zavřít
Anne-Cath Vestlyová

prozaička, dramatička

Věk:
99
Narození:
15. 2. 1920 , Rena, Norsko
Znamení:
vodnář   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Anne-Cath Vestlyová je norská prozaička a dramatička, jejíž díla zústávají po generace norských dětí prvním setkáním s literaturou. Její tvorba byla označována za "realismus každodennosti". Získala řadu cen a uznání, obdržela v roce 1992 Řád sv. Olava "Rytíř I. třídy". Anne-Cath Vestlyová začínala jako herečka a v dramatizacích svých děl vystupovala na divadle i ve filmech až do vysokého věku. Napsala přes 40 knih z nichž byly mnohé zdramatizovány,pro rozhlas a divadlo, zpracovány pro televizi a film. Přeloženy byly do 14 jazyků. Vlastní tvorbu zahájila účinkováním v rozhlasovém pořadu Barnetimen for de minste - česky Hodinka pro nejmenší. Dílo Anne - Cath Vestlyové: Tvorba Anne-Cath Vestlyové byla označována za realismus každodennosti, protože zachycovala život ve velkoměstském sídlišti, hektické denní tempo zaměstnaných matek či existenční starosti neúplných rodin. Stěhování z venkovského prostředí a konfrontace těchto rodin s celou řadou novot , atmosférou velkoměsta a novým sociálním prostředím. Ole Aleksander - 1953, debut. O tomto chlapci vznikla postupně celá série v knižní a rozhlasové podobě, tak jako o dalších dětech, nejčastěji v předškolním věku. Guro a lekníny - 1976, o děvčátku jménem Guro. Charakteristickým ryse její poetiky je proměna zažitých stereotypů a zřetelně předznamenává emancipaci žen. Aurora z bloku Z - 1966, román o rodině, ve které je tatínek v domácnosti a píše doktorskou práci z historie, maminka objíždí své klienty advokátské kanceláře. Na děti je čím dál méně času, ty jsou odsouzeny stále k nesnesitelnému čekání, nebo se snaží nerušit a být co nejméně nápadné. Autorka byla zpočátku kritizována pro příliš idylické líčení charakterů, ale to neznamená, že by se v dílech neobjevovaly pocity zranitelnosti, samoty a beznaděje. Dílo Anne-Cath Vestlyové se stalo součástí klasického literárního odkazu pro děti. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Anne-Cath Vestlyová je norská prozaička a dramatička, jejíž díla zústávají po generace norských dětí prvním setkáním s literaturou. Její tvorba byla označována za "realismus každodennosti". Získala řadu cen a uznání, obdržela v roce 1992 Řád sv. Olava "Rytíř I. třídy".

Anne-Cath Vestlyová začínala jako herečka a v dramatizacích svých děl vystupovala na divadle i ve filmech až do vysokého věku. Napsala přes 40 knih z nichž byly mnohé zdramatizovány,pro rozhlas a divadlo, zpracovány pro televizi a film. Přeloženy byly do 14 jazyků.
Vlastní tvorbu zahájila účinkováním v rozhlasovém pořadu Barnetimen for de minste - česky Hodinka pro nejmenší.

Dílo Anne - Cath Vestlyové:

Tvorba Anne-Cath Vestlyové byla označována za realismus každodennosti, protože zachycovala život ve velkoměstském sídlišti, hektické denní tempo zaměstnaných matek či existenční starosti neúplných rodin. Stěhování z venkovského prostředí a konfrontace těchto rodin s celou řadou novot , atmosférou velkoměsta a novým sociálním prostředím.

Ole Aleksander - 1953, debut. O tomto chlapci vznikla postupně celá série v knižní a rozhlasové podobě, tak jako o dalších dětech, nejčastěji v předškolním věku.

Guro a lekníny - 1976, o děvčátku jménem Guro.

Charakteristickým ryse její poetiky je proměna zažitých stereotypů a zřetelně předznamenává emancipaci žen.

Aurora z bloku Z - 1966, román o rodině, ve které je tatínek v domácnosti a píše doktorskou práci z historie, maminka objíždí své klienty advokátské kanceláře. Na děti je čím dál méně času, ty jsou odsouzeny stále k nesnesitelnému čekání, nebo se snaží nerušit a být co nejméně nápadné.

Autorka byla zpočátku kritizována pro příliš idylické líčení charakterů, ale to neznamená, že by se v dílech neobjevovaly pocity zranitelnosti, samoty a beznaděje.

Dílo Anne-Cath Vestlyové se stalo součástí klasického literárního odkazu pro děti.

Hledáte také jako: Anne-Cath Vestly
Rychlá navigace:novinky |diskuse