zavřít
Armando Baptista–Bastos

prozaik, novinář, literární kritik

Věk:
89
Narození:
27. 2. 1934 , Lisabon, Portugalsko
Znamení:
ryby   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Armando Baptista – Bastos byl portugalský prozaik, novinář a filmový kritik. Armando Baptista – Bastos vystudoval francouzské gymnázium a školu dekorativního umění. 23 let působil v listu Dário Popular, kde rovněž publikoval některé své články. Řada z nich je inspirována jeho zahraničními cestami. Ke klasickým dílům žurnalistiky se řadí jeho soubor reportáží a rozhovorů As palavras dos outros – 1969, (Slova druhých). Dílo Armanda Baptisty – Bastos: V románové tvorbě čerpá Armando Baptista – Bastos z tradic neorealismu, ale současně pracuje i s fantazií, snem a mýtem. Romány: O secreto adeus – 1963, (Tajné sbohem), první román, odehrávající se v redakci novin a vypovídající o generaci 60. let. Další prózy jsou situovány převážně do autorovy rodné čtvrti Ajuda: O passo da serpente – 1965, (Hadí krok). Krátké scény s erotickými motivy a výjevy ze světa zvířat. Velký ohlas vzbudily romány: Cáo velho entre flores – 1974, (Starý pes uprostřed květin) a Viagem de um pai e de um filho peas ruas da amargura – 1981, (Cesta otce a syna ulicemi hořkosti)Oba romány se zaměřují především na vztah syna a otce – snílka a ztrozkotance). Elegia para um caixáo vazio – 1984, (Elegie pro prázdnou rakev). Autor zde vyjadřuje rozčarování nad vývojem portugalské společnosti v porevolučním období. A colina de cristal – 1987, (Křišťálový vrch). Historicky laděný román zachycuje období pádu monarchie až do poloviny 30. let 20. století. Um homem parado no inverno – 1991, (Muž, který se zastavil v zimě) O cavalo a tinta–da–china – 1995, (Kůň namalovaný tuší), v něm se vrací opět do počátku Salazarovy diktatury. Další díla: Soubory článků: Cidade diária – 1972, (Denní město) Capitáo de médio curso – 1979, (Kapitán středního kurzu) Studie: O cinema na polémica do tempo – 1959, (Film v polemice času) O filme e o realismo – 1962, (Film a realismus). Na motivy jedné autorovy reportáže byl natočen film Belarmino. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Armando Baptista – Bastos byl portugalský prozaik, novinář a filmový kritik.

Armando Baptista – Bastos vystudoval francouzské gymnázium a školu dekorativního umění. 23 let působil v listu Dário Popular, kde rovněž publikoval některé své články. Řada z nich je inspirována jeho zahraničními cestami. Ke klasickým dílům žurnalistiky se řadí jeho soubor reportáží a rozhovorů As palavras dos outros – 1969, (Slova druhých).

Dílo Armanda Baptisty – Bastos:

V románové tvorbě čerpá Armando Baptista – Bastos z tradic neorealismu, ale současně pracuje i s fantazií, snem a mýtem.

Romány:
O secreto adeus – 1963, (Tajné sbohem), první román, odehrávající se v redakci novin a vypovídající o generaci 60. let.

Další prózy jsou situovány převážně do autorovy rodné čtvrti Ajuda:

O passo da serpente – 1965, (Hadí krok). Krátké scény s erotickými motivy a výjevy ze světa zvířat.

Velký ohlas vzbudily romány:
Cáo velho entre flores – 1974, (Starý pes uprostřed květin) a

Viagem de um pai e de um filho peas ruas da amargura – 1981, (Cesta otce a syna ulicemi hořkosti)Oba romány se zaměřují především na vztah syna a otce – snílka a ztrozkotance).

Elegia para um caixáo vazio – 1984, (Elegie pro prázdnou rakev). Autor zde vyjadřuje rozčarování nad vývojem portugalské společnosti v porevolučním období.

A colina de cristal – 1987, (Křišťálový vrch). Historicky laděný román zachycuje období pádu monarchie až do poloviny 30. let 20. století.

Um homem parado no inverno – 1991, (Muž, který se zastavil v zimě)

O cavalo a tinta–da–china – 1995, (Kůň namalovaný tuší), v něm se vrací opět do počátku Salazarovy diktatury.

Další díla:
Soubory článků:
Cidade diária – 1972, (Denní město)
Capitáo de médio curso – 1979, (Kapitán středního kurzu)

Studie:
O cinema na polémica do tempo – 1959, (Film v polemice času)
O filme e o realismo – 1962, (Film a realismus).

Na motivy jedné autorovy reportáže byl natočen film Belarmino.