zavřít
Adam Mickiewicz

spisovatel

Narození:
24. 12. 1798 , Zaosie, Litva
Úmrtí:
26. 11. 1855  ve věku 56 let,  Constantinople, Ottoman Empire [now Istanbul, Turkey]  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

12 se líbí, 5 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Polský básník se narodil v roce 1798 na území Litvy, která byla tehdy okrajovou částí Polska, v rodině zchudlého zemana. Jeho otec se podílel na osvobození Polska. Mickiewicz vystudoval klasickou filologii, polskou literaturu a dějiny.Stal se členem studentského demokratického spolku a v roce 1824 byl vykázán do Petrohradu a poté do vyhnanství do Oděsy. Tam se seznámil s Puškinem a s děkabristy. Po pár letech v Rusku odcestoval do západní Evropy, kde se dověděl o šlechtickém povstání. Pro svůj další pobyt si vybral Francii. V Paříži přednášel o slovanských kulturách. Byl přesvědčen, že Rusko po smrti Puškina, nemá co nabídnout a proto by duchovní obroda Slovanstva měla přijít z Polska. V roce 1855 odjel Mickiewicz do Cařihradu podporovat polskou legii v boji proti ruskému vojsku v krymské válce. V Turecku však onemocněl cholerou a v témže roce zemřel. Adam Mickiewicz byl nejvýznamnější polský básník 19. století a výrazná postava světové romantiky. Díla Adama Mickiewicze: Balady a romance /1822/ - úspěšná básnická sbírka. Zde je znát autorův přechod od klasicismu k romantismu. Dziady /1832/ - / „Dziady“ – znamená svátek mrtvých předků / - volně komponovaná skladba, ve které bojuje hrdina s Bohem o vládu nad dušemi a proniká tím k člověku i celému národu. Konrád Wallenrod /1828/ - básnická povídka o Litevci Alfovi, který v době nájezdů na Litvu, opouští svou ženu Aldonu. Chce se stát naoko členem nepřátelského řádu německých rytířů a používat jméno Konrád Wallenrod. Za statečnost je zvolen za mistra řádu a plánuje velkou pomstu. Díky jeho zradě prohrává řád bitvu s Litvou. Wallenrodovi se tak podařilo zničit mnoho nepřátel jeho národa. Bojí se ale pomsty a raději se zabije. Z jeho manželky Aldony se stala poustevnice, nechala se zazdít ve věži a zemřela žalem. Pan Tadeáš/1834/ - rozsáhlý epos o dvou zemanských rodinách, která znesvářela stará rodinná tradice. Usmíří je až láska dvou jedinců z jejich rodů. Zvláštností polského romantismu je, že jeho velká díla vznikala v emigraci – mimo Polsko. Seznam děl: Balady a romance /1822/, Dziady /1832/, Konrád Wallenrod /1828/, Pan Tadeáš /1834/ …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Polský básník se narodil v roce 1798 na území Litvy, která byla tehdy okrajovou částí Polska, v rodině zchudlého zemana. Jeho otec se podílel na osvobození Polska.

Mickiewicz vystudoval klasickou filologii, polskou literaturu a dějiny.Stal se členem studentského demokratického spolku a v roce 1824 byl vykázán do Petrohradu a poté do vyhnanství do Oděsy. Tam se seznámil s Puškinem a s děkabristy.

Po pár letech v Rusku odcestoval do západní Evropy, kde se dověděl o šlechtickém povstání. Pro svůj další pobyt si vybral Francii. V Paříži přednášel o slovanských kulturách. Byl přesvědčen, že Rusko po smrti Puškina, nemá co nabídnout a proto by duchovní obroda Slovanstva měla přijít z Polska.

V roce 1855 odjel Mickiewicz do Cařihradu podporovat polskou legii v boji proti ruskému vojsku v krymské válce. V Turecku však onemocněl cholerou a v témže roce zemřel.

Adam Mickiewicz byl nejvýznamnější polský básník 19. století a výrazná postava světové romantiky.

Díla Adama Mickiewicze:
Balady a romance /1822/ - úspěšná básnická sbírka. Zde je znát autorův přechod od klasicismu k romantismu.

Dziady /1832/ - / „Dziady“ – znamená svátek mrtvých předků / - volně komponovaná skladba, ve které bojuje hrdina s Bohem o vládu nad dušemi a proniká tím k člověku i celému národu.

Konrád Wallenrod /1828/ - básnická povídka o Litevci Alfovi, který v době nájezdů na Litvu, opouští svou ženu Aldonu. Chce se stát naoko členem nepřátelského řádu německých rytířů a používat jméno Konrád Wallenrod. Za statečnost je zvolen za mistra řádu a plánuje velkou pomstu. Díky jeho zradě prohrává řád bitvu s Litvou. Wallenrodovi se tak podařilo zničit mnoho nepřátel jeho národa. Bojí se ale pomsty a raději se zabije. Z jeho manželky Aldony se stala poustevnice, nechala se zazdít ve věži a zemřela žalem. Pan Tadeáš/1834/ - rozsáhlý epos o dvou zemanských rodinách, která znesvářela stará rodinná tradice. Usmíří je až láska dvou jedinců z jejich rodů.

Zvláštností polského romantismu je, že jeho velká díla vznikala v emigraci – mimo Polsko.

Seznam děl:
Balady a romance /1822/, Dziady /1832/, Konrád Wallenrod /1828/, Pan Tadeáš /1834/

  • Ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knastová: Zajímá mě jen, jak a co mohu změnit

    Novinky, 22. 12. 2020 Novou ředitelkou Národní galerie Praha se v říjnu stala Polka Alicja Knastová. Bývalá ředitelka Slezského muzea v Katovicích do funkce nastoupí 1. ledna 2021 s mandátem na šest let. Muzeoložka a muzikoložka vystudovala Univerzitu Adama Mickiewicze v Poznani a dokončuje doktorát na London Metropolitan University – School of Art, Architecture and Design. Během své profesionální kariéry řídila či se podílela na více než stovce výstav. … více

  • Buranům zuby nevylámaly ani Dziady

    Novinky, 20. 11. 2012 Temno všude, mrtvo všude, co to bude, co to bude? Ciemno wsędzie, głucho wsędzie, co to będzie, co to będzie? - Troufnout si na stěžejní básnickou skladbu polského romantismu - Dziady Adama Mickiewicze - to chce kus odvahy. Už zvěsti o pokusu uvést „dědoviny“ znovu na českou scénu vyvolaly možná větší ohlas v Polsku než u nás. Magický mýtus o vzývání předků uvádí v Brně pokračovatelé avantgardy - Zetel a Buranteatr. … více

Mohli by vás také zajímat…