zavřít
Alois Mrštík

spisovatel a dramatik

Narození:
14. 10. 1861 , Jimramov
Úmrtí:
24. 2. 1925  ve věku 63 let,  Brno  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

27 se líbí, 6 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Alois Mrštík byl prozaik a dramatik, autor venkovské prózy. Alois Mrštík se narodil jako jeden ze čtyř synů jihomoravského ševce. Vilém Mrštík, jeho bratr, byl rovněž spisovatel. Alois Mrštík vystudoval v Brně reálku a učitelský ústav. Působil jako učitel na různých místech na jižní Moravě, naposledy v Divákách u Hustopečí. V roce 1892 se zde usadil i bratr Vilém. Diváky se staly jedním z center moravské literatury. Alois Mrštík přispíval převážně do řady moravských literárních časopisů, ale také do Zlaté Prahy, Lumíru, Světozoru aj. Na některých dílech spolupracoval s bratrem Vilémem. Věnoval se také osvětě. Alois Mrštík zemřel v Brně na tyfovou nákazu. Dílo Aloise Mrštíka: Hlavním tímatem děl Aloise Mrštíka byl život na Moravském Slovácku. Ve svých žánrových obrázcích zachytil svébytné prostředí, typy vesničanů, osobité figurky spolu s kritickým pohledem na sociální a mravní rozpory. Do literatury vstoupil drobnými prózami. Povídky: Dobré duše - 1893 Bavlnkovy ženy a jiné povídky - 1897, napsal společně s bratrem Vilémem. V tomto díle je posílen prvek přírodních dojmů. Hore Váhom - 1919 Nit stříbrná - 1926 Románová kronika: Rok na vsi - 1903 - 1904, rozsáhlá devítidílná románová kronika. U tohoto díla, navazujícího na tradice venkovské prózy, je autorský podíl Aloise Mrštíka převažující. Na rozdíl od jiných venkovských kronik, vše proběhne v jednom roce. Obraz venkovského života na rozhraní Slovácka a Hané je kompozičně začleněn do cyklu čtyř ročních dob zemědělského a církevního roku. Zachycuje individuální osudy, výjevy z všedních i svátečních dnů, tradice, zaznamenává i negativní jevy, např. alkoholismus, závist a sobectví. Dramata: Maryša - 1894, napsal společně s bratrem Vilémem. Hra o vynuceném manželství, které končí vzpourou ženy a vraždou nemilovaného manžela. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Alois Mrštík byl prozaik a dramatik, autor venkovské prózy.

Alois Mrštík se narodil jako jeden ze čtyř synů jihomoravského ševce. Vilém Mrštík, jeho bratr, byl rovněž spisovatel.

Alois Mrštík vystudoval v Brně reálku a učitelský ústav. Působil jako učitel na různých místech na jižní Moravě, naposledy v Divákách u Hustopečí. V roce 1892 se zde usadil i bratr Vilém. Diváky se staly jedním z center moravské literatury.

Alois Mrštík přispíval převážně do řady moravských literárních časopisů, ale také do Zlaté Prahy, Lumíru, Světozoru aj. Na některých dílech spolupracoval s bratrem Vilémem. Věnoval se také osvětě.

Alois Mrštík zemřel v Brně na tyfovou nákazu.

Dílo Aloise Mrštíka:

Hlavním tímatem děl Aloise Mrštíka byl život na Moravském Slovácku. Ve svých žánrových obrázcích zachytil svébytné prostředí, typy vesničanů, osobité figurky spolu s kritickým pohledem na sociální a mravní rozpory. Do literatury vstoupil drobnými prózami.

Povídky:
Dobré duše - 1893

Bavlnkovy ženy a jiné povídky - 1897, napsal společně s bratrem Vilémem. V tomto díle je posílen prvek přírodních dojmů.

Hore Váhom - 1919
Nit stříbrná - 1926

Románová kronika:
Rok na vsi - 1903 - 1904, rozsáhlá devítidílná románová kronika. U tohoto díla, navazujícího na tradice venkovské prózy, je autorský podíl Aloise Mrštíka převažující. Na rozdíl od jiných venkovských kronik, vše proběhne v jednom roce. Obraz venkovského života na rozhraní Slovácka a Hané je kompozičně začleněn do cyklu čtyř ročních dob zemědělského a církevního roku. Zachycuje individuální osudy, výjevy z všedních i svátečních dnů, tradice, zaznamenává i negativní jevy, např. alkoholismus, závist a sobectví.

Dramata:
Maryša - 1894, napsal společně s bratrem Vilémem. Hra o vynuceném manželství, které končí vzpourou ženy a vraždou nemilovaného manžela.

Mohli by vás také zajímat…