zavřít
Alejo Carpentier

spisovatel, muzikolog

Narození:
26. 12. 1904 , Havana, Kuba
Úmrtí:
24. 4. 1980  ve věku 75 let,  Paříž, Francie  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Alejo Carpentier byl kubánský romanopisec a muzikolog. Svým dílem výrazně ovlivnil jihoamerickou kulturu, jeho styl zázračně reálného je často spojován s magickým realismem. Alejo Carpentier byl synem francouzského architekta a ruské učitelky jazyků. Oba rodiče se seznámili ve Švýcarsku a v roce 1902 se přestěhovali na Kubu. Alejo Carpentier vystudoval v Havaně architekturu a hudbu. Pro svoji politickou činnost proti diktátoru Machadovi byl pronásledován. Díky pomoci básníka R. Desnose se Carpentierovi podařilo v roce 1928 odplout do Francie. V Paříži se stýkal se surrealisty. Také zde pokračoval ve studiu hudby. Pracoval v rozhlase. Za 2. světové války se Alejo Carpentier po dlouhém putování vrátil na Kubu. Když se v roce 1945 ujal vlády na Kubě diktátor Batista, ostrov opět opustil a usadil se ve Venezuele. Na Kubu se Carpentier vrátil po vítězství Castrovy revoluce. Alejo Carpentier vstoupil do komunistické strany a zastával významné kulturně-politické funkce. Byl jmenován kulturním radou v Paříži, kde působil až do své smrti. Dílo Alejo Carpentiera: Alejo Carpentier umělecky dozrával pod vlivem surrealismu. Na spisovatelskou dráhu se vydal až ve svých 45 letech, kdy v roce 1945 vydal krátký román Království z tohoto světa. Zde v předmluvě poprvé použil termín, který se začal překládat jako "magický realismus", termín, jímž označoval úchvatně překvapivou skutečnost latinskoamerického světa, zvláště z pohledu cizince, Evropana, jímž sám částečně vlastně byl. Jedna z vlastností jeho tvorby je fascinace kultem voodoo. Romány Ztracené kroky, Výbuch v katedrále, Náprava dle metody a Svěcení jara proslavily Carpentiera po celém světě jako mistra osobité prózy. Království tohoto světa - 1945, El reino de este mundo, román z návštěvy Haiti Ztracené kroky - 1953, Los pasos perdidos, román Štvanice - 1956, El acoso, povídková kniha Výbuch v katedrále - 1962, El siglo de las luces, román Osvícené století - 1962 Náprava dle metody - 1974, El recurso del método, román Barokní koncert - 1974 Svěcení jara - 1978, La consagración de la primavera, román Varování - povídka, ve které autor pracuje zajímavým způsobem s biblickými a starověkými mýty …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Alejo Carpentier byl kubánský romanopisec a muzikolog. Svým dílem výrazně ovlivnil jihoamerickou kulturu, jeho styl zázračně reálného je často spojován s magickým realismem.

Alejo Carpentier byl synem francouzského architekta a ruské učitelky jazyků. Oba rodiče se seznámili ve Švýcarsku a v roce 1902 se přestěhovali na Kubu.

Alejo Carpentier vystudoval v Havaně architekturu a hudbu. Pro svoji politickou činnost proti diktátoru Machadovi byl pronásledován. Díky pomoci básníka R. Desnose se Carpentierovi podařilo v roce 1928 odplout do Francie. V Paříži se stýkal se surrealisty. Také zde pokračoval ve studiu hudby. Pracoval v rozhlase.

Za 2. světové války se Alejo Carpentier po dlouhém putování vrátil na Kubu. Když se v roce 1945 ujal vlády na Kubě diktátor Batista, ostrov opět opustil a usadil se ve Venezuele. Na Kubu se Carpentier vrátil po vítězství Castrovy revoluce.

Alejo Carpentier vstoupil do komunistické strany a zastával významné kulturně-politické funkce. Byl jmenován kulturním radou v Paříži, kde působil až do své smrti.

Dílo Alejo Carpentiera:

Alejo Carpentier umělecky dozrával pod vlivem surrealismu. Na spisovatelskou dráhu se vydal až ve svých 45 letech, kdy v roce 1945 vydal krátký román Království z tohoto světa. Zde v předmluvě poprvé použil termín, který se začal překládat jako "magický realismus", termín, jímž označoval úchvatně překvapivou skutečnost latinskoamerického světa, zvláště z pohledu cizince, Evropana, jímž sám částečně vlastně byl. Jedna z vlastností jeho tvorby je fascinace kultem voodoo.

Romány Ztracené kroky, Výbuch v katedrále, Náprava dle metody a Svěcení jara proslavily Carpentiera po celém světě jako mistra osobité prózy.

Království tohoto světa - 1945, El reino de este mundo, román z návštěvy Haiti
Ztracené kroky - 1953, Los pasos perdidos, román
Štvanice - 1956, El acoso, povídková kniha
Výbuch v katedrále - 1962, El siglo de las luces, román
Osvícené století - 1962
Náprava dle metody - 1974, El recurso del método, román
Barokní koncert - 1974
Svěcení jara - 1978, La consagración de la primavera, román

Varování - povídka, ve které autor pracuje zajímavým způsobem s biblickými a starověkými mýty