zavřít
Aimé Césaire

dramatik, básník

Narození:
25. 6. 1913 , Basse - Pointe, Martinique
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí Fort-de-France, Martinique, France  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Aimé Césaire byl černošský básník a dramatik z ostrova Martinique, píšící francouzsky. Aimé Césaire se narodil v chudé početné rodině. Přesto se mu podařilo studovat i v Paříži, kde se seznámil s moderní francouzskou poezií a dějinami afrických civilizací. Aimé Césaire se stal spoluzakladatelem hnutí "négritude", jehož program zdůrazňoval specifika černošství, odsuzoval kolonialismus, vyzýval k boji za nezávislost a usiloval o rozvoj černošské literatury na základě domácích tradic. Hnutí sdružovalo francouzsky píšící černošské spisovatele. Po návratu na rodný ostrov vyučoval Aimé Césaire na lyceu ve Fort-de-France. Věnoval se rovněž literární a veřejné činnosti jako starosta hlavního města a poslanec. Podílel se na významných akcích Společnosti africké kultury. Dílo Aimé Césaire: Poezie: Všechny Césairovy básnické sbírky mají silný sociální akcent, v některých využívá surrealistické poetiky. Sešit o návratu do rodné země - časopisecky 1939, knižně 1947. Tato básnická skladba je považována za začátek hnutí négritude. Obžalovává kolonialismus a jeho negativní projevy vůči barevným, hrdě se hlásí ke své rase a své zemi. Skladba využívá surrealistické poetiky např. volný proud asociací, snové fantazijní krajiny, obrazy ze sexuální oblasti aj. Zázračné zbraně - 1946 Sťaté slunce - 1948 Ztracené tělo - 1944 Okovy - 1960 Trpký čas - 1968 český výbor Césairovy poezie Dramatická tvorba: Césairova dramatická tvorba pronikla s úspěchem i na pařížská jeviště. Společným námětem jeho her je boj černochů za svobodu. Tragédie krále Kryštofa - 1963 Jedna sezóna v Kongu - 1965, ústřední postavou hry je Patrice Lumumba. Césairova tvorba byla uměleckým a duchovním přínosem pro světový kulturní vývoj. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Aimé Césaire byl černošský básník a dramatik z ostrova Martinique, píšící francouzsky.

Aimé Césaire se narodil v chudé početné rodině. Přesto se mu podařilo studovat i v Paříži, kde se seznámil s moderní francouzskou poezií a dějinami afrických civilizací.

Aimé Césaire se stal spoluzakladatelem hnutí "négritude", jehož program zdůrazňoval specifika černošství, odsuzoval kolonialismus, vyzýval k boji za nezávislost a usiloval o rozvoj černošské literatury na základě domácích tradic. Hnutí sdružovalo francouzsky píšící černošské spisovatele.

Po návratu na rodný ostrov vyučoval Aimé Césaire na lyceu ve Fort-de-France. Věnoval se rovněž literární a veřejné činnosti jako starosta hlavního města a poslanec. Podílel se na významných akcích Společnosti africké kultury.

Dílo Aimé Césaire:

Poezie:
Všechny Césairovy básnické sbírky mají silný sociální akcent, v některých využívá surrealistické poetiky.

Sešit o návratu do rodné země - časopisecky 1939, knižně 1947. Tato básnická skladba je považována za začátek hnutí négritude. Obžalovává kolonialismus a jeho negativní projevy vůči barevným, hrdě se hlásí ke své rase a své zemi. Skladba využívá surrealistické poetiky např. volný proud asociací, snové fantazijní krajiny, obrazy ze sexuální oblasti aj.

Zázračné zbraně - 1946
Sťaté slunce - 1948
Ztracené tělo - 1944
Okovy - 1960

Trpký čas - 1968 český výbor Césairovy poezie

Dramatická tvorba:
Césairova dramatická tvorba pronikla s úspěchem i na pařížská jeviště. Společným námětem jeho her je boj černochů za svobodu.

Tragédie krále Kryštofa - 1963
Jedna sezóna v Kongu - 1965, ústřední postavou hry je Patrice Lumumba.

Césairova tvorba byla uměleckým a duchovním přínosem pro světový kulturní vývoj.

  • Eia pour Césaire

    Eia pour Césaire (2009)

  • Lumières noires

    Lumières noires (2007)

  • Batouk

    Batouk (1967)

Mohli by vás také zajímat…