zavřít
Albert Camus

dramatik, spisovatel, filozof

Narození:
7. 11. 1913 , Mondovi, Alžírsko
Úmrtí:
4. 1. 1960  ve věku 46 let,  Villeblevin, Francie,  důvod: Autonehoda
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

84 se líbí, 7 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Albert Camus byl francouzský spisovatel, dramatik a filozof, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Albert Canus se narodil v rodině zemědělského dělníka ve francouzském Alžírsku. Zde vystudoval filozofii. Prošel různými povoláními, mj. založil divadelní skupinu, věnoval se literatuře a publistice. Byl levicového smýšlení, zastával se práv Arabů, kritizoval francouzský kolonialismus. Po přesídlení do Paříže pracoval Albert Camus v deníku Paris Soir. Během 2. světové války se účastnil hnutí odporu, publikoval v ilegálním deníku Combat. Roku 1957 získal Nobelovu cenu za literaturu. Albert Camus zemřel tragicky při autohavárii. Dílo Alberta Camuse: Literární tvorba Alberta Camuse je žánrově bohatá. Vedle tvorby publicistické a esejistické, napsal úspěšné romány a povídky, věnoval se i dramatické tvorbě. Spolu s Jean - Paulem Sartrem se stali uměleckými interprety existenciální filozofie. Próza: Cizinec - 1942, román, kterým autor zahájil svou úspěšnou literární dráhu. Uplatnil v něm svou filozofii absurdity lidské existence. Hrdina Meursault při rekapitulaci svého života před popravou dochází k závěru, že je cizincem v lidském kolektivu i ve svém vlastním životě. Mor - 1947, román, v němž Camus využívá své zkušenosti z odboje. Zvýraznil princip lidské solidarity a aktivní boj k projevům zla. Filozoficky jsou laděny : Pád - 1956, román Šťastná smrt - 1971, román Exil a království - 1957, sbírka povídek Mýtus o Sisyfovi - 1942, filozofický esej založený na teorii absurdity Člověk revoltující - 1951, eseje zabývajíci se různými projevy lidské vzpoury Dramatická tvorba: Camus vynikl i jako dramatik. Caligula - 1944, představuje římského císaře jako vražedného tyrana Nedorozumění - 1944, v tomto dramatu chladnokrevně vraždí matka s dcerou. Jednou zavraždí omylem syna ( bratra ), protože ho při svém hrůzném činu nepoznaly. Po zjištění skutečnosti, kterou však berou jako nedorozumění, spáchají sebevraždu. Stav obležení - 1948 Spravedliví - 1949 Vedle další tvorby překládal a adaptoval divadelní hry cizích autorů (Dostojevskij, Lope de Vega, Calderón). …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Albert Camus byl francouzský spisovatel, dramatik a filozof, nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Albert Canus se narodil v rodině zemědělského dělníka ve francouzském Alžírsku. Zde vystudoval filozofii. Prošel různými povoláními, mj. založil divadelní skupinu, věnoval se literatuře a publistice. Byl levicového smýšlení, zastával se práv Arabů, kritizoval francouzský kolonialismus.

Po přesídlení do Paříže pracoval Albert Camus v deníku Paris Soir. Během 2. světové války se účastnil hnutí odporu, publikoval v ilegálním deníku Combat. Roku 1957 získal Nobelovu cenu za literaturu.

Albert Camus zemřel tragicky při autohavárii.

Dílo Alberta Camuse:

Literární tvorba Alberta Camuse je žánrově bohatá. Vedle tvorby publicistické a esejistické, napsal úspěšné romány a povídky, věnoval se i dramatické tvorbě. Spolu s Jean - Paulem Sartrem se stali uměleckými interprety existenciální filozofie.

Próza:
Cizinec - 1942, román, kterým autor zahájil svou úspěšnou literární dráhu. Uplatnil v něm svou filozofii absurdity lidské existence. Hrdina Meursault při rekapitulaci svého života před popravou dochází k závěru, že je cizincem v lidském kolektivu i ve svém vlastním životě.

Mor - 1947, román, v němž Camus využívá své zkušenosti z odboje. Zvýraznil princip lidské solidarity a aktivní boj k projevům zla.

Filozoficky jsou laděny :
Pád - 1956, román
Šťastná smrt - 1971, román
Exil a království - 1957, sbírka povídek

Mýtus o Sisyfovi - 1942, filozofický esej založený na teorii absurdity
Člověk revoltující - 1951, eseje zabývajíci se různými projevy lidské vzpoury

Dramatická tvorba:
Camus vynikl i jako dramatik.

Caligula - 1944, představuje římského císaře jako vražedného tyrana

Nedorozumění - 1944, v tomto dramatu chladnokrevně vraždí matka s dcerou. Jednou zavraždí omylem syna ( bratra ), protože ho při svém hrůzném činu nepoznaly. Po zjištění skutečnosti, kterou však berou jako nedorozumění, spáchají sebevraždu.

Stav obležení - 1948
Spravedliví - 1949

Vedle další tvorby překládal a adaptoval divadelní hry cizích autorů (Dostojevskij, Lope de Vega, Calderón).

  • Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 205. Mýtus o Sisyfovi

    Parlamentnílisty.cz, 10. 9. 2021 Albert Camus (7. listopadu 1913 – 4. ledna 1960) byl francouzský spisovatel a publicista. Bývá uváděn jako jeden z čelných představitelů existencialismu, přestože takové označení odmítal. Stejně tak si nepřál, aby byl pokládán za filozofa, avšak pozdější filozofické myšlení výrazně ovlivnil. … více

  • Keller: Co probíhá za covidem a mlčí se. Jourová... A svobodu ohrožují roušky?!

    Parlamentnílisty.cz, 17. 12. 2020 ROK S COVIDEM A TEN PŘÍŠTÍ „Já jsem si na Vánoce půjčil v městské knihovně román Alberta Camuse s názvem Mor.“ Hodně špatný rok bilancuje známý sociolog profesor Jan Keller. Ukázalo se podle něj, v jak nesmyslné době žijeme. Zatímco na covid umírají lidé ve všech zemích, vojenské bloky zbrojí usilovněji než v minulosti. „Vypadá to, že vojáci všech stran budou cvičeni na boj v rouškách, aby se proboha někdo nenakazil, než ho ten druhý zabije.“ Profesor přidává pár slov k vládě, opozici i novému hnutí. Mikuláš Minář „je šikovný mladý muž, kterému by se mohlo podařit získat ve volbách čtyři a půl procenta, ubrat je trojkoalici a dosáhnout toho, že se do Parlamentu nedostane ani ODS se svými dočasnými spojenci, ani on. Dost mu v této věci věřím,“ dodává. … více

  • Caligula uvede Camuse do Divadla na Vinohradech

    Novinky, 3. 11. 2015 Jedno z klíčových děl dramatu 20. století, Caligula Alberta Camuse, uvede ve středu 4. listopadu v premiéře herecký soubor Divadla na Vinohradech. Je to v historii vůbec první vstup tohoto autora na vinohradskou scénu. … více

Mohli by vás také zajímat…