zavřít
Anton Baláž

scénárista, prozaik, publicista

Věk:
80
Narození:
20. 9. 1943 , Lehota pod Vtáčnikem
Znamení:
panna   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Anton Baláž je slovenský publicista, prozaik a scenárista. Anton Baláž vystudoval žurnalistiku na Filozofické fakultě UK v Bratislavě. Po ukončení studia tu již zůstal a pracoval jako novinář. Baláž ve svých pracích vychází z realistické tradice, objevují se v nich výrazné znaky dokumentaristiky a publistiky. Dílo Antona Baláže: Anton Baláž patří k předním představitelům společenského románu 70. a 80. let. Próza: Bohovia ročných období – 1971, debutový román, jehož celý náklad byl zlikvidován Sen pivnic – 1977, román se zabývá historickou tematikou u bojů Slovenského národního povstání za 2. světové války Tiene minulosti – 1978, zabývá se společenskými změnami v letech 1947 – 48 Skleníková Venuša – 1980, děj tohoto románu se odehrává v současnosti a zaměřuje se na ekologickou problematiku. Tu musíš žiť - 1983, Tady musíš žít – 1986 česky. Román je pokusem o panoramatický obraz lidí, jejichž život je spjat s bratislavským chemickým závodem. Chirurgický dekameron – 1989, deset příběhů vyprávěných v nemocničním prostředí. Hijó, kone Stalinove – 1992, próza obsahující deset relativně samostatných příběhů s tematikou poválečného združstevňování slovenské vesnice, obohacená o fantazijní prvky. Tábor padlých žien – 1993, Tábor padlých žen – 1998 česky. Odehrává se pro čtenáře v atraktivním prostředí – zařízení na převýchovu prostitutek. Kým žiješ, miluj – 1995, slovenská varianta bestsellerové literární produkce. Kronika Šťastných zajtrajškov – 1997, epizodická próza je návratem ke groteskně pojatému tématu poválečných let. Kreslo pre dvoch – 1986, román pro mládež Penelopin návrat – 1998, román ze současnosti. Anton Baláž je rovněž autorem několika rozhlasových a televizních her a filmových scénářů. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Anton Baláž je slovenský publicista, prozaik a scenárista.

Anton Baláž vystudoval žurnalistiku na Filozofické fakultě UK v Bratislavě. Po ukončení studia tu již zůstal a pracoval jako novinář. Baláž ve svých pracích vychází z realistické tradice, objevují se v nich výrazné znaky dokumentaristiky a publistiky.

Dílo Antona Baláže:

Anton Baláž patří k předním představitelům společenského románu 70. a 80. let.

Próza:
Bohovia ročných období – 1971, debutový román, jehož celý náklad byl zlikvidován

Sen pivnic – 1977, román se zabývá historickou tematikou u bojů Slovenského národního povstání za 2. světové války

Tiene minulosti – 1978, zabývá se společenskými změnami v letech 1947 – 48

Skleníková Venuša – 1980, děj tohoto románu se odehrává v současnosti a zaměřuje se na ekologickou problematiku.

Tu musíš žiť - 1983, Tady musíš žít – 1986 česky. Román je pokusem o panoramatický obraz lidí, jejichž život je spjat s bratislavským chemickým závodem.

Chirurgický dekameron – 1989, deset příběhů vyprávěných v nemocničním prostředí.

Hijó, kone Stalinove – 1992, próza obsahující deset relativně samostatných příběhů s tematikou poválečného združstevňování slovenské vesnice, obohacená o fantazijní prvky.

Tábor padlých žien – 1993, Tábor padlých žen – 1998 česky. Odehrává se pro čtenáře v atraktivním prostředí – zařízení na převýchovu prostitutek.

Kým žiješ, miluj – 1995, slovenská varianta bestsellerové literární produkce.

Kronika Šťastných zajtrajškov – 1997, epizodická próza je návratem ke groteskně pojatému tématu poválečných let.

Kreslo pre dvoch – 1986, román pro mládež
Penelopin návrat – 1998, román ze současnosti.

Anton Baláž je rovněž autorem několika rozhlasových a televizních her a filmových scénářů.

  • Hledají uprchlého vězně

    Aha, 23. 1. 2020 Přes půl roku je na útěku vězeň z káznice Odolov Anton Baláž (28). Loni v červnu odešel z nestřeženého pracoviště v Rychnovku, kam denně dojížděl. … více

Mohli by vás také zajímat…