zavřít
Alfons Breska

básník, překladate, dramatikl

Narození:
13. 7. 1873 , Kladno
Úmrtí:
26. 9. 1946  ve věku 73 let,  Praha  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Alfons Breska, pseudonym Otto Elexhaused, byl básník a překladatel. Alfons Breska vystudoval gymnázium v Praze. Po studiích pracoval na poštovním úřadě, později jako knihovník Umělecké besedy. Byl funkcionářem literárního odboru Umělecké besedy, Kruhu českých spisovatelů a Spolku českých spisovatelů Máj. Kromě poezie psal i dramata. Dílo Alfonse Bresky: Alfons Breska psal poezii i dramata. Zabýval se japonskou poezií, zvláště pak básnickým směrem haiku. Překládal také poezii z francouzštiny, němčiny, italštiny a španělštiny. Hlasy v bouři – drama Mléčná dráha – Antologie japonských básníků haiku 17. a 18. století. Haiku je lyrický útvar s přírodní tematikou. Ten je tvořen zvukomalebným trojverším s počty slabik 5-7-5, dělící pauzou a zařazovacím slovem. Jde o nejznámější formu japonské poezie. Učedníci sajští - filozofický fragment nejvýznamnějšího básníka a myslitele raného německého romantismu. Básnické sbírky: V zajetí trpaslíků - 1900 Zlaté stíny - 1903 Divoká labuť - 1927 Dvojí království - 1925 Rytíř chiméry - 1932 Napoleon - 1937 Zrcadlení - 1938 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Alfons Breska, pseudonym Otto Elexhaused, byl básník a překladatel.

Alfons Breska vystudoval gymnázium v Praze. Po studiích pracoval na poštovním úřadě, později jako knihovník Umělecké besedy. Byl funkcionářem literárního odboru Umělecké besedy, Kruhu českých spisovatelů a Spolku českých spisovatelů Máj. Kromě poezie psal i dramata.

Dílo Alfonse Bresky:

Alfons Breska psal poezii i dramata. Zabýval se japonskou poezií, zvláště pak básnickým směrem haiku. Překládal také poezii z francouzštiny, němčiny, italštiny a španělštiny.

Hlasy v bouři – drama

Mléčná dráha – Antologie japonských básníků haiku 17. a 18. století. Haiku je lyrický útvar s přírodní tematikou. Ten je tvořen zvukomalebným trojverším s počty slabik 5-7-5, dělící pauzou a zařazovacím slovem. Jde o nejznámější formu japonské poezie.

Učedníci sajští - filozofický fragment nejvýznamnějšího básníka a myslitele raného německého romantismu.

Básnické sbírky:
V zajetí trpaslíků - 1900
Zlaté stíny - 1903
Divoká labuť - 1927
Dvojí království - 1925
Rytíř chiméry - 1932
Napoleon - 1937
Zrcadlení - 1938