zavřít
Ayaan Hirsí Alí - Magan

spisovatelka, politička

Věk:
50
Narození:
13. 11. 1969 , Somálsko
Znamení:
štír   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

7 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ayaan Hirsí Alí se narodila v roce 1969 v Somálsku, střídavě žila v Saúdské Arábii, Etiopii a Keni. Jako dívenka musela podstoupit rituální obřízku, jako dospívající čelila tvrdé výchově. Před domluveným sňatkem s cízím mužem a za svobodou utekla do Nizozemí. Střet se západní společností otevřel mladé, vzdorné dívce definitivně oči. A poprvé v životě se mohla upřeně zadívat i do těch mužských. Alí je obdivuhodná žena. Nespokojila se s omezeným životem uprchlíka, vystudovala vysokou školu a stala se v Holandsku poslankyní. „Zaprvé chci, aby se Holandsko probudilo a přestalo tolerovat uvnitř země utlačování muslimských žen. …Za druhé chci rozpoutat debatu mezi muslimy o reformě islámu… . Za třetí chci, aby si muslimské ženy začaly uvědomovat, jak špatné a jak nepřijatelné jejich utrpení je,“ uvažuje držitelka řady ocenění. Tvrdě poukazovala na potupné zacházení s muslimskými ženami - na nasilí, znásilňování, incest a vraždy ze cti. Až spolupráce s filmařem Theo van Goghem se jí stala osudnou. Za film Podřízení, 1. část byl v roce 2004 režisér zavražděn. Alí opustila politiku a od té doby žije pod policejní ochranou. Její kniha Rebelka je nejen „kronikou“ jednoho života. Je svědectvím o celé společnosti i zamyšlením nad tím, proč si křesťané s muslimy nikdy „nepodají ruku“. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ayaan Hirsí Alí se narodila v roce 1969 v Somálsku, střídavě žila v Saúdské Arábii, Etiopii a Keni. Jako dívenka musela podstoupit rituální obřízku, jako dospívající čelila tvrdé výchově. Před domluveným sňatkem s cízím mužem a za svobodou utekla do Nizozemí. Střet se západní společností otevřel mladé, vzdorné dívce definitivně oči. A poprvé v životě se mohla upřeně zadívat i do těch mužských.

Alí je obdivuhodná žena. Nespokojila se s omezeným životem uprchlíka, vystudovala vysokou školu a stala se v Holandsku poslankyní. „Zaprvé chci, aby se Holandsko probudilo a přestalo tolerovat uvnitř země utlačování muslimských žen. …Za druhé chci rozpoutat debatu mezi muslimy o reformě islámu… . Za třetí chci, aby si muslimské ženy začaly uvědomovat, jak špatné a jak nepřijatelné jejich utrpení je,“ uvažuje držitelka řady ocenění.

Tvrdě poukazovala na potupné zacházení s muslimskými ženami - na nasilí, znásilňování, incest a vraždy ze cti. Až spolupráce s filmařem Theo van Goghem se jí stala osudnou. Za film Podřízení, 1. část byl v roce 2004 režisér zavražděn. Alí opustila politiku a od té doby žije pod policejní ochranou.

Její kniha Rebelka je nejen „kronikou“ jednoho života. Je svědectvím o celé společnosti i zamyšlením nad tím, proč si křesťané s muslimy nikdy „nepodají ruku“.

Hledáte také jako: Ayaan Hirsí Alí, Ayaan Hirsí Alíová, Ayaan Hirsí Alí - Maganová
Rychlá navigace:novinky |diskuse