zavřít
Adam Zalužanský ze Zalužan

lékař, botanik

Narození:
přidej datum narození, Mnichovo Hradiště
Úmrtí:
8. 12. 1613,  Praha  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Adam Zalužanský ze Zalužan byl český botanik a lékař. Adam Zalužanský ze Zalužan pocházel z rytířské utrakvistické rodiny. Vystudoval pražskou univerzitu a stal se v roce 1584 mistrem svoboných umění. Adam Zalužanský pracoval jako správce městské školy v Praze U svatého Jindřicha a v Hradci Králové. Poté pokračoval ve studiích v Německu. Do Prahy se vrátil v roce 1587 jako doktor lékařství. Stal se profesorem a děkanem. V roce 1593 byl rektorem Karlovy univerzity. V roce 1594 se Adam Zalužanský oženil. To však bylo profesorům univerzity zakázáno, proto byl zbaven všech univerzitních funkcí. Usadil se proto na Starém Městě pražském jako praktický lékař. Brzy se stal velmi proslulým. Adam Zalužanský se zajímal o náboženské otázky. Usiloval o sjednocení utrakvistů s Jednotou bratrskou. Po vypuknutí morové epidemie v Praze v roce 1613 obětavě léčil němocné. Sám se však nakazil a zemřel. Dílo Adama Zalužanského ze Zalužan: Adam Zalužanský ze Zalužan brojil ve svých lékařských spisech proti pověrám. Byl prvním Čechem, který pěstoval botaniku jako samostatnou vědní disciplínu. Vydával také kalendáře a horoskopy (tzv. minuce). Tři knihy bádání o rostlinách - 1592, první česká, latinsky psaná botanická práce se pokouší o třídění rostlin, ikdyž zatím jen podle vnějších znaků. Řád apotékářský - 1592, pro praktické potřeby …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Adam Zalužanský ze Zalužan byl český botanik a lékař.

Adam Zalužanský ze Zalužan pocházel z rytířské utrakvistické rodiny. Vystudoval pražskou univerzitu a stal se v roce 1584 mistrem svoboných umění.

Adam Zalužanský pracoval jako správce městské školy v Praze U svatého Jindřicha a v Hradci Králové. Poté pokračoval ve studiích v Německu. Do Prahy se vrátil v roce 1587 jako doktor lékařství.
Stal se profesorem a děkanem. V roce 1593 byl rektorem Karlovy univerzity.

V roce 1594 se Adam Zalužanský oženil. To však bylo profesorům univerzity zakázáno, proto byl zbaven všech univerzitních funkcí. Usadil se proto na Starém Městě pražském jako praktický lékař. Brzy se stal velmi proslulým.

Adam Zalužanský se zajímal o náboženské otázky. Usiloval o sjednocení utrakvistů s Jednotou bratrskou.

Po vypuknutí morové epidemie v Praze v roce 1613 obětavě léčil němocné. Sám se však nakazil a zemřel.

Dílo Adama Zalužanského ze Zalužan:

Adam Zalužanský ze Zalužan brojil ve svých lékařských spisech proti pověrám. Byl prvním Čechem, který pěstoval botaniku jako samostatnou vědní disciplínu. Vydával také kalendáře a horoskopy (tzv. minuce).

Tři knihy bádání o rostlinách - 1592, první česká, latinsky psaná botanická práce se pokouší o třídění rostlin, ikdyž zatím jen podle vnějších znaků.

Řád apotékářský - 1592, pro praktické potřeby