zavřít
Alessandro Manzoni

básník, prozaik

Narození:
7. 3. 1785 , Miláno, Itálie
Úmrtí:
22. 5. 1873  ve věku 88 let,  Miláno, Itálie  †
Znamení:
ryby  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

9 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Alessandro Manzoni byl italský spisovatel, představitel italského romantismu. Alessandro Manzoni se narodil v šlechtické rodině, v níž vzájemné vztahy nebyly právě ideální. Studoval v církevních kolejích, pravděpodobně i na Pavijské univerzitě. Několik let žil v Paříži, kde se seznámil s romantickými idejemi, francouzskou liberální historiografií, ale také prošel krizí, která měla vliv na jeho příklon ke katolicismu. Poměrně brzy skončilo jeho tvůrčí období, po roce 1827 se věnoval hlavně jazykovým otázkám. Ve sjednoceném státě byl Alessandro Manzoni velmi uznáván. V roce 1860 byl jmenován senátorem, byl vedoucím Komise pro unifikaci jazyka. Jako spisovnou italštinu prosazoval řeč vzdělaných vrstev ve Florencii. Dílo Alessandra Manzoniho: Literární začátky Alessandra Manzoniho byly ovlivněny klasicismem a osvícenským racionalismem. Po návratu z Paříže psal náboženské verše. Poezie: Posvátné hymny – 1815, cyklus duchovních básní, věnovaných hlavním svátkům liturgického roku. Březen 1821 – 1821. V této ódě vyjádřil autor naději na spojení Piemontu a Lombardie. Pátý květen – 1821, óda na Napoleonovu smrt, ve které autor vyzdvihl, že světská sláva netrvá věčně. Próza: Vlastenecké romantické cítění a demokratické pojetí historie ztvárnil autor ve své próze: Historické tragédie Hrabě Carmagnola – 1820 Adelgis – 1822 Snoubenci – historický román, vrcholné Manzonihodílo, na kterém pracoval přes dvacet let. V definitivním znění začal vycházet v sešitech v roce 1840. Příběh strastiplné lásky se šťastným koncem dvou mladých vesničanů Lucie a Renza , je zasazen do historického rámce prvé poloviny 17. století. Román byl ve své době chápán jako výzva k boji proti utlačovatelům. V protikladu k násilí, jehož se dopouštějí mocní pro své mocenské cíle, stojí přirozený sklon k dobru a spravedlnosti, vlastní prostým lidem. Stylovou rovinu tohoto románu vysoce ocenil i J. W. Goethe. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Alessandro Manzoni byl italský spisovatel, představitel italského romantismu.

Alessandro Manzoni se narodil v šlechtické rodině, v níž vzájemné vztahy nebyly právě ideální. Studoval v církevních kolejích, pravděpodobně i na Pavijské univerzitě. Několik let žil v Paříži, kde se seznámil s romantickými idejemi, francouzskou liberální historiografií, ale také prošel krizí, která měla vliv na jeho příklon ke katolicismu. Poměrně brzy skončilo jeho tvůrčí období, po roce 1827 se věnoval hlavně jazykovým otázkám.

Ve sjednoceném státě byl Alessandro Manzoni velmi uznáván. V roce 1860 byl jmenován senátorem, byl vedoucím Komise pro unifikaci jazyka. Jako spisovnou italštinu prosazoval řeč vzdělaných vrstev ve Florencii.

Dílo Alessandra Manzoniho:

Literární začátky Alessandra Manzoniho byly ovlivněny klasicismem a osvícenským racionalismem. Po návratu z Paříže psal náboženské verše.

Poezie:
Posvátné hymny – 1815, cyklus duchovních básní, věnovaných hlavním svátkům liturgického roku.

Březen 1821 – 1821. V této ódě vyjádřil autor naději na spojení Piemontu a Lombardie.

Pátý květen – 1821, óda na Napoleonovu smrt, ve které autor vyzdvihl, že světská sláva netrvá věčně.

Próza:
Vlastenecké romantické cítění a demokratické pojetí historie ztvárnil autor ve své próze:

Historické tragédie
Hrabě Carmagnola – 1820
Adelgis – 1822

Snoubenci – historický román, vrcholné Manzonihodílo, na kterém pracoval přes dvacet let. V definitivním znění začal vycházet v sešitech v roce 1840. Příběh strastiplné lásky se šťastným koncem dvou mladých vesničanů Lucie a Renza , je zasazen do historického rámce prvé poloviny 17. století. Román byl ve své době chápán jako výzva k boji proti utlačovatelům. V protikladu k násilí, jehož se dopouštějí mocní pro své mocenské cíle, stojí přirozený sklon k dobru a spravedlnosti, vlastní prostým lidem. Stylovou rovinu tohoto románu vysoce ocenil i J. W. Goethe.