zavřít
Astrid Lindgren

scénáristka, spisovatelka

Narození:
14. 11. 1907 , Vimmerby, Švédsko
Úmrtí:
28. 1. 2002  ve věku 94 let,  Stockholm, Švédsko  †
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

12 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Astrid Lindgrenová, zvuk výslovnost, rodným jménem Astrid Anna Emilia Ericssonová byla velmi úspěšná švédská autorka knih pro děti. Mimo příběhy pro děti psala i romány, povídky, divadelní hry, poezii, filmové a divadelní scénáře. Její knihy byly přeloženy do 70 jazyků ve více než 100 zemích po celém světě. V roce 1958 jí byla udělena Cena Hanse Christiana Andersena, která je považována za nejvyšší možné ocenění autorů dětských knih. Astrid Lindgrenová vyrůstala v městečku Vimmerby ve Švédsku. Mnoho jejích knih je inspirováno vlastním dětstvím, které strávila na farmě svého otce Samuela Augusta Ericssona (zemřel 1969). Astrid byla druhým dítětem, narodila se rok po Gunnarovi (1906), následovaly další dvě dívky Stina (1911) a Ingegerd (1916–1997). V roce 1923 začala pracovat v lokálním tisku, ale do dvou let otěhotněla s ženatým kolegou a byla nucena pod tlakem okolí odejít z domova. V Kodani 4. prosince 1926 porodila syna Larse, kterého z nedostatku financí dala do pěstounské péče. Poté odjela do Stockholmu, kde začala pracovat jako sekretářka. V dubnu 1931 se provdala za Sture Lindgrena (zemřel 1952), což jí umožnilo vzít si zpět syna. 21. května 1934 se jí narodila dcera Karin. Od roku 1937 pracovala jako stenografka (všechny rukopisy psala těsnopisem) pro švédského profesora kriminalistiky Harry Södermana. Tato práce ji inspirovala k románům o Kalle Blomkvistovi. Nejslavnější postava Lindgrenové Pipi Dlouhá punčocha vznikla z příběhů, které vyprávěla své dceři před spaním. Kniha se stala rychle velmi úspěšnou a udělala z Lindgrenové mezinárodně známou autorku. V roce 1976 Astrid Lindgrenová zjistila, že její mezní daňová sazba představuje 102 % zdanitelných příjmů. Napsala proto povídku Pomperipossa ve světě peněz, která vyprovokovala velké diskuse o švédském daňovém systému a pravděpodobně přispěla k první volební porážce Sociální demokracie po čtyřiceti letech vládnutí. Astrid Lindgrenová aktivně podporovala dětská a zvířecí práva, stejně jako práva menšin. Za tuto činnost jí byla v roce 1994 udělena cena Right Livelihood Award (Správný život). Astrid Lindgrenová obdržela v letech 1944 až 2001 velké množství mezinárodních i domácích vyznamenání a literárních cen, z nichž za nejvýznamnější je Cena Hanse Christiana Andersena, která jí byla udělena v roce 1958. V roce 2002 po její smrti švédská vláda zavedla Cenu Astrid Lindgrenové pro spisovatele dětské literatury. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Astrid Lindgrenová, zvuk výslovnost, rodným jménem Astrid Anna Emilia Ericssonová byla velmi úspěšná švédská autorka knih pro děti. Mimo příběhy pro děti psala i romány, povídky, divadelní hry, poezii, filmové a divadelní scénáře. Její knihy byly přeloženy do 70 jazyků ve více než 100 zemích po celém světě. V roce 1958 jí byla udělena Cena Hanse Christiana Andersena, která je považována za nejvyšší možné ocenění autorů dětských knih.

Astrid Lindgrenová vyrůstala v městečku Vimmerby ve Švédsku. Mnoho jejích knih je inspirováno vlastním dětstvím, které strávila na farmě svého otce Samuela Augusta Ericssona (zemřel 1969). Astrid byla druhým dítětem, narodila se rok po Gunnarovi (1906), následovaly další dvě dívky Stina (1911) a Ingegerd (1916–1997).

V roce 1923 začala pracovat v lokálním tisku, ale do dvou let otěhotněla s ženatým kolegou a byla nucena pod tlakem okolí odejít z domova. V Kodani 4. prosince 1926 porodila syna Larse, kterého z nedostatku financí dala do pěstounské péče. Poté odjela do Stockholmu, kde začala pracovat jako sekretářka. V dubnu 1931 se provdala za Sture Lindgrena (zemřel 1952), což jí umožnilo vzít si zpět syna. 21. května 1934 se jí narodila dcera Karin. Od roku 1937 pracovala jako stenografka (všechny rukopisy psala těsnopisem) pro švédského profesora kriminalistiky Harry Södermana. Tato práce ji inspirovala k románům o Kalle Blomkvistovi.

Nejslavnější postava Lindgrenové Pipi Dlouhá punčocha vznikla z příběhů, které vyprávěla své dceři před spaním. Kniha se stala rychle velmi úspěšnou a udělala z Lindgrenové mezinárodně známou autorku.

V roce 1976 Astrid Lindgrenová zjistila, že její mezní daňová sazba představuje 102 % zdanitelných příjmů. Napsala proto povídku Pomperipossa ve světě peněz, která vyprovokovala velké diskuse o švédském daňovém systému a pravděpodobně přispěla k první volební porážce Sociální demokracie po čtyřiceti letech vládnutí.

Astrid Lindgrenová aktivně podporovala dětská a zvířecí práva, stejně jako práva menšin. Za tuto činnost jí byla v roce 1994 udělena cena Right Livelihood Award (Správný život).

Astrid Lindgrenová obdržela v letech 1944 až 2001 velké množství mezinárodních i domácích vyznamenání a literárních cen, z nichž za nejvýznamnější je Cena Hanse Christiana Andersena, která jí byla udělena v roce 1958.

V roce 2002 po její smrti švédská vláda zavedla Cenu Astrid Lindgrenové pro spisovatele dětské literatury.

  • Jako Pipi Dlouhá punčocha: Holčička vytáhla z jezera 1500 let starý meč!

    Aha, 8. 10. 2018 Pipi Dlouhá punčocha by mohla závidět! Zatímco dětská hrdinka příběhů Švédky Astrid Lindgren (94) našla při svých cestách truhlu se zlatými mincemi, její malá krajanka s česky znějícím příjmením Saga Vanecek (8) objevila v jezeře Vidöstern ještě pozoruhodnější artefakt – 1500 let starý meč z předvikingské doby! … více

  • Tajemství autorky Pipi Dlouhé punčochy: Musela se vzdát dítěte

    Aha, 31. 3. 2018 Celý svět zná švédskou spisovatelku Astrid Lindgren (†94) jako jednu z nejúspěšnějších autorek dětských knih. Její Pippy Dlouhá punčocha nebo Děti z Bullerbynu byly přeloženy do 70 jazyků ve víc než stovce zemí světa! Málokdo ale ví, že zatímco jiné děti dělala šťastné, vlastního syna se musela vzdát. … více

  • Cenzura dětské klasiky: Pipi Dlouhá punčocha skončila u soudu kvůli rasismu!

    Extra.cz, 6. 11. 2017 Švédská spisovatelka Astrid Lindgren by se dneska hodně divila. Její Pipi Dlouhá punčocha skončila u švédského soudu a to za označení dvou literárních postav. Konkrétně za černošskou princeznu, která je v originále "negerprinsssa" a černošského krále "negerkung," jejího otce. … více

Mohli by vás také zajímat…