zavřít
Arnošt Lustig

spisovatel, publicista

Narození:
21. 12. 1926 , Praha, Československo
Úmrtí:
11. 2. 2011  ve věku 84 let,  Praha, Česká republika  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

87 se líbí, 16 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Arnošt Lustig je prozaik, autor próz s židovskou tematikou, scénárista. Pochází z rodiny malého obchodníka. Arnošt Lustig byl roku 1941 z rasových důvodů vyloučen ze školy a o rok později poslán do Terezína. Prošel koncentračními tábory Osvětim a Buchenwald. V březnu 1945 uprchl z pochodu smrti a až do osvobození se skrýval. Od podzimu roku 1945 studoval Lustig na VŠPS. Přispíval do různých periodik. Jako zpravodaj Lidových novin byl roku 1948 vyslán do Izraele v izraelsko-arabské válce. Lustig byl redaktorem Čs. rozhlasu, vedoucím kulturní rubriky týdeníku Mladý svět, pracoval jako scénárista Čs. filmu. Po srpnu 1968 odešel Lustig do Jugoslávie a v roce 1970 se usadil v USA. Zde mimo jiné přednášel filma literaturu na American University Washington, D.C. Dílo Arnošta Lustiga:Lustigovo literární dílo je poznamenáno tragickým osudem Židů a holocaustem i vlastními zážitky z koncentračních táborů. 1) Povídkové souboryNoc a naděje – 1957Démanty noci – 1958Ulice ztracených bratří – 1959Hořká vůně mandlí – 1968, soubor čtyř povídek, jejichž tematikou jsou koncentrační tábory, válka a její následky 2)Novely Dita Saxová – 1962, o mladé židovské dívce, která se po zážitcích z koncentračního tábora znovu střetává s nejistotou v poválečném světě Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou – 1964, psáno podle skutečné události z roku 1943 v Itálii. Tehdy skupina zajatých bohatých židovských podnikatelů s americkými pasy byla podvedena, ožebračena a potom dopravena do plynových komor. 3)Romány Miláček – 196, očima novináře Daného Polnauera je sledován milostný příběh z izraelsko-arabské války. Většina vydaných nákladů byla zničena.Nemilovaná – Z deníku sedmnáctileté Perly Sch. – 1979, tragický příběh dívky z TerezínaVe svých prózách i s odstupem padesáti let hledá Lustig smysl lidství a podstatu lidského bytí.Prózy v rámci rozsáhlého románového cyklu – Král promluvil, neřekl nic: Collette, Dívka z Antverp – 1992 Tanga, Dívka z Hamburku – 1993 Kamarádi – 1995 Porgess – 1995 Podle Lustigových scénářů bylo natočeno několik filmů. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Arnošt Lustig je prozaik, autor próz s židovskou tematikou, scénárista. Pochází z rodiny malého obchodníka.

Arnošt Lustig byl roku 1941 z rasových důvodů vyloučen ze školy a o rok později poslán do Terezína. Prošel koncentračními tábory Osvětim a Buchenwald. V březnu 1945 uprchl z pochodu smrti a až do osvobození se skrýval.

Od podzimu roku 1945 studoval Lustig na VŠPS. Přispíval do různých periodik. Jako zpravodaj Lidových novin byl roku 1948 vyslán do Izraele v izraelsko-arabské válce.

Lustig byl redaktorem Čs. rozhlasu, vedoucím kulturní rubriky týdeníku Mladý svět, pracoval jako scénárista Čs. filmu.

Po srpnu 1968 odešel Lustig do Jugoslávie a v roce 1970 se usadil v USA. Zde mimo jiné přednášel filma literaturu na American University Washington, D.C.

Dílo Arnošta Lustiga:
Lustigovo literární dílo je poznamenáno tragickým osudem Židů a holocaustem i vlastními zážitky z koncentračních táborů.

1) Povídkové soubory
Noc a naděje – 1957
Démanty noci – 1958
Ulice ztracených bratří – 1959
Hořká vůně mandlí – 1968, soubor čtyř povídek, jejichž tematikou jsou koncentrační tábory, válka a její následky

2)Novely
Dita Saxová – 1962, o mladé židovské dívce, která se po zážitcích z koncentračního tábora znovu střetává s nejistotou v poválečném světě

Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou – 1964, psáno podle skutečné události z roku 1943 v Itálii. Tehdy skupina zajatých bohatých židovských podnikatelů s americkými pasy byla podvedena, ožebračena a potom dopravena do plynových komor.

3)Romány
Miláček – 196, očima novináře Daného Polnauera je sledován milostný příběh z izraelsko-arabské války. Většina vydaných nákladů byla zničena.
Nemilovaná – Z deníku sedmnáctileté Perly Sch. – 1979, tragický příběh dívky z Terezína

Ve svých prózách i s odstupem padesáti let hledá Lustig smysl lidství a podstatu lidského bytí.

Prózy v rámci rozsáhlého románového cyklu – Král promluvil, neřekl nic:

Collette, Dívka z Antverp – 1992
Tanga, Dívka z Hamburku – 1993
Kamarádi – 1995
Porgess – 1995

Podle Lustigových scénářů bylo natočeno několik filmů.

Arnošt Lustig v našich článcích

  • Cieslarův film Colette přijde do kin od 12. září

    Cieslarův film Colette přijde do kin od 12. září

    23. 6. 2013 09:15 Výpravné drama o síle lásky a touze po svobodě s názvem Colette právě dokončuje tým režiséra, scenáristy a producenta Milana Cieslara podle knižní předlohy Arnošta Lustiga. Snímek, ve kterém vytvořili hlavní role Jiří Mádl a francouzská herečka Clémence Thiolyová, vstoupí do kin 12. září. V dalších rolích příběhu z koncentračního tábora se objeví například Helena Dvořáková, Ondřej Vetchý, Zuzana Maureryová, Andrej Hryc, Barbora Kodetová a Pavel Rímský.… více

  • Kateřina Klasnová bude na titulce časopisu Playboy

    Kateřina Klasnová bude na titulce časopisu Playboy

    28. 3. 2013 18:17 Předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová se objeví v dubnovém čísle pánského magazínu Playboy. Manželka předsedy strany Víta Bárty poskytla podle informací ParlamentníListy.cz magazínu rozhovor, který je avizován již na titulní stránce chystaného dubnového čísla.… více

Mohli by vás také zajímat…