklus představuje na osudech právníka, lékaře a dělnického funkcionáře trojí životní postoj jako důsledek války a změny lidských hodnot: - Jaro generace - 1928 - Jedovatý růst - 1932 - Na vinici Páně - 1938 Himmelradsteinský vrah žen a dívek - 1931, kriminílní psychologický román vycházející ze skutečné události Ejhle, občan - 1934, román o přerodu původně prosťáčka a dříče v tvrdého, bezohledného a bezcitného kořistníka za hospodářské krize Útěk ze století, neboli kus lékařské satiry - 1935, v tematice se zobrazilo Kličkovo povolání lékaře Nůž na srdci - 1938, pětice povídek Do posledního dechu - 1936, román s hlavním kladným hrdinou, ředitelem družstevního závodu Psychologické romány psal Benjamin Klička i za okupace: Duch asistentky Kurdové - 1940 Pouť do ráje - 1941 Nebožka bdí - 1941 Dělný neumírá - 1941 Na březích Vltavy - 1942 Vytoužená - vydáno posmrtně 1946 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Benjamin Klička, vlastním jménem Benjamin Fragner, byl prozaik, autor sociálně psychologických povídek a románů, básník.

Benjamin Klička se narodil na Malé Straně ve staré zámožné lékárnické rodině jako Benjamin Fragner. Rodinné prostředí vytvářelo všechny předpoklady, aby on a jeho dva bratři dosáhli nejlepšího vzdělání a významného společenského postavení.

Starší bratr Benjamina Kličky, Richard Fragner (1893 - 1954, se rovněž věnoval literatuře pod pseudonymem Richard Broj. Mladší Jaroslav Fragner (1898 - 1967) byl vynikajícím architektem. Rodinné kulturní prostředí bylo především zásluhou jejich matky, v jejímž literárním a uměleckém saloně se scházela vybraná pražská společnost.

Benjamin Klička absolvoval gymnázium. V 1. světové válce bojoval krátce na východní frontě. Začal studovat lékařství a v roce 1921 promoval. Přestože byl hmotně zajištěn, zařídil si na Smíchově praxi. Chtěl pro svoji literární práci těsnější spojení se životem. Stal se rovněž osobním lékařem F. X. Šaldy.

Benjamin Klička zemřel předčasně na chorobu srdce.

Dílo Benjamina Kličky:

Benjamin Klička vstupoval do literatury jako lyrický básník inspirován Wolkerovou sbírkou Host do domu a jako autor lyrických próz se stále vzrůstající tendencí, v nichž se blížil V. Vančurovi, příteli již od studentských let a F. Šrámkovi.

Jiný svět - 1921, sbírka básní
Vzpoura nosičů - 1925, próza
Tulák Jeroným a jiné osudy - 1925, próza

Další próza:
Muž, který chtěl ABCDE - 1928, drobné prózy prozrazující vliv poetismu
Pestré osmero - 1928, povídkový soubor směřuje k próze sociálně psychologické

Kličkovy exotické a sociální romány rovněž prozrazují rysy poetismu a blízkost V. Vančury.

Divoška Jaja - 1925, nejbarvitější a pro současného čtenáře nejvděčnější román. Je to příběh mladé černošky, která se po válce dostává do Paříže a vyrovnává se s evropskou civilizací. V současné době, kdy se tolik hovoří o třetím světě, globalizaci atd., dostává toto Kličkovo dílo pozoruhodný ráz jasnozřivosti.

Brody - 1926, román zachycující sociální a mravní atmosféru průmyslového maloměsta

Generace - generační třídílný cyklus představuje na osudech právníka, lékaře a dělnického funkcionáře trojí životní postoj jako důsledek války a změny lidských hodnot:
- Jaro generace - 1928
- Jedovatý růst - 1932
- Na vinici Páně - 1938

Himmelradsteinský vrah žen a dívek - 1931, kriminílní psychologický román vycházející ze skutečné události

Ejhle, občan - 1934, román o přerodu původně prosťáčka a dříče v tvrdého, bezohledného a bezcitného kořistníka za hospodářské krize

Útěk ze století, neboli kus lékařské satiry - 1935, v tematice se zobrazilo Kličkovo povolání lékaře
Nůž na srdci - 1938, pětice povídek
Do posledního dechu - 1936, román s hlavním kladným hrdinou, ředitelem družstevního závodu

Psychologické romány psal Benjamin Klička i za okupace:
Duch asistentky Kurdové - 1940
Pouť do ráje - 1941
Nebožka bdí - 1941
Dělný neumírá - 1941
Na březích Vltavy - 1942
Vytoužená - vydáno posmrtně 1946