zavřít
Bartoš Písař

kronikář, obchodník

Narození:
1470 , Praha
Úmrtí:
6. 5. 1535  ve věku 65 let,  Praha  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Bartoš Písař, zvaný Bartoloměj od sv. Jiljí, byl obchodník a český kronikář. Bartoš Písař měl solidní vzdělání. Byl zámožným obchodníkem s plátnem a pracoval i jako písař pražských hor viničných. Patřil k zámožnému stavu Starého města pražského. Jak uvádějí historické prameny, byl ducha smělého, svobodného, živého i pronikavého. Neskrýval své sympatie k lutherskému učení. Díky tomuto postoji byl v roce 1524 vypovězen z Prahy a vrátil se až v roce 1529. Dílo Bartoše Písaře: Bartoš Písař naznačil svojí kronikou nové cesty českého dějepisectví. Jeho sloh byl prostý a nenucený, někdy poněkud rozvláčný. Ve svém díle vynikal prostonárodními výrazy. Chronica de seditione et tumultu pragensi 1524 - Kronika o pozdvižení jedněch proti druhým v obci pražské - 1524-30, též jako Kronika pražská. Autor v kronice jadrným způsobem vylíčil dramatické události po roce 1524. Autor líčí diktátorský způsob vlády nad Prahou staroutrakvisty Jana Paška z Vratu a jeho přívrženců. Své odpůrce, především pak z řad přívrženců M. Luthera a jeho učení stíhal diktátor peněžitými pokutami, vězením, vypovězením z Prahy i drastickými popravami. Uvádění faktů v kronice je přesné a spolehlivé. Autor nedodržuje přísně chronologický postup, jak bylo dosud u kronik obvyklé, ale svůj výklad opírá o listiny a jiné písemné prameny. Roku 1527 zaznamenal Bartoš Písař ve své kronice jev, připomínající polární záři. Kronika byla 19.10.1601 přepsána od Jeremiáše Groffa Miletínského a v této podobě i dochována. Kroniku uveřejnil v roce 1851 Erben na základě dvou rukopisů nacházejících se v univerzitní knihovně Pražské. Třetí zachovaný rukopis se nachází ve Strahovské knihovně. V tomto rukopise je vedle rozličných poznámek i epilog, který líčí zajímavé podrobnosti o událostech roku 1483, úvahy o nich a srovnání bouří z roku 1525 a roku 1483. Tento epilog má pět kapitol. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Bartoš Písař, zvaný Bartoloměj od sv. Jiljí, byl obchodník a český kronikář.

Bartoš Písař měl solidní vzdělání. Byl zámožným obchodníkem s plátnem a pracoval i jako písař pražských hor viničných. Patřil k zámožnému stavu Starého města pražského. Jak uvádějí historické prameny, byl ducha smělého, svobodného, živého i pronikavého. Neskrýval své sympatie k lutherskému učení. Díky tomuto postoji byl v roce 1524 vypovězen z Prahy a vrátil se až v roce 1529.

Dílo Bartoše Písaře:

Bartoš Písař naznačil svojí kronikou nové cesty českého dějepisectví. Jeho sloh byl prostý a nenucený, někdy poněkud rozvláčný. Ve svém díle vynikal prostonárodními výrazy.

Chronica de seditione et tumultu pragensi 1524 - Kronika o pozdvižení jedněch proti druhým v obci pražské - 1524-30, též jako Kronika pražská. Autor v kronice jadrným způsobem vylíčil dramatické události po roce 1524. Autor líčí diktátorský způsob vlády nad Prahou staroutrakvisty Jana Paška z Vratu a jeho přívrženců. Své odpůrce, především pak z řad přívrženců M. Luthera a jeho učení stíhal diktátor peněžitými pokutami, vězením, vypovězením z Prahy i drastickými popravami. Uvádění faktů v kronice je přesné a spolehlivé. Autor nedodržuje přísně chronologický postup, jak bylo dosud u kronik obvyklé, ale svůj výklad opírá o listiny a jiné písemné prameny. Roku 1527 zaznamenal Bartoš Písař ve své kronice jev, připomínající polární záři.

Kronika byla 19.10.1601 přepsána od Jeremiáše Groffa Miletínského a v této podobě i dochována. Kroniku uveřejnil v roce 1851 Erben na základě dvou rukopisů nacházejících se v univerzitní knihovně Pražské. Třetí zachovaný rukopis se nachází ve Strahovské knihovně. V tomto rukopise je vedle rozličných poznámek i epilog, který líčí zajímavé podrobnosti o událostech roku 1483, úvahy o nich a srovnání bouří z roku 1525 a roku 1483. Tento epilog má pět kapitol.