zavřít
Alfonz Bednár

scénárista, překladatel, prozaik

Narození:
13. 10. 1914 , Rožňová Neporadza
Úmrtí:
9. 11. 1989  ve věku 75 let,  Bratislava  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Alfonz Bednár byl slovenský spisovatel, překladatel a scenárista. Alfonz Bednár se narodil v početné rolnické rodině. Na univerzitách v Praze a v Bratislavě vystudoval klasickou filologii, češtinu a slovenštinu. Poté krátce vyučoval na středních školách, ale nakonec působil jako novinář a a do roku 1980 jako dramaturg Čs. státního filmu v Bratislavě. Dílo Alfonze Bednára: Alfonz Bednár se uplatnil především jako prozaik, překladatel a scenárista. Próza:- Sklený vrch – 1954. Román s využitím kompozice při konfrontaci událostí ze Slovenského národního povstání se současností. Současná literární historie, považuje rok vydání tohoto románu, za dobu ukončení schematismu ve slovenské tvorbě.- Hodiny a minúty – 1956, sbírka novel, jejímž motivem je odcizení blízkých lidí vlivem událostí v padesátých letech.- Hromový zub – 1964, v románu se autor zaměřuje na problematiku venkova v první polovině 20. století.- Deravý dukát – pokračování předešlého románu s tematikou násilného združstevňování vesnice v poválečných letech. Mohl vyjít až v roce 1992 Satiricko – kritický obraz současného společenského života v období normalizace přinášejí díla:- Za hrsť drobných – 1970, 1974, 1981 – trilogie - Ako sme sušili bielizeň – 1985, próza- Výpověď – 1986, próza - Ad revidendum, Gemini – 1988, román ve formě dopisů a deníkových záznamů přináší generační hodnocení prožitých událostí z hlediska absolventů gymnázia. - Osamelý Havran – 1989. Název románu je symbolem starého muže, který komunikuje jen s mrtvými. - Veniec na tanieri – 1993, román, který vyšel až posmrtně. - Alfonz Bednár vynikl i jako překladatel, především z angličtiny. Filmové scénáře:- Slnko v sieti – 1962- Tri dcéry – 1966- Penelopa – 1975 Bednár svými literárními postupy ovlivnil vývoj slovenské prózy v druhé polovině 20. století a přispěl k rozvoji slovenské kinematografie. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Alfonz Bednár byl slovenský spisovatel, překladatel a scenárista.

Alfonz Bednár se narodil v početné rolnické rodině. Na univerzitách v Praze a v Bratislavě vystudoval klasickou filologii, češtinu a slovenštinu. Poté krátce vyučoval na středních školách, ale nakonec působil jako novinář a a do roku 1980 jako dramaturg Čs. státního filmu v Bratislavě.

Dílo Alfonze Bednára:
Alfonz Bednár se uplatnil především jako prozaik, překladatel a scenárista.

Próza:
- Sklený vrch – 1954. Román s využitím kompozice při konfrontaci událostí ze Slovenského národního povstání se současností. Současná literární historie, považuje rok vydání tohoto románu, za dobu ukončení schematismu ve slovenské tvorbě.
- Hodiny a minúty – 1956, sbírka novel, jejímž motivem je odcizení blízkých lidí vlivem událostí v padesátých letech.
- Hromový zub – 1964, v románu se autor zaměřuje na problematiku venkova v první polovině 20. století.
- Deravý dukát – pokračování předešlého románu s tematikou násilného združstevňování vesnice v poválečných letech. Mohl vyjít až v roce 1992

Satiricko – kritický obraz současného společenského života v období normalizace přinášejí díla:
- Za hrsť drobných – 1970, 1974, 1981 – trilogie
- Ako sme sušili bielizeň – 1985, próza
- Výpověď – 1986, próza
- Ad revidendum, Gemini – 1988, román ve formě dopisů a deníkových záznamů přináší generační hodnocení prožitých událostí z hlediska absolventů gymnázia.
- Osamelý Havran – 1989. Název románu je symbolem starého muže, který komunikuje jen s mrtvými.
- Veniec na tanieri – 1993, román, který vyšel až posmrtně.
- Alfonz Bednár vynikl i jako překladatel, především z angličtiny.

Filmové scénáře:
- Slnko v sieti – 1962
- Tri dcéry – 1966
- Penelopa – 1975

Bednár svými literárními postupy ovlivnil vývoj slovenské prózy v druhé polovině 20. století a přispěl k rozvoji slovenské kinematografie.

Mohli by vás také zajímat…