zavřít
Anna Barkovová

scénáristka, novinářka, básnířka

Narození:
16. 7. 1901 , Ivanovo, Ruské impérium
Úmrtí:
29. 4. 1976  ve věku 74 let,  Moskva, Sovětský svaz  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Anna Alexandrovna Barkovová byla sovětská básnířka, novinářka a scenáristka. Více než 20 let života strávila v gulagu.ŽivotPrvotina s názvem Žena Barkovové vyšla v roce 1921. O sbírce básní se pochvalně vyjádřil ruský básník Osip Mandelštam. V roce 1922 se přestěhovala do Moskvy, kde začala pracovat jako sekretářka novináře a tehdejšího lidového komisaře pro vzdělávání Anatolije Lunačarského. Později jí Leninova sestra Marie Uljanovová pomohla najít práci v komunistickém deníku Pravda.Roku 1934 byla poprvé odsouzena k pětiletému trestu v táboře nucených prací v Kazachstánu, jako důkazy byly použity i její básně. V reakci na rozsudek napsala dopis ministrovi vnitra Genrichu Jagodovi, v němž žádala o trest zastřelením – neúspěšně.V roce 1939 byla propuštěna. Dva roky po konci druhé světové války skončila ve vězení podruhé, odsouzena byla k devíti letům na Sibiři. V době, kdy byla podruhé na svobodě, napsala povídku 8 hlav šílenství. Později byla odsouzena k dalším 10 letům vězení; v roce 1965 jí byl nicméně zbytek trestu prominut. Po přímluvě básníků Konstantina Fedina a Alexandra Tvardovského získala od Svazu sovětských spisovatelů místnost v komunálním bytě na ulici Sadovoje kolco v Moskvě. Nezbavila se však už strachu z dalšího zatčení, kromě toho ji deprimovalo, že její básně nemají šanci být zveřejněny.Literární díloLiterární dílo Anny Barkovové bylo součástí archivů KGB, neboť sloužilo jako důkazy v politických procesech, na jejichž základě ji třikrát odsoudili k pobytu v pracovních táborech, tedy gulazích, a období mezi těmito internacemi byla nucena trávit ve vyhnanství.Ve filmuOsud Barkovové se ve filmu pojmenovaném podle její povídky 8 hlav šílenství rozhodla zachytit režisérka Marta Nováková, která jej od roku 2012 natáčí podle vlastního scénáře. Hlavní roli hraje zpěvačka Aneta Langerová. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Anna Alexandrovna Barkovová byla sovětská básnířka, novinářka a scenáristka. Více než 20 let života strávila v gulagu.

Život
Prvotina s názvem Žena Barkovové vyšla v roce 1921. O sbírce básní se pochvalně vyjádřil ruský básník Osip Mandelštam. V roce 1922 se přestěhovala do Moskvy, kde začala pracovat jako sekretářka novináře a tehdejšího lidového komisaře pro vzdělávání Anatolije Lunačarského. Později jí Leninova sestra Marie Uljanovová pomohla najít práci v komunistickém deníku Pravda.

Roku 1934 byla poprvé odsouzena k pětiletému trestu v táboře nucených prací v Kazachstánu, jako důkazy byly použity i její básně. V reakci na rozsudek napsala dopis ministrovi vnitra Genrichu Jagodovi, v němž žádala o trest zastřelením – neúspěšně.

V roce 1939 byla propuštěna. Dva roky po konci druhé světové války skončila ve vězení podruhé, odsouzena byla k devíti letům na Sibiři. V době, kdy byla podruhé na svobodě, napsala povídku 8 hlav šílenství. Později byla odsouzena k dalším 10 letům vězení; v roce 1965 jí byl nicméně zbytek trestu prominut. Po přímluvě básníků Konstantina Fedina a Alexandra Tvardovského získala od Svazu sovětských spisovatelů místnost v komunálním bytě na ulici Sadovoje kolco v Moskvě. Nezbavila se však už strachu z dalšího zatčení, kromě toho ji deprimovalo, že její básně nemají šanci být zveřejněny.

Literární dílo
Literární dílo Anny Barkovové bylo součástí archivů KGB, neboť sloužilo jako důkazy v politických procesech, na jejichž základě ji třikrát odsoudili k pobytu v pracovních táborech, tedy gulazích, a období mezi těmito internacemi byla nucena trávit ve vyhnanství.

Ve filmu
Osud Barkovové se ve filmu pojmenovaném podle její povídky 8 hlav šílenství rozhodla zachytit režisérka Marta Nováková, která jej od roku 2012 natáčí podle vlastního scénáře. Hlavní roli hraje zpěvačka Aneta Langerová.

Hledáte také jako: Anna Alexandrovna Barkovová
Rychlá navigace:novinky |diskuse