zavřít
Anakreón

dvorní básník

Narození:
přidej datum narození, Tea, Malá Asie
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí Athény, Řecko  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

9 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Anakreon byl dvorní básník, dovršitel řecké monódické lyriky. Anakreon pocházel z maloasijského města Tea. Jako voják ho bránil proti nájezdům Peršanů, dokonce psal básně vyzývající k boji proti nim. Po pádu města odešel na ostrov Samos, kde se stal dvorním básníkem tyrana Polykrata. Po jeho smrti byl povolán do Athén, kde jeho básně sloužily k pobavení dvorské společnosti. Anakreon je autorem uhlazených milostných básní, rozverných písních o lásce, mládí, víně a životních radostech. Ty se staly velice populárními a našly desítky napodobitelů. Hovoří se o anakreonské poezii. Anakreonovy básně měly vliv i na Puškina a Goetha. Ankreon psal i básně na oslavu boha Dionýsa, boha plodnosti. Milostná píseň – Radost ze života (Řekové nevěřili v posmrtný život). …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Anakreon byl dvorní básník, dovršitel řecké monódické lyriky.

Anakreon pocházel z maloasijského města Tea. Jako voják ho bránil proti nájezdům Peršanů, dokonce psal básně vyzývající k boji proti nim. Po pádu města odešel na ostrov Samos, kde se stal dvorním básníkem tyrana Polykrata. Po jeho smrti byl povolán do Athén, kde jeho básně sloužily k pobavení dvorské společnosti.

Anakreon je autorem uhlazených milostných básní, rozverných písních o lásce, mládí, víně a životních radostech. Ty se staly velice populárními a našly desítky napodobitelů. Hovoří se o anakreonské poezii.

Anakreonovy básně měly vliv i na Puškina a Goetha.

Ankreon psal i básně na oslavu boha Dionýsa, boha plodnosti.

Milostná píseň – Radost ze života (Řekové nevěřili v posmrtný život).