zavřít
Alžběta Johana Vestonie

básnířka

Narození:
2. 11. 1582 , Chipping Norton, Anglie
Úmrtí:
23. 11. 1612  ve věku 30 let,  Praha  †
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Alžběta Johana Vestonie byla česká básnířka anglického původu, představitelka tzv. neolatinské poezie. Je považována za první básnířku působící na území Koruny České. Alžběta Johana Vestonie, nebo také Johanna Westonia, pocházela z anglické šlechtické rodiny. Narodila se ve městečku Chipping Norton v anglickém hrabství Oxfordshire jako druhé dítě Johna Westona a Joane Cowperové. Otec jí zemřel, když jí nebyl ani rok. Matka se záhy provdala za alchymistu irského původu Edwarda Kelleyho. Rodina se musela z náboženských důvodů odstěhovat z Anglie, nejdříve do Francie a poté do Čech. Nejdříve žila rodina v Mostě a krátce nato se přestěhovala do Prahy, kde se účastnila humanistického dění v Čechách a kde Edward Kelley působil na dvoře Rudolfa II. Nevlastní otec zajistil Alžbětě Johaně a jajímu staršímu bratrovi John Francisovi vynikající vzdělání. Elizabeth údajně mluvila plynně česky, anglicky, německy, italsky a latinsky. Když Kelley upadl u císaře v nemilost a posléze v roce 1597 zemřel, finanční situace rodiny se zhoršila. John Francis na studiích v Ingolstadtu vážně onemocněl a v roce 1600 zemřel. Alžběta Johana Vestonie rozesílala prosebné dopisy vlivným lidem ve snaze získat pro sebe a matku finanční podporu. Její tvorby si všiml slezský básník Georg Martinius von Baldhoven a v roce 1602 jí vydal první sbírku latinských básní Poemata ve dvou svazcích. V roce 1603 se Alžběta Johana Vestonie provdala za právníka Johannes Leo, který její rodině hodně pomohl. Narodili se jim čtyři syni a tři dcery. Chlapci však zemřeli v útlém dětství. Alžběta Johana Vestonie zřejmě následkem častých porodů, zemřela v 31 letech. Byla pochována v kostele sv. Tomáše na Malé Straně. Dílo Alžběty Johany Vestonie. Alžběta Johana Vestonie psala latinsky. Své básně vydávala hlavně v Německu, některé ale i v Praze. Častým tématem jejich básní je řecká mytologie, svými básněmi ale také reagovala na dění v tehdejší společnosti. Básně Alžběty Johany Vestonie byly ve své době velmi populární a obdivované, její latina byla považována za vzorovou. Ve sbírkách vydal básně Alžběty Johany Vestonie slezský básník Georg Martinius von Baldhoven: Poemata - 1602, sbírka latinských básní Parthenica - 1608, druhá sbírka obsahuje mimo jiné i verše věnované Johannes Leovi, manželovi Alžběty Johany O pražské povodni - překlad básně …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Alžběta Johana Vestonie byla česká básnířka anglického původu, představitelka tzv. neolatinské poezie. Je považována za první básnířku působící na území Koruny České.

Alžběta Johana Vestonie, nebo také Johanna Westonia, pocházela z anglické šlechtické rodiny. Narodila se ve městečku Chipping Norton v anglickém hrabství Oxfordshire jako druhé dítě Johna Westona a Joane Cowperové. Otec jí zemřel, když jí nebyl ani rok. Matka se záhy provdala za alchymistu irského původu Edwarda Kelleyho. Rodina se musela z náboženských důvodů odstěhovat z Anglie, nejdříve do Francie a poté do Čech. Nejdříve žila rodina v Mostě a krátce nato se přestěhovala do Prahy, kde se účastnila humanistického dění v Čechách a kde Edward Kelley působil na dvoře Rudolfa II.

Nevlastní otec zajistil Alžbětě Johaně a jajímu staršímu bratrovi John Francisovi vynikající vzdělání. Elizabeth údajně mluvila plynně česky, anglicky, německy, italsky a latinsky. Když Kelley upadl u císaře v nemilost a posléze v roce 1597 zemřel, finanční situace rodiny se zhoršila. John Francis na studiích v Ingolstadtu vážně onemocněl a v roce 1600 zemřel.

Alžběta Johana Vestonie rozesílala prosebné dopisy vlivným lidem ve snaze získat pro sebe a matku finanční podporu. Její tvorby si všiml slezský básník Georg Martinius von Baldhoven a v roce 1602 jí vydal první sbírku latinských básní Poemata ve dvou svazcích.

V roce 1603 se Alžběta Johana Vestonie provdala za právníka Johannes Leo, který její rodině hodně pomohl. Narodili se jim čtyři syni a tři dcery. Chlapci však zemřeli v útlém dětství.

Alžběta Johana Vestonie zřejmě následkem častých porodů, zemřela v 31 letech. Byla pochována v kostele sv. Tomáše na Malé Straně.

Dílo Alžběty Johany Vestonie.

Alžběta Johana Vestonie psala latinsky. Své básně vydávala hlavně v Německu, některé ale i v Praze. Častým tématem jejich básní je řecká mytologie, svými básněmi ale také reagovala na dění v tehdejší společnosti.

Básně Alžběty Johany Vestonie byly ve své době velmi populární a obdivované, její latina byla považována za vzorovou.

Ve sbírkách vydal básně Alžběty Johany Vestonie slezský básník Georg Martinius von Baldhoven:
Poemata - 1602, sbírka latinských básní

Parthenica - 1608, druhá sbírka obsahuje mimo jiné i verše věnované Johannes Leovi, manželovi Alžběty Johany

O pražské povodni - překlad básně

Hledáte také jako: Alžběta Johana Vestonieová
Rychlá navigace:novinky |diskuse