zavřít
Achille Gregor

dramatik, prozaik, publicista

Narození:
3. 12. 1910 , Praha
Úmrtí:
30. 1. 1998  ve věku 87 let,  Praha  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

14 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Achille Gregor byl prozaik, dramatik a publicista převážně humoristického a satirického zaměření. Achille Gregor absolvoval dvouletou obchodní školu v Praze. Po jejím ukončení prošel řadou zaměstnání, učil se automechanikem, byl úředníkem, statistou u filmu. Redigoval Trampský zpravodaj, stal se šéfem reklamy v Burianově divadle D 34. V roce 1934 začal Achille Gregor vydávat satirický časopis H2 SO4, který byl po roce pro svou útočnost zastaven. Gregor vstoupil do redakce Českého slova a současně vedl filmovou rubriku deníku Telegraf. Po odchodu z redakce se rozhodl pro svobodné povolání spisovatele. V letech 1944 - 45 však neunikl totálnímu nasazení v továrně v Praze. Od května do července roku 1945 pracoval jako dobrovolný ošetřovatel v Terezíně. Ve stejném roce se stal stálým spolupracovníkem Dikobrazu. V letech 1969 - 79 redigoval Achille Gregor sobotní humoristickou přílohu Svobodného slova. Publikovat začal již v roce 1929 v časopisech Tramp a Trn, dále A - Zetu, Právu lidu, Českém slově aj. Dílo Achilla Gregora: Téměř celé dílo Achilla Gregora bylo původně psáno pro noviny a časopisy. Teprve dodatečně se objevilo i v knižní podobě. Za války vydal první fejetonistické knížky o různých věcech života a umění např. Kolem horké kaše - 1942 V 50. letech objevil svou hlavní tvůrčí oblast v humoristicko - satirických povídkách, fejetonech a črtách, ve kterých se vysmíval maloměšťáctví a drobným nešvarům každodenního života. Přijede patron - 1950 My, spotřebitelé - 1954 Muž v podnájmu a jeho historie - 1954 Nepříjemné maličkosti - 1955, fejetony a prózy Popularitu si získal Gregor svými rozmarnými cestopisy, líčící příhody několika přátel na cestách: Čtyři jedou za obzory - putování po Sovětském svazu Patálie v Panonii - cesty po Maďarsku Tři Robinsoni - z cest po Anglii, vycházelo časopisecky Z Gregorových kulinárních zálib vznikla kniha Muž v zástěře - 1969, pestrá směs fejetonů, povídek a labužnických kuchařských receptů. Další díla: Pěšinky do filmového nebe - 1940, životopisy slavných hvězd z Hollywoodu Povídky s ručením omezeným - 1945 Zázrak v Těpicích - 1961, román Zbraslavský Rabelais - 1974, anekdotický portrét slavného herce Saši Rašilova Odnikud nikam - pokus o fantastickou prózu. Vize zániku lidstva následkem atomové války. Rozhořčený mladý muž - 1964, výbor z povídek i knižně dříve nepublikovaných Provedená scénická pásma a revue: Šestkrát do zobáku - 1955 Dva muži v povětří - 1956 Ostrov krále Leopolda - 1957 Město vzhůru nohama - 1961 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Achille Gregor byl prozaik, dramatik a publicista převážně humoristického a satirického zaměření.

Achille Gregor absolvoval dvouletou obchodní školu v Praze. Po jejím ukončení prošel řadou zaměstnání, učil se automechanikem, byl úředníkem, statistou u filmu. Redigoval Trampský zpravodaj,
stal se šéfem reklamy v Burianově divadle D 34.

V roce 1934 začal Achille Gregor vydávat satirický časopis H2 SO4, který byl po roce pro svou útočnost zastaven. Gregor vstoupil do redakce Českého slova a současně vedl filmovou rubriku deníku Telegraf. Po odchodu z redakce se rozhodl pro svobodné povolání spisovatele. V letech 1944 - 45 však neunikl totálnímu nasazení v továrně v Praze. Od května do července roku 1945 pracoval jako dobrovolný ošetřovatel v Terezíně. Ve stejném roce se stal stálým spolupracovníkem Dikobrazu.

V letech 1969 - 79 redigoval Achille Gregor sobotní humoristickou přílohu Svobodného slova.
Publikovat začal již v roce 1929 v časopisech Tramp a Trn, dále A - Zetu, Právu lidu, Českém slově aj.

Dílo Achilla Gregora:

Téměř celé dílo Achilla Gregora bylo původně psáno pro noviny a časopisy. Teprve dodatečně se objevilo i v knižní podobě.

Za války vydal první fejetonistické knížky o různých věcech života a umění např.
Kolem horké kaše - 1942

V 50. letech objevil svou hlavní tvůrčí oblast v humoristicko - satirických povídkách, fejetonech a črtách, ve kterých se vysmíval maloměšťáctví a drobným nešvarům každodenního života.

Přijede patron - 1950
My, spotřebitelé - 1954
Muž v podnájmu a jeho historie - 1954
Nepříjemné maličkosti - 1955, fejetony a prózy

Popularitu si získal Gregor svými rozmarnými cestopisy, líčící příhody několika přátel na cestách:
Čtyři jedou za obzory - putování po Sovětském svazu
Patálie v Panonii - cesty po Maďarsku
Tři Robinsoni - z cest po Anglii, vycházelo časopisecky

Z Gregorových kulinárních zálib vznikla kniha
Muž v zástěře - 1969, pestrá směs fejetonů, povídek a labužnických kuchařských receptů.

Další díla:

Pěšinky do filmového nebe - 1940, životopisy slavných hvězd z Hollywoodu
Povídky s ručením omezeným - 1945
Zázrak v Těpicích - 1961, román
Zbraslavský Rabelais - 1974, anekdotický portrét slavného herce Saši Rašilova
Odnikud nikam - pokus o fantastickou prózu. Vize zániku lidstva následkem atomové války.
Rozhořčený mladý muž - 1964, výbor z povídek i knižně dříve nepublikovaných

Provedená scénická pásma a revue:
Šestkrát do zobáku - 1955
Dva muži v povětří - 1956
Ostrov krále Leopolda - 1957
Město vzhůru nohama - 1961

Hledáte také jako: Lord Achille Gregor
Rychlá navigace:novinky |diskuse