zavřít
Alexander Lange Kielland

prozaik

Narození:
18. 2. 1849 , Stavanger, Norsko
Úmrtí:
6. 4. 1906  ve věku 57 let,  Bergen, Norsko  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Alexander Lange Kielland byl norský spisovatel, představitel kritického realismu. Alexander Lange Kielland pocházel z patricijské rodiny a byl majitelem cihelny. Vystudoval práva a přes svůj původ a společenské postavení měl kritický postoj k rozmáhajícímu se kapitalismu. Účastnil se v radikálních kruzích sociálně zaměřených diskuzí a ve své literární činnosti se zaměřil na sociální satiru. Jeho tvůrčí období trvalo pouze dvanáct let, poté se věnoval veřejné činnosti – starosta ve Stavangeru, krajský hejtman v Molde. Dílo Alexandera Langa Kiellanda: Próza: Kiellandovy povídky vynikají slohovou vybroušeností, přesnou pointou, mají sociální podtext: Novelety – 1879, sbírka povídek Romány: V sérii románů zachytil autor hospodářské a společenské změny v Norsku 19. století. Zaměřil se na novou vrstvu podnikatelů, kteří tvrdě ničí konkurenci a zmocňují se nejen obchodu, ale i společnosti a politiky. Vystupuje i proti kléru a zaostalému školství. Garman a Worse – 1880 Lodník Worse – 1882 Jed – 1883 Fortuna – 1884 Svatojánský večer – 1887 Jakub – 1891 Díla Alexandera Langa Kiellanda patří mezi vrcholná díla tehdejší norské literatury.Prosadil se jako nejlepší romanopisec své generace. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Alexander Lange Kielland byl norský spisovatel, představitel kritického realismu.

Alexander Lange Kielland pocházel z patricijské rodiny a byl majitelem cihelny. Vystudoval práva a přes svůj původ a společenské postavení měl kritický postoj k rozmáhajícímu se kapitalismu. Účastnil se v radikálních kruzích sociálně zaměřených diskuzí a ve své literární činnosti se zaměřil na sociální satiru. Jeho tvůrčí období trvalo pouze dvanáct let, poté se věnoval veřejné činnosti – starosta ve Stavangeru, krajský hejtman v Molde.

Dílo Alexandera Langa Kiellanda:

Próza:
Kiellandovy povídky vynikají slohovou vybroušeností, přesnou pointou, mají sociální podtext: Novelety – 1879, sbírka povídek

Romány:
V sérii románů zachytil autor hospodářské a společenské změny v Norsku 19. století. Zaměřil se na novou vrstvu podnikatelů, kteří tvrdě ničí konkurenci a zmocňují se nejen obchodu, ale i společnosti a politiky. Vystupuje i proti kléru a zaostalému školství.

Garman a Worse – 1880
Lodník Worse – 1882
Jed – 1883
Fortuna – 1884
Svatojánský večer – 1887
Jakub – 1891

Díla Alexandera Langa Kiellanda patří mezi vrcholná díla tehdejší norské literatury.Prosadil se jako nejlepší romanopisec své generace.

Mohli by vás také zajímat…