zavřít
Alexandr Sergejevič Gribojedov
přidej profesi
Narození:
15. 1. 1795 , Moskva, Rusko
Úmrtí:
11. 2. 1829  ve věku 34 let,  Teherán, Turecko  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Alexandr Sergejevič Gribojedov byl ruský dramatik, diplomat a překladatel. Alexandr S. Gribojedov se narodil ve šlechtické rodině. Jako šlechtic, syn gardového důstojníka, získal znamenité domácí vzdělání. Po studiu v elitní šlechtické škole při Moskevské univerzitě, absolvoval ještě během šesti let tři fakulty - filozofickou, právnickou a přírodovědeckou. A. S. Gribojedov ovládal několik evropských a orientálních jazyků. Byl i nadaným hudebníkem, hrál na flétnu, klavír a varhany. Za Velké vlastenecké války byl v záložní armádě. Diplomatickou službu zahájil v Perzii, kam byl poslán za účast v souboji. V souvislosti s hnutím děkabristů byl A. S. Gribojedov z podezření účasti na spiknutí zatčen a strávil čtyři měsíce ve vězení v Petěrburgu. Nakonec byl pro nedostatek důkazů propuštěn. Působil stále v diplomatických službách, v roce 1820 byl poslán do Teheránu. V roce 1829 byl Gribojedov s celým perzonálem velvyslanectví zavražděn. Dílo Alexandra Sergejeviče Gribojedova: Dramatickou tvorbu zahájil Alexandr Sergejevič Gribojedov adaptacemi francouzských předloh, většinou za spolupráce některých jeho přátel (P. A. Katěnin, A.A. Šacovský a další). Hoře z rozumu - 1825, satirická komedie ve verších, jediné významné samostatné autorovo dílo. Zachycuje střet vzdělaného a svobodomyslného šlechtice s konzervativní šlechtickou společností. Ta hájí zachování starých pořádků a vzdělání a osvětu považuje za škodlivé. Hrdina rezignuje a odjíždí, protože ve společnosti prolezlé pokrytectvím a strachem se nedá žít. Hra je dodnes na repertoáru ruských i zahraničních divadelních scén. V náčrtech již zůstaly nerealizovány: Radamist a Zenobije Gruzinská noc …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Alexandr Sergejevič Gribojedov byl ruský dramatik, diplomat a překladatel.

Alexandr S. Gribojedov se narodil ve šlechtické rodině. Jako šlechtic, syn gardového důstojníka, získal znamenité domácí vzdělání. Po studiu v elitní šlechtické škole při Moskevské univerzitě, absolvoval ještě během šesti let tři fakulty - filozofickou, právnickou a přírodovědeckou.

A. S. Gribojedov ovládal několik evropských a orientálních jazyků. Byl i nadaným hudebníkem, hrál na flétnu, klavír a varhany. Za Velké vlastenecké války byl v záložní armádě. Diplomatickou službu zahájil v Perzii, kam byl poslán za účast v souboji.

V souvislosti s hnutím děkabristů byl A. S. Gribojedov z podezření účasti na spiknutí zatčen a strávil čtyři měsíce ve vězení v Petěrburgu. Nakonec byl pro nedostatek důkazů propuštěn. Působil stále v diplomatických službách, v roce 1820 byl poslán do Teheránu. V roce 1829 byl Gribojedov s celým perzonálem velvyslanectví zavražděn.

Dílo Alexandra Sergejeviče Gribojedova:

Dramatickou tvorbu zahájil Alexandr Sergejevič Gribojedov adaptacemi francouzských předloh, většinou za spolupráce některých jeho přátel (P. A. Katěnin, A.A. Šacovský a další).

Hoře z rozumu - 1825, satirická komedie ve verších, jediné významné samostatné autorovo dílo. Zachycuje střet vzdělaného a svobodomyslného šlechtice s konzervativní šlechtickou společností. Ta hájí zachování starých pořádků a vzdělání a osvětu považuje za škodlivé. Hrdina rezignuje a odjíždí, protože ve společnosti prolezlé pokrytectvím a strachem se nedá žít. Hra je dodnes na repertoáru ruských i zahraničních divadelních scén.

V náčrtech již zůstaly nerealizovány:
Radamist a Zenobije
Gruzinská noc