zavřít
André Maurois

prozaik, esejista, historik

Narození:
26. 7. 1885 , Elbeuf, Francie
Úmrtí:
9. 10. 1967  ve věku 82 let,  Neuilly - sur - Seine, Francie  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

André Maurois, vlastním jménem Émile Herzog, byl francouzský prozaik, esejista, historik. André Maurois pocházel z rodiny průmyslníka. Vystudoval filozofii a literaturu, poté pracoval v otcově textilní továrně. Za první světové války působil jako tlumočník a spojovací důstojník u anglického expedičního sboru. V té době se začal věnovat i literární činnosti. Zde získal materiál pro své literární prvotiny. Po válce se již věnoval hlavně literární tvorbě. Druhou světovou válku prožil André Maurois v USA. Přednášel tam na amerických univerzitách. Jako spisovatel byl velmi ceněn, hodně překládal do cizích jazyků. Byl rovněž členem Francouzské akademie. Dílo André Mauroise: Próza: Na základě osobního poznání Angličanů a Skotů, jejich způsobu života a anglosaského humoru napsal André Maurois humoristické válečné prózy: Mlčení plukovníka Bramblea - 1918 Hovory doktora O ´Gradyho - 1922 Dějištěm dalších románů je prostředí zámožného měšťanstva, jeho vazby na okolí, společenské poměry, hmotné zázemí a pod. Bernard Quesnay - 1926, román o normandském průmyslníkovi má autobiografické rysy z období Mauroisova předliterárního období. Dvě lásky Filipa Marcenata - 1929, zachycuje vývoj dvou milostných příběhů hlavního hrdiny. Rodiný kruh - 1932, v románu se autor soustřeďuje na problém odpovědnosti starší generace za generaci mladší Moralistické tendence jsou charakteristické i pro některé další romány: Pud štěstí - 1934 Zaslíbená země - 1946 Zářijové růže - 1957 a pro povídkovou tvorbu filozofického, případně utopického charakteru: Stroj na čtení myšlenek - 1936 Nejvíce se Maurois proslavil románovými životopisy, zaměřenými na vnitřní svět a vývoj slavných osobností. Jeho biografie se vyznačují při beletristickém zpracování vědeckou přesností a objektivitou: Ariel neboli Shelleyho život - 1923, biografie Prometheus aneb život Balzakův - 1965, próza Z historických osobností autora zaujali Disraeli, Byron, Turgeněv, Chopin Proust, Dumasové aj. Z žen věnoval pozornost Sandové, Browningové a paní de La Fayette. Sbírky četných literárních esejů: Od Prousta k Camusovi - 1965 Od Gida k Sartrovi - 1965 Maurois byl popularizátorem dějin různých národů - Anglie, USA, Francie a Německa. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

André Maurois, vlastním jménem Émile Herzog, byl francouzský prozaik, esejista, historik.

André Maurois pocházel z rodiny průmyslníka. Vystudoval filozofii a literaturu, poté pracoval v otcově textilní továrně. Za první světové války působil jako tlumočník a spojovací důstojník u anglického expedičního sboru. V té době se začal věnovat i literární činnosti. Zde získal materiál pro své literární prvotiny. Po válce se již věnoval hlavně literární tvorbě.

Druhou světovou válku prožil André Maurois v USA. Přednášel tam na amerických univerzitách. Jako spisovatel byl velmi ceněn, hodně překládal do cizích jazyků. Byl rovněž členem Francouzské akademie.

Dílo André Mauroise:
Próza:
Na základě osobního poznání Angličanů a Skotů, jejich způsobu života a anglosaského humoru napsal André Maurois humoristické válečné prózy:

Mlčení plukovníka Bramblea - 1918
Hovory doktora O ´Gradyho - 1922

Dějištěm dalších románů je prostředí zámožného měšťanstva, jeho vazby na okolí, společenské poměry, hmotné zázemí a pod.

Bernard Quesnay - 1926, román o normandském průmyslníkovi má autobiografické rysy z období Mauroisova předliterárního období.

Dvě lásky Filipa Marcenata - 1929, zachycuje vývoj dvou milostných příběhů hlavního hrdiny.

Rodiný kruh - 1932, v románu se autor soustřeďuje na problém odpovědnosti starší generace za generaci mladší

Moralistické tendence jsou charakteristické i pro některé další romány:
Pud štěstí - 1934
Zaslíbená země - 1946
Zářijové růže - 1957

a pro povídkovou tvorbu filozofického, případně utopického charakteru:
Stroj na čtení myšlenek - 1936

Nejvíce se Maurois proslavil románovými životopisy, zaměřenými na vnitřní svět a vývoj slavných osobností. Jeho biografie se vyznačují při beletristickém zpracování vědeckou přesností a objektivitou:

Ariel neboli Shelleyho život - 1923, biografie
Prometheus aneb život Balzakův - 1965, próza

Z historických osobností autora zaujali Disraeli, Byron, Turgeněv, Chopin Proust, Dumasové aj.
Z žen věnoval pozornost Sandové, Browningové a paní de La Fayette.

Sbírky četných literárních esejů:
Od Prousta k Camusovi - 1965
Od Gida k Sartrovi - 1965

Maurois byl popularizátorem dějin různých národů - Anglie, USA, Francie a Německa.