zavřít
Bartoška z Drahonic

kronikář

Narození:
1443 , Drahonice
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Bartoška z Drahonic někdy bývá uváděno Bartošek, či Dahynic (asi 80. léta 14. století. – asi 1443), byl český kronikář. Pocházel z rytířské rodiny, která vlastnila tzv. manské statky (tj. lenní statky) na karlštejnsku. Do husitských válek se dostal jako voják na katolické straně. Roku 1421 působil v posádce, která se snažila držet Pražský hrad, po ústupu byl ve vojsku které hájilo hrad Karlštejn. V roce 1426 pravděpodobně opustil vojenskou službu (ze zdravotních důvodů). Dílo Bartoška z Drahonic: Kronika Bartoška z Drahonic – latinsky, latina této kroniky je syrová až drsná. Popisuje roky 1419–1443. Kronika neřeší celkovou situaci, ale popisuje co Bartoška viděl a slyšel. Přestože Bartoška bojoval na královské straně je kronika napsána ojektivně. Tato kronika bývá občas kritizována, jako primitivní (bez politického a uměleckého rozhledu), ale na druhou stranu je potřeba zdůrazňvoat, že se jedná o jedinou kroniku z Čech z této doby, tím se stává nesmírně důležitým pramenem o husitství. Ke kronice jsou připojeny české i latinské krátké zprávy o jednotlivých letech (1310–1464) z nichž některé pravděpodobně poházejí od Bartoška. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Bartoška z Drahonic někdy bývá uváděno Bartošek, či Dahynic (asi 80. léta 14. století. – asi 1443), byl český kronikář. Pocházel z rytířské rodiny, která vlastnila tzv. manské statky (tj. lenní statky) na karlštejnsku. Do husitských válek se dostal jako voják na katolické straně. Roku 1421 působil v posádce, která se snažila držet Pražský hrad, po ústupu byl ve vojsku které hájilo hrad Karlštejn. V roce 1426 pravděpodobně opustil vojenskou službu (ze zdravotních důvodů).

Dílo Bartoška z Drahonic:
Kronika Bartoška z Drahonic – latinsky, latina této kroniky je syrová až drsná. Popisuje roky 1419–1443. Kronika neřeší celkovou situaci, ale popisuje co Bartoška viděl a slyšel. Přestože Bartoška bojoval na královské straně je kronika napsána ojektivně. Tato kronika bývá občas kritizována, jako primitivní (bez politického a uměleckého rozhledu), ale na druhou stranu je potřeba zdůrazňvoat, že se jedná o jedinou kroniku z Čech z této doby, tím se stává nesmírně důležitým pramenem o husitství.

Ke kronice jsou připojeny české i latinské krátké zprávy o jednotlivých letech (1310–1464) z nichž některé pravděpodobně poházejí od Bartoška.